امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۸:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10354
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۴۱
تعداد بازدید: 100
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-گروه فعالیت‌های قرآنی: ابن مردویه از ابن عباس از علی علیه‌السلام نقل کرده است که فرمودند: «قرآن در چهار ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-گروه فعالیت‌های قرآنی: ابن مردویه از ابن عباس از علی علیه‌السلام نقل کرده است که فرمودند: «قرآن در چهار قسمت نازل شده است، یک‌چهارم آن درباره ما و مناقب ما است، یک چهارم دیگر آن درباره توبیخ و سرزنش دشمنان ما است و یک چهارم درباره اقوام پیشین و زندگانی آنان و امثال و حکم است، یک چهارم دیگر درباره فرائض و احکام است و کرامت‌ها و عظمت قرآن همگی در شأن ما است». (کشف الغمه، ج 1، ص 314؛ احقاق‌الحق، ج 3، ص 481؛ حبیب‌السیر، ج 2، ص 13؛ ینابیع المودة، باب 42، ص 126. ر.ک. به: روایت ابی‌سعید، ص 79)

همچنین ابن مردویه از ابن عباس نقل می‌کند که گفت: «آنچه از قرآن درباره علی علیه‌السلام نازل شده درباره هیچ‌کس نیامده است». (کشف الغمة، ج 1، ص 314؛ تاریخ الخلفا، ص 161؛ احقاق‌الحق، ج 3، ص 480).

ابن عباس نیز گوید: «درباره هیچ‌کس در کتاب خدا به اندازه‌ای که درباره علی علیه‌السلام آیه نازل شده است، آیات قرآن نازل نشده است».

و نیز «ابن عساکر از ابن عباس نقل کرده است که گفت: درباره حضرت علی علیه‌السلام 300 آیه از قرآن نازل شده است». (کشف الغمة، ج 1، ص 314؛ فضائل الخمسة، ج 1، ص 274؛ نورالابصار، ص 73)

عکرمه از ابن‌عباس روایت کرده که: «در قرآن هیچ آیه‌ای وجود ندارد که با «یا ایهاالذین آمنوا» شروع شده باشد مگر آنکه علی علیه‌السلام آقا و فرمانروا و شریف آن مؤمنان است و هیچ‌کدام از اصحاب محمد صلی‌الله علیه و آله نیست مگر آنکه در قرآن مورد سرزنش قرار گرفته‌اند، مگر علی علیه‌السلام که در هیچ جای قرآن از او سرزنش نشده است».(شواهد التنزیل، ج 1، ص 50)

یکی از آیاتی که در شأن امیرالمؤمنین علی (ع) نازل شده است آیه 6 سوره مبارکه حمد است؛ «اهدِنَا الصِّرَاطَ المُستَقِیمَ؛ ما را به راه راست هدایت فرما» آیه‌ای که هر روز حداقل 10 بار آن را در نمازهایمان تکرار می‌کنیم. 

تلاوت سوره مبارکه حمد توسط آیت‌الله‌العظمی «خامنه‌ای»


مفضل‌بن عمر گوید: از امام صادق علیه‌السلام پرسیدم صراط چیست؟ حضرت فرمودند: «صراط راه به سوی معرفت خداوند است و صراط دو صراط است، یک صراط در دنیا است و یک صراط در آخرت است. اما صراط در دنیا عبارت است از امام مفترض الطاعة که هر کس این امام را در دنیا بشناسد و از هدایت او پیروی کند، در آخرت نیز از روی پل صراط که بر روی جهنم کشیده شده است عبور خواهد کرد و هر کس آن امام را نشناسد در آخرت بر روی پل صراط قدمش خواهد لغزید و در آتش جهنم سقوط خواهد کرد. (معانی الاخبار، باب معنی الصراط، ص 32)

تلاوت سوره مبارکه حمد توسط استاد مرحوم «عبدالباسط»


همچنین مرحوم صدوق در کتاب معانی‌الاخبار از امام صادق علیه‌السلام درباره قول خداوند «اهدِنَا الصِّرَاطَ المُستَقِیمَ» فرمودند: «صراط مستقیم امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام و شناخت آن حضرت است و دلیل آنکه منظور از صراط مستقیم علی است، قول خداوند بزرگ است که فرموده است «وَ إِنَّهُ فِی أُمِّ الْکِتَابِ لَدَیْنَا لَعَلِیٌّ حَکِیمٌ» و منظور از آن امیرالمؤمنین است. در سوره مبارکه حمد «أُمِّ الْکِتَابِ» در آیه اهدنا الصراط المستقیم».

انتهای پیام/م.خ
برچسب ها:
آخرین اخبار