امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۲۲:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10351
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۴۱
تعداد بازدید: 86
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، در بهمن ماه 91 که تهران میزبان بیست و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، در بهمن ماه 91 که تهران میزبان بیست و ششمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی بود، حرکتی نو تحت عنوان «کمیته صلح اسلامی» توسط دبیرکل مجمع تقریب و با تأیید اکثریت مهمانان حاضر در کنفرانس بنا گذارده شد که می‌توان آن را نقطه امیدی برای جهان اسلام دانست.

نخستین نشست کمیته صلح اسلامی به همت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در روز 26 اردیبهشت ماه سال 1392 با هدف ایجاد اتحاد میان فرق مختلف مذهبی و کمک به حل اختلافات مسلمانان اعم از شیعه و سنی در بیروت برگزار شد.

کار کمیته صلح، میانجی‌گری است

علی مقدس، معاون اجرایی و برنامه ریزی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به تشکیل کمیته صلح اسلامی خاطرنشان کرد: در کنفرانس وحدت بر لزوم شکل گیری هر چه سریع تر این کمیته با هدف ایجاد ارتباط بیشتر میان علمای برجسته جهان اسلام و میانجیگری در زمینه حل مشکلات کشورهای اسلامی تأکید شد.

وی افزود: پس از آن با اهتمام ویژه آیت‌الله اراکی، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و در قالب برگزاری جلسات مختلف با شورای معاونین این مجمع، مقدمات اجرایی شدن این طرح با رویکرد به حداقل رساندن مشکلات کشورهای اسلامی پیگیری شد.

تأکید مقام معظم رهبری بر تشکیل هر چه سریع تر کمیته صلح

مقدس در رابطه با تاکید مقام معظم رهبری بر تشکیل سریع تر این کمیته، تصریح کرد: پس از ارائه گزارش جامع جلسات به دفتر مقام معظم رهبری، ایشان تأکید کردند که کمیته صلح اسلامی در نزدیک‌ترین زمان ممکن برقرار شده و تشکیل جلسه دهد. پس از آن، لیستی از علمای برجسته شیعه و سنی و متفکران جهان اسلام تعیین شد که پس از انجام مکاتبات حدود 30 نفر برای حضور در نشست کمیته صلح اعلام آمادگی کردند، ضمن اینکه در این فاصله، محورهایی که باید مورد بحث قرار می‌گرفتند، تأیید شده و همچنین تصمیم بر آن شد که کمیته، اولین جلسه خود را در بیروت برگزار کنند.

نقش سفارت جمهوری اسلامی ایران در لبنان در برگزاری نشست کمیته صلح

وی ضمن تقدیر از مساعدت‌های سفارت جمهوری اسلامی ایران در لبنان و جناب رکن‌آبادی، سفیر ایران در این کشور تصریح کرد: مقدمات برپایی نشست همچون هماهنگی‌های لازم برای ورود و خروج مهمانان و تأمین امنیت آنان برعهده سفارت ایران در لبنان بود.

مقدس اظهار داشت: از آنجایی که لبنان این روزها سرگرم برپایی انتخابات مجلس است و از دیگر سو با توجه به اتفاقاتی که اخیراً در سوریه رخ داده است، به منظور ایجاد امنیت مهمانان طی مذاکراتی که با حزب‌الله لبنان صورت گرفت، تیمی متشکل از ‌150نفر در زمینه ایجاد امنیت مهمانان با ما همکاری کردند.

برگزاری چنین نشستی توسط ایران در خارج از کشور بی سابقه بوده است

وی با تأکید بر این نکته که برگزاری چنین نشستی توسط ایران در خارج از مرزهای کشورمان، کاری دشوار، خطیر و کم نظیر بود، گفت: از آنجا که لازم بود مسائل امنیتی در لبنان به طور کامل رعایت شود و با توجه به این نکته که مهمانان این نشست، مفتی‌ها و شخصیت‌های طراز اول جهان اسلام بودند، طی هماهنگی‌های انجام شده تصمیم گرفته شد که نشست در هتل الساحه که محل اقامت مهمانان نیز بود، طی دو روز برگزار شود.

حضور کم رنگ رسانه‌های داخلی در زمینه انعکاس اخبار نشست کمیته صلح

معاون اجرایی و برنامه‌ریزی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی عنوان کرد: اکثر رسانه‌های خارجی همچون المیادین، المنار، العالم، الجزیره و ... نسبت به پخش جلسه نشست کمیته صلح به صورت مستقیم در زمان برگزاری آن اقدام کردند.

وی با گلایه‌مندی از حضور کم رنگ رسانه‌های داخلی و انعکاس بعضاً ناقص اخبار این نشست در داخل کشور تصریح کرد: وقتی نشستی با این عظمت توسط ایران در خارج از کشور برگزار می‌شود، آن هم نشستی که طبعاً اثرات بین‌المللی دارد و در جایی که اکثر شبکه‌های خارجی به طور کامل اخبار آن را منعکس می‌کنند، عدم انعکاس شایسته اخبار نشست «کمیته صلح» در داخل ایران نشان از ضعف رسانه‌های داخلی در انتشار اخبار و رویدادهای مهم دارد.

اعزام هیئت سفیران به کشورهای مختلف

مقدس با بیان این نکته که نشست کمیته صلح طی دو روز و در سه بخش تشکیل جلسه داد، اظهار داشت: برگزاری نشست کمیته صلح همراه با سخنرانی شخصیت‌های مهم جهان اسلام همچون آیت‌الله اراکی، آیت‌الله تسخیری و اندیشمندان مسلمان از سایر کشورهای اسلامی بود که پس از ارائه طرح‌ها و راهکارهای آنان در زمینه حل مشکلات جهان اسلام و پس از تدوین و تصویب اساسنامه، بیانیه پایانی قرائت شد.

وی افزود: بر اساس مصوبات این نشست، قرار شد هیئتی متشکل از اعضای حاضر در نشست کمیته صلح در قالب کمیته سفیران به کشورهایی همچون تونس، مصر، الجزایر، ترکیه و سوریه سفر کنند تا ضمن معرفی دستاورهای نشست، در راستای برگزاری جلسات بعدی و همچنین پیگیری و حل مشکلات مسلمانان در کشورهای اسلامی جلساتی با علمای این کشورها داشته باشند.

معاون اجرایی و برنامه ریزی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ابراز امیدواری کرد که از این پس، مشکلات کشورهای مسلمان از طریق کمیته صلح اسلامی پیگیری شده و بدون آنکه نیازی به دخالت سازمان‌هایی همچون سازمان ملل و.... که عموماً سازمان‌های جهانی هستند، حل شود که در این صورت مشکلات مسلمانان میان خود آنها و بدون دخالت اغیار حل خواهد شد.

برپایی نشست مطبوعاتی در لبنان

وی با اشاره به عدم اطلاع رسانی دقیق و جامع در داخل کشور به دلیل مصادف شدن برگزاری این نشست با جریان انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهرها، عنوان کرد: پیش از تشکیل اولین جلسه نشست، اقدام به برگزاری یک نشست مطبوعاتی با حضور مراکز خبری ـ اطلاع رسانی لبنان در راستای تبیین اهداف برگزاری این نشست با حضور آیت‌الله اراکی، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، شیخ خالد الملا، مشاور رئیس جمهور عراق و رئیس جماعت علمای اهل سنت این کشور، شیخ تاج الدین الهلالی، مفتی سابق استرالیا و شیخ احمدالزین، رئیس تجمع علمای مسلمین لبنان کردیم که بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های این کشور داشت.

نشست دوم به زودی برگزار خواهد شد

مقدس ضمن اعلام این نکته که محل دبیرخانه کمیته صلح اسلامی در تهران بوده و این دبیرخانه، شعبه ای نیز در بیروت خواهد داشت، گفت: پس از بررسی برآورد سفر سفیران به کشورهایی که پیش از این ذکر شد، زمان برگزاری و سرفصل های نشست دوم کمیته صلح اسلامی، همچنین محل برگزاری نشست دوم به زودی اعلام خواهد شد.

کمیته صلاح اسلامی؛ کمیت‌ای غیر سیاسی

معاون اجرایی و برنامه ریزی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی همچنین اظهار داشت: برای اولین بار است که کمیته‌ای خارج از فضای سیاسی و تنها با حضور متفکران و علما و اندیشمندان اسلامی وارد بحث ایجاد صلح میان کشورهای جهان اسلام شده و این اقدامی است درخور توجه؛ چرا که تا پیش از این در هیچ نقطه‌ای از جهان اقدامی بدین صورت انجام نشده است.

تشکیل مؤسسه اطلاع رسانی مجمع تقریب، دستاورد سفر به لبنان

مقدس در پایان به لزوم تشکیل یک مؤسسه اطلاع رسانی جهت انتشار همه جانبه بحث تقریب مذاهب اسلامی در سطح جهان اشاره کرد و گفت: علی رغم اینکه خبرگزاری تقریب به عنوان یگانه منبع انعکاس سریع و صریح اخبار و رویدادها و موضع گیری‌های مجمع در موقعیت‌های مختلف عمل می‌کند؛ اما لزوم یک موسسه برای اطلاع رسانی گسترده تر احساس می‌شود.

وی افزود: از این رو اقداماتی برای ایجاد مؤسسه اطلاع رسانی مجمع جهانی تقریب در لبنان صورت گرفته و به زودی شاهد ایجاد این مؤسسه در کشور مذکور و ایجاد یک شعبه از آن در ایران برای پوشش اخبار جهان اسلام و انعکاس شایسته‌تر اخبار در تمامی قالب‌ها اعم از شبکه‌های ماهواره‌ای و سایت‌های اطلاع‌رسانی خواهیم بود.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها