امروز : یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 22
۱۴:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103516
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۲۷
تعداد بازدید: 35
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دوشنبه، «علی مردانی فرد» سفیر ایران در ازبکستان به روزنامه «عصر جدید» چاپ تاشکند گفته است که ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دوشنبه، «علی مردانی فرد» سفیر ایران در ازبکستان به روزنامه «عصر جدید» چاپ تاشکند گفته است که تهران آمادگی خود برای انتقال سالانه یک میلیون تن نفت جهت پالایش به این کشور را اعلام کرده است.

گفته می‌شود که انتقال نفت از ایران به ازبکستان از مسیر حمل و نقل جدیدی صورت خواهد گرفت که وزرای امور خارجه ترکمنستان، ازبکستان، ایران و عمان قبلا در مورد آن به توافق رسیده بودند.

بنابر اعلام این نشریه، توافق‌نامه ایجاد دهلیز جدید حمل و نقل موسوم به «آسیای مرکزی–خلیج فارس» در ماه آوریل سال 2011 میان کشورهای یادشده به امضا رسیده است.

سفیر ایران گفته است که کشور قطر در سال گذشته میلادی از حضور در این پروژه منصرف شده است.

راه آهن ازبکستان–ترکمنستان–ایران بخشی از این دهلیز حمل و نقل جدید بوده و بخش دیگر آن را مسیر دریایی از طریق بندر عباس، چابهار ایران و بندر عمان تشکیل می‌دهد.

به اعتقاد تحلیلگران مسائل اقتصادی منطقه، این دهلیز انگیزه‌ای مهم برای توسعه همکاری‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی میان کشورهای مسیر ایجاد کرده و منجر به جلب هر چه بیشتر سرمایه‌گذاری‌های خارجی خواهد شد.
انتهای پیام

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها