امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۱۴:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103468
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۲۶
تعداد بازدید: 131
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اندیشکده «دفاع از دموکراسی» اخیرا طی گزارشی به قلم «کلاود روسیت»، کارشناس امور خاورمیانه تحت عنوان «خیز ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اندیشکده «دفاع از دموکراسی» اخیرا طی گزارشی به قلم «کلاود روسیت»، کارشناس امور خاورمیانه تحت عنوان «خیز بد ایران به سمت سازمان ملل متحد» می‌نویسد: بعد از 6 ماه چانه زنی و شکست مذاکرات هسته‌ای در وین ادامه گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران قرار است در مکانی برگزار شود که برای آمریکا و متحدینش کمتر جای خوش یمن بوده است.

مکان آتی مذاکرات هسته‌ای ظاهرا در حاشیه نشست سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سپتامبر سال جاری در نیویورک است.

بر اساس این گزارش، مقام‌های رسمی آمریکایی آنطور که در سخنانشان می‌گویند مانعی بر این که مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک نقطه کانونی این مذاکرات شود، نمی‌بینند.

البته مقام‌های آمریکایی در توجیه این اقدام می‌گویند که مراسم سالیانه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد پیوندی سودمند با متحدین آمریکا برقرار می‌کند زیرا این کشور دارای متحدین بسیاری در این مکان بوده و مکان مناسبی برای انجام فعالیت‌های بیشتر در این زمینه می‌باشد.

*ایران مهارت مانورهای ماهرانه را دارد

اما واقعیت مطلب دیگری را نشان می‌دهد. تاریخچه و اسناد ثبت شده نشان داده‌اند که ایران در بهره برداری ماهرانه از این نشست‌ها مهارت دارد و این جا میدانی قابل توجه برای مانور است. سال گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل متحد «حسن روحانی»، رییس جمهور ایران ستاره میدان بود و هم‌زمان با سرزنش از آمریکا مورد لطف دولت این کشور نیز قرار گرفت.

*سازمان ملل متحد سکوی پرتاب ایران

در ادامه این گزارش آمده است: سازمان ملل متحد مکانی است که به جای مهار ایران بیشتر باعث ارتقاء وجهه این کشور شده است. حکومت ایران دارای کرسی‌هایی در سازمان ملل متحد همچون کمیسیون وضعیت زنان و عضو هئیت حاکم یونیسف و دیگر جایگاه بسیار مهم سازمان ملل متحد یعنی برنامه توسعه این نهاد می باشد.

*قطعنامه‌های ضد ایرانی شورای امنیت بی‌فایده بوده‌اند

این اندیشکده در ادامه مطلب خود می‌نویسد:در ضمن شورای امنیت سازمان ملل متحد در مجموع در متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران شکست خورده است و قطعنامه‌های صادره در سال‌های2008,2007,2006 و 2010 موفقیتی نداشته‌اند و از سال 2010 به این سو دیگر قطعنامه‌ای علیه ایران صادر نشده است. در واقع شکست سازمان ملل متحد در مهار ایران هسته‌ای دلیل توافق مقدماتی با این کشور در ژنو بود .

در وین نیز مشاهده شد که اعضاء گروه 5+1 پیشرفتی در مهار برنامه های موشکی ایران نداشتند و حتی به حق غنی سازی اورانیوم ایران اذعان کردند.

*مجمع عمومی سازمان ملل پر از احساست ضد آمریکایی است

در بخش دیگر این گزارش آمده است:در مجمع عمومی سازمان ملل متحد حتی وضع از این هم بدتر است.با توجه به موضع کشورهای خاورمیانه این مکان مبدل به محلی پر سر و صدای ضد آمریکایی خواهد شد. در واقع سازمان ملل متحد برای 193 عضوش خواه هر نوع حکومتی باشند مصونیت دیپلماتیک و برابری در رای دادن را فراهم کرده است .

*ریاست ایران بر نم به نفع این کشور است

بنوشته این اندیشکده, ایران هم اینک دارای جایگاه چرخشی ریاست بر یکی از بزرگترین گروه‌های رای دهنده یعنی کشورهای «غیر متعهد» یا «نم» را دارا است و نیمی از مجمع عمومی سازمان ملل را کشورهای عضو نم شکل داده‌اند. سال گذشته در این مجمع 119 کشور به بر خلاف میل آمریکا، رای به عضویت فلسطین به عنوان عضو ناظر را اعطا کردند.

در ادامه این مطلب آمده است: تصدی ایران بر گروه نم از سال2012 تا  2015  این امکان دیپلماتیک را به ایران می‌دهد تا 2 نقش را ایفا کند؛ یکی معرفی ایران به عنوان نماینده اعضاء و دیگری سخنرانی از جانب اعضاء کشورهای غیر متعهد.

*ایران در نیویورک احساس غربت نخواهد کرد

ایران از مراسم سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال قبل به عنوان جایگاهی برای مقابله با خلع سلاح هسته ای شروع کرد و این باعث شد تا حسن روحانی به عنوان یکی از سخنرانان مهم برشمرده شود حتی «بان کی مون»، دبیر کل سازمان ملل متحد نیز بدان آگاه باشد و ایران را از «ارکان صلح» معرفی کند.

از سوی دیگر «محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه و رییس تیم مذاکره کننده ایران نیز هنگامی که در نیویورک است انگار در داخل کشور خود بوده و احساس راحتی می‌کند.

*مذاکره با ایران بسیار مشکل است

در انتهای این گزارش آمده است: با توجه به شواهد موجود، صحبت و چانه‌زنی با ایران در دفتر سازمان ملل متحد در وین به اندازه کافی مشکل ساز بوده است. حال باید دید که آیا این اتفاق برای «وندی شرمن»، مذاکره کننده اصلی آمریکا در مراسم سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد که مبدل به مکانی خطرناک از سوی تهران خواهد شد اتفاق خواهد افتاد یا این که دولت اوباما به آن هیچ اهمیتی نخواهد داد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها