امروز : چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 20
۱۹:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103428
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 14
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه امام صادق(ع)، شاخص‌ها و معیارهای مسکن مناسب، طراحی نمای داخلی، ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه امام صادق(ع)، شاخص‌ها و معیارهای مسکن مناسب، طراحی نمای داخلی، مشکلات آپارتمان‌نشینی و ویژگی‌های طراحی شهر اسلامی از اهم مطالبی است که نویسنده در این کتاب به آن پرداخته شده است.

نویسنده این کتاب با بیان اینکه رابطه معماری با جهان‌بینی و فرهنگ انکارناپذیر است، گفت: ساخت مسکن باید به گونه‌ای هماهنگ با نظام تشریع و احکام الهی و مبانی دینی باشد که انسان‌ها را در مسیر رشد و کمال یاری دهد.

مصطفی آخوندی افزود: هر جامعه‌ای با هر سیستمی که اداره شود و هر نوع ایدئولوژی که بر آن حاکم باشد، به واسطه معماری ظهور و بروز خواهد کرد. البته تقلید از یک الگو و سبک، بدون توجه به فرهنگ پدید آورنده آن، سه نتیجه ناخواسته در پی خواهد داشت.

وی ادامه داد: نخست آنکه عوامل ترویج فرهنگ بیگانه شده و آن را بر فرهنگ خودی ترجیح بخشیده است، دوم آنکه به دلیل غفلت از نیازهای جامعه خود و بی‌توجهی به شرایط زمان و مکان و بدون استحاله آن الگو، نتیجه معکوس خواهد داد یعنی مردم خود را با الگوهایی آشنا کرده‌ایم که هیچ سنخیتی با فرهنگ دینی آنها ندارد. سوم اینکه با پیروی از فرهنگ بیگانه، عملاً مردم را از فرهنگ دینی و ارزش‌های الهی دور ساخته و آنها را رفته رفته با احکام دین خدا بیگانه کرده‌ایم.

آخوندی گفت: باید اعتراف کرد سالیانی طول نمی‌کشد که مشکلات ساخت مسکن در نظام جمهوری اسلامی و تاثیرگذاری منفی آن بر فرهنگ دینی و ملی این مرز و بوم ظهور خواهد کرد و آشفتگی ناشی از ساخت و ساز بی‌رویه و بدون توجه به فرهنگ دینی برای همگان آشکار خواهد شد.

نویسنده کتاب «ساخت مسکن در آموزه‌های دینی» با بیان اینکه در این نوشتار درصدد آسیب‌شناسی معماری و ساخت مسکن نبوده است اظهار کرد: ساخت و ساز، بازاری سودآور برای کسانی شده است که به احکام شرعی و دینی و فرهنگ با ارزش اسلام آگاهی ندارند، لذا مشکل اصلی امروز ما بی‌توجهی به فرهنگی دینی و ملی در ساخت مسکن است.

وی افزود: کارشناسان با تجربه و حتی فارغ‌التحصیلان تازه کار در شرایط فعلی جذب بازاری می‌شوند که تعیین کننده نوع معماری آن، صاحبان سرمایه‌ای هستند که پیرو سبک معماری بی‌هویت امروزی شده‌اند.

وی ادامه داد: در واقع، معمار، مجری طرح است نه عامل؛ زیرا ناچار است به آنچه سفارش دهنده می‌خواهد تن دهد و سازه را بر اساس خواسته او طراحی کند. بزرگترین دلیل این نابسامانی سپردن کار به کسانی است که کار را نمی‌شناسند. در حقیقت هر کسی به خود اجازه داده و آزاد است در کار متخصصان معماری دخالت کند. متولیان کار در این خصوص نیز آموزش ندیده‌اند، دیگر اینکه رابطه علم و صنعت، ناقص یا حتی قطع شده است.

وی گفت: به تعبیر قرآن خانه، محل سکونت است؛ ولی سکونت، پیش از آنکه معنای فیزیکی داشته باشد، مفهومی معنوی دارد از این رو ضرورت یک تحقیق کاربردی برای تبیین اصول و ارزش‌های دینی با توجه به فقه و آموزه‌های دینی احساس می‌شد.

نویسنده کتاب «ساخت مسکن در آموزه‌های دینی» اظهار کرد: اسلام در همه زمینه‌ها دستوراتی دارد از جمله در خصوص ساخت مسکن؛ شاید در پرتو این رهنمودهایی دینی و احکامی که در فقه اسلامی آمده، ساخت مسکن در کشور ما رنگ و بویی دینی یابد و مهندسان و معماران با به کارگیری دستورالعمل‌ها و احکام فقهی، مشکلات فرهنگی فعلی ساخت و ساز را برطرف کنند.

علاقه‌مندان برای تهیه کتاب می‌توانند به آدرس انتشارات پژوهشگاه امام صادق(ع) با نام پیشین زمزم هدایت واقع در خیابان شهید فاطمی مراجعه کنند.
انتهای پیام/2258/ب/ث3001

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها