امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۶:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103448
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۳۵
تعداد بازدید: 178
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس‌جمهور که در همایش سفرا و رؤسای

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس‌جمهور که در همایش سفرا و رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور صحبت می‌کرد، با قدردانی از تلاش سازنده دستگاه دیپلماسی در 2 عرصه مذاکرات هسته‌ای و بهبود روابط کشورمان به ویژه با کشورهای منطقه و همسایگان، اظهار داشت: نمایندگی‌های خارجی باید رئوس و اولویت‌های اقتصادی کشور را رصد کرده و برای تأمین سرمایه و کمک به پیشبرد این اولویت‌ها، تلاش کنند.

وی افزود: عملکرد موفق وزارت امور خارجه شاهدی را در تحقق وعده‌های ریاست محترم جمهوری در ایام انتخابات خلق کرده و سرمایه امید مردم به ثمر بخش بودن تلاش‌های دولت را افزایش داده است.

نهاوندیان در ادامه با بیان اینکه برگزاری گردهمایی رؤسا و مسئولان نمایندگی‌های کشورمان در خارج در اولین سالگرد آغاز بکار دولت، فرصت خوبی برای ارزیابی گذشته و برنامه‌ریزی آینده است، افزود: دولت با سه رویکرد اصلی مورد اقبال و حمایت مردم قرار گرفت و شایسته است، هرکس که در این دولت فعالیت می‌کند، در دوره‌های زمانی معین، خود و عملکردش را با این سه محور مورد ارزیابی قرار دهد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور، نجات اقتصاد، احیای اخلاق و تعامل سازنده با جهان را سه رویکرد اصلی دولت، ذکر کرد و اظهار داشت: در نگاه اول به نظر می‌آید که فقط محور سوم مربوط به حوزه کاری وزارت امور خارجه است، اما دو محور اول و دوم نیز کاملاً به این وزارتخانه ارتباط پیدا می‌کنند و باید در همه برنامه‌ریزی‌ها مورد توجه قرار گیرند.

نهاوندیان با اشاره به اینکه ساعت‌ها می‌توان در وصف شرایط اقتصاد کشور هنگامی که به دولت یازدهم تحویل داده می‌شد، صحبت کرد، تصریح کرد: در ماه‌های سپری شده در دولت یازدهم از آن شرایط تهدید آمیز فاصله‌ گرفته‌ایم و وضعیت امید بخشی در اقتصاد کشور پا گرفته است و وزارت امور خارجه می‌تواند این وضعیت را برای جهان که به ایران به عنوان یکی از اولویت‌های مقاصد سرمایه‌گذاری نگاه می‌کند، بیشتر و بهتر به تصویر بکشد.

وی با بیان اینکه امروز دیگر همه به این قطعیت رسیده‌اند که تصدی‌گری‌ها در اقتصاد باید به بخش خصوصی سپرده شود، تصریح کرد: در ماده نهم قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار تصریح شده است که نمایندگی‌های خارجی جمهوری اسلامی ایران موظف هستند خدمات خود را در اختیار فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان قرار دهند که تهیه آیین‌نامه و اجرای این ماده از قانون مثل بقیه مفاد آن در دولت قبل مورد بی‌توجهی قرار گرفت اما در دولت یازدهم فعالان اقتصادی باید نمایندگی‌های خارجی کشورمان را خانه امید و نقطه اتکا خود قلمداد کنند.

نهاوندیان با اشاره به سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌گذاری‌های دولت برای توسعه کشور، گفت: توسعه سواحل جنوب، تأمین آب از ورای‌ مرزها، توجه به بهبود وضعیت محیط زیست، گسترش همکاری‌های بانکی، شناسایی فرصت‌های صدور خدمات فنی، مهندسی و کالا و حمایت از این فعالیت‌ها از جمله از اقداماتی است که نمایندگی‌های خارجی کشورمان می‌توانند برای کمک به نجات اقتصادی کشور انجام دهند. نمایندگی‌های خارجی باید رئوس و اولویت‌های اقتصادی کشور را رصد کرده و برای تأمین سرمایه‌ و کمک به آنها تلاش نمایند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به محور دوم رویکردهای دولت و احیای اخلاق اضافه کرد: در تبیین صحت این رویکرد همان بس که مردم این رویکرد را انتخاب کردند، چرا که این مقوله به عنوان یک ویژگی بارز در معرفی کشورمان در دنیا مورد غفلت قرار گرفته بود.

نهاوندیان ارائه پیشنهاد جهان عاری از خشونت و ترور از سوی رئیس‌‌جمهور و تصویب آن با اجماع جهانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد را یکی از مهمترین و اولین تلاش‌های دولت برای احیای اخلاق و بازسازی چهره اخلاق مدار کشورمان در عرصه جهانی، عنوان کرد.

وی تأکید کرد: اخلاق در کنار همه تفاوت‌های ملت‌ها و ادیان با یکدیگر یکی از قدرتمندترین وجوه اشتراک همه ملت‌ها و دولت‌ها با یکدیگر است. در ابتدای ماه مبارک امسال دکتر روحانی نامه‌ای را به سران کشورهای اسلامی ارسال کرد که در آن پیشنهاد شده بود ماه رمضان امسال، ماه صلح و رحمت نامیده شود تا فرصتی برای معرفی اسلام رحمانی در برابر تلاش‌هایی باشد که سعی می‌کنند چهره‌ای ناشایست از اسلام ارایه نمایند و لازم است نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، بر این مسأله تمرکز بیشتری داشته باشند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با بیان اینکه محور سوم رویکردهای دولت یعنی تعامل سازنده با جهان از عرصه‌های اصلی فعالیت‌های وزرات امور خارجه است، تصریح کرد: کشف منافع مشترک و نقاط مشترک با کشورها و ملت‌های مختلف، پرهیز از کارهای تکراری، لابی‌گری در راستای منافع کشور، حضور پررنگ در رسانه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی کشورهای محل مأموریت و تماس با مجموعه‌های مردم ‌نهاد کشورهای محل مأموریت، از جمله فعالیت‌هایی است که نمایندگی‌های ایران در خارج، باید برای تقویت تعامل سازنده با دیگر کشورها، مد نظر قرار دهند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: لازم است ساز و کاری دقیق، منصفانه و جدی برای ارزیابی عملکرد نمایندگی‌ها و نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور برقرار شود تا تلاش‌های ارزنده مورد تقدیر قرار گیرد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها