امروز : پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 18
۲۱:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103479
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۲۶
تعداد بازدید: 131
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، شهین‌دخت ملاوردی در نشست هم‌اندیشی سازمان‌های مردم‌نهاد حوزه زنان که در مجموعه فرهنگی ورزشی نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، شهین‌دخت ملاوردی در نشست هم‌اندیشی سازمان‌های مردم‌نهاد حوزه زنان که در مجموعه فرهنگی ورزشی نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، گفت: در آستانه سالروز 24 مرداد که روز استقرار دولت تدبیر و امید است، قرار داریم و روز گذشته اولین همایش سازمان‌های غیردولتی با حضور رئیس جمهور برگزار شد که آن را می‌توان به عنوان اولین قدم در مسیر تحقق وعده‌ها و برنامه‌های دولت در چارچوب برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی دولت دانست که مورد اقبال عمومی نیز قرار گرفت.

وی ادامه داد: یکی از پیام‌های انتخابات 24 خردادماه که به حق می‌توان آن را حماسه سیاسی نامید این است که دولت را به دامن جامعه مدنی برمی‌گرداند و اینکه بدون مساعدت جامعه مدنی به تنهایی نمی‌توان گام مثبتی در جهت حل مشکلات برداشت، جامعه مدنی، دولت و بخش خصوصی باید در کنار یکدیگر قرار گیرند تا انتظارات محقق شود.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به وضعیت کنونی سازمان‌های غیردولتی گفت: این سازمان‌ها در طول سال‌های گذشته و با توجه به اتفاقاتی که رخ داده است نیازمند بازتوانی و توان‌افزایی هستند و در ماده 230 نیز یکی از وظایف معاونت امور زنان توسعه و ارتقاء سمن‌هاست.

ملاوردی خاطرنشان کرد: در دولت گذشته برنامه جامع توسعه امور زنان و خانواده تدوین شد و راهکارهایی نیز برای اجرای آن ارائه شده است که ما تمام انها را بررسی کردیم و تمام اسناد راهبردی را در دولت قبل مورد ارزیابی قرار دادیم چون برای تهیه این اسناد از سرمایه‌های اجتماعی کشور هزینه شده است و نباید آنها را به یکباره کنار بگذاریم و امیدوار هستیم با استفاده از آنها بتوانیم نقشه راه خوبی را تدوین کنیم.

وی با بیان اینکه سازمان‌های غیردولتی نباید منتظر یک معجزه‌گر و قهرمان باشند، گفت: هنر این سازمان‌ها این است از توانمندی‌ها، قدرت بسیج و ساماندهی مردم استفاده کنند و البته وظیفه دولت حمایت از این سازمان‌هاست اما نباید انتظار داشت دولت تشکیل سازمانهای غیردولتی را بر عهده بگیرد چرا که چنین موضوعی مورد قبول نیست.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: در دولت گذشته آئین‌نامه‌ای از سوی وزارت کشور به مجلس ارائه شده بود که این دولت در آغاز کار خود آن را پس گرفت و وزارت کشور را مکلف کرد لایحه جدیدی را ارائه کند که هم‌اکنون این لایحه در پورتال وزارت کشور موجود است و اعضای سازمان‌های غیردولتی می‌توانند با مراجعه به این پورتال مجموعه نظارت خود را اعلام کنند تا به تدوین قانونی جامع کمک کنند.

ملاوردی با اشاره به اینکه دولت در چارچوب برنامه‌های ارائه شده در حال برنامه‌ریزی است، گفت: مقدمات تحقق برنامه‌ها در حال فراهم شدن است و یکی از قول‌های دولت تدوین منشور حقوق شهروندی بود که هم‌اکنون در مرحله نهایی و منتظر ابلاغ آن از سوی رئیس جمهور هستیم.

ملاوردی افزود: اجرای قانون اساسی بر مبنای کرامت انسانی و منع تبعیض در حال پیگیری است که منجر به وحدت و انسجام ملی می‌شود.

وی در زمینه برنامه‌های اقتصادی دولت گفت: آنچه به دولت یازدهم از دو دولت گذشته به ارث رسیده است و وضعیتی که جامعه ما اعم از زن و مرد درگیر آن هستند دولت تلاش کرده است اقداماتی را در جهت اصلاح این وضعیت انجام دهد اما متاسفانه همزمان با برنامه‌های اساسی دولت حرکت‌هایی انجام می‌شود که انحراف اذهان را به دنبال دارد.

ملاوردی افزود: در اجرای شروع فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها مباحثی پیش آمد و عده‌ای موضوع ضیافت سعدآباد را پیش آوردند و مباحثی به دروغ مطرح شد و تلاش شد تا مردم را به دولت بی‌اعتماد کنند و هم‌اکنون نیز که بحث خروج دولت از رکود مطرح است بحث‌های حاشیه‌ای دیگری ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه شعاری را که دولت مطرح کرده بود، آرامش در سیاست، آسایش در اقتصاد و امنیت در فرهنگ است، گفت: راه نجات اقتصاد احیای اخلاق و تعامل با جهان بخشی از سیاستهای دولت است و بنای دولت براساس آشتی و گفت‌وگو و مبتنی بر احترام متقابل و اصل برابری است.

وی ادامه داد: برنامه‌های اجتماعی دولت مبتنی بر بازسازی اعتماد عمومی و افزایش سرمایه‌های عمومی است و اینجاست که دولت باید به جامعه مدنی باز گردد، سیاست دولت هم‌اکنون کوچک‌سازی و چابک‌سازی است که تنها راهکار آن واگذاری و واسپاری امور به سازمان‌های مردم‌نهاد و بخش خصوصی است و تاکنون نیز رئیس جمهور برای تحقق این موضوع تلاش کرده است.

وی با بیان اینکه مرکز امور زنان به معاونت ارتقاء پیدا کرده است، گفت: علیرغم این ارتقاء چارت سازمانی ما کوچک و البته چابک شده است و ما به سمت کارشناس محوری و پروژه محوری حرکت می‌کنیم اما هنوز حکم مدیرکل هماهنگی سازمان‌های غیردولتی صادر نشده است و سعی می‌کنیم به زودی این اتفاق رخ دهد تا برنامه‌ها سریع‌تر، اصولی و درست پیش برود.

ملاوردی افزود: از 22 مردادماه هفته دولت با شعار آرامش و امید آغاز می‌شود که دولت برنامه‌های مفصلی را در دستور کار خود قرار داده است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده خاطرنشان کرد: ما معتقد هستیم برای ارتقای شاخص‌های حوزه زنان و خانواده اجرای ماده 230 برنامه پنجم توسعه و اهداف سند چشم‌انداز 20 ساله بدون حضور سازمان‌های غیردولتی هیچ کاری را پیش نخواهیم برد و بر این اساس تمام برنامه‌ها را بر مبنای مشارکت آنها پیش می‌بریم چرا که سازمانهای مردم نهاد یکی از شرکای ما هستند که به زودی فاز اجرایی برنامه‌ها را با همکاری آنها شروع خواهیم کرد.

ملاوردی تصریح کرد: با توجه به اینکه معاونت امور زنان و خانواده 3 ماه بعد از شکل‌گیری کابینه فعالیت خود را آغاز کرد دراین مدت شناسایی سازمان‌های غیر دولتی را آغاز کردیم و سازمان‌هایی را که غیر فعال شده بودند شناسایی کردیم و طبق وظیفه‌ای که بر عهده ما گذاشته شده است براساس ماده 230 عمل می‌کنیم.

وی به تدوین سیاستهای حمایتی از سازمان‌های مردم‌نهاد اشاره کرد و گفت: سیاستهای حمایتی و شاخص‌های حمایت از سازمان‌های مردم‌نهاد تقریباً آماده شده است وبا تکمیل سیاستها در اولین نشست منطقه‌ای مجموعه کاملی را در اختیار سمن‌ها قرار می‌دهیم و ما در 5 منطقه نشست منطقه‌ای را خواهیم داشت.

وی همچنین به برنامه‌ریزی برای ادامه دوره‌های آموزشی زنان اشاره کرد و گفت: دوره ارتقای مهارت‌های علمی و عملی برای حضور زنان در عرصه‌های ملی و بین‌المللی را آغاز می‌کنیم و همچنین با ایجاد کارگروه‌های تخصصی با هدف تعامل و بهره‌مندی از این سازمان‌ها 13 کارگروه تخصصی راه‌اندازی شده است که برنامه‌ها از حالت انتزاعی خارج شود و به واقعیت‌های جامعه نزدیک باشد تا بتوانیم پرژه‌های راهگشایی را داشته باشیم.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده افزود: با ستاد ساماندهی سازمان‌های غیردولتی شورای شهر بحثی را داشتیم و قرار است تفاهم‌نامه‌ای را با هم امضاء کنیم که سازمانهای غیردولتی حداقل در سطح شهر تهران ساماندهی شوند و با همکاری آنها مرکز جامع توانمندسازی سازمان‌های غیر دولتی راه‌اندازی شود و ما انتظار داریم این کارگروه‌ها در برنامه ششم توسعه به ما کمک کنند که محورهای زنان و خانواده در برنامه ششم توسعه تنها یک ماده نباشد و نگاه جنسیتی بر آن ساری و جاری نباشد.

وی ادامه داد: تلاش ما این است که وارد حوزه تصدی‌گری و اجرا نشویم و براساس نیازهای پژوهشی اقداماتی را انجام دهیم تا از نتایج آنها در سیاست‌گذاری‌ها استفاده کنیم.

وی ادامه داد: همچنین تصمیم‌ ما بر این است که از سازمان‌های غیر دولتی در مجامع بین‌المللی استفاده کنیم و امسال و اجلاس کمیسیون مقام زن حضور خواهند داشت و برنامه‌ریزی‌ها برای این موضوع شروع شده است که امیدواریم بتوانیم با هماهنگی سازمانهای غیر دولتی این برنامه را اجرا کنیم.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار