امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۵:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10359
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۴۱
تعداد بازدید: 131
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست خبری نخستین همایش صائب تبریزی و شعر اخلاقی امروز صبح 4خرداد با ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست خبری نخستین همایش صائب تبریزی و شعر اخلاقی امروز صبح 4خرداد با حضور سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در محل دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی برگزار شد.

براساس این گزارش، وزیر ارشاد طی تشریح برنامه‌های این همایش اظهارداشت: بجز همایش صائب تبریزی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه‌های متعدد و جشنواره‌های فراوانی را برگزار کرد البته سعی می‌کنیم تا ضرورت نداشته باشد برای مراسمی نشست خبری نداشته باشیم اما هرازچندی به برخی برنامه‌ها توجه ویژه می‌کنیم تا اهمیت آنها بهتر درک شود و رسانه‌ها در جهت جریان سازی کمک کنند.

وی افزود: بارها در کلام رهبر انقلاب اشاراتی وجود داشت و ایشان تجلیلی از مقام اخلاقی صائب داشتند و مداحان، شاعران و مبلغان را توصیه می‌کردند تا از این بخش ادبیات نیز استفاده کنند اما آنگونه که باید به این موضوع پرداخته نشده، از این رو فکر می‌کنیم در قالب یک کنگره می‌توان آغازی برای توجه و عنایت بیشتر به اشعار صائب بویژه در اخلاق و معنویت که گم‌شده است صورت گیرد.

به گفته این مقام مسئول، به تعبیر رهبر انقلاب، اگر ما از بین 10 هزار شعری که صائب دارد اشعار اخلاقی را جدا کنیم خود یک دیوان قطوری از غزل و تک بیتی‌ها خواهد شد.

وزیر ارشاد ضمن اشاره به اینکه بجز تهران باید در اصفهان و تبریز هم برنامه‌هایی داشته باشیم، اصلیت صائب را تبریزی و زیست و آرامگاهش را در اصفهان دانست و ادامه داد: صائب تبریزی اهل سیر و سفر بود. او از سرآمدان شعر سبک هندی است و همگان بر این مسئله اذعان دارند، شاید چون تعداد اشعارش بسیار است؛ مثل حافظ و سایرین نتوانسته به سبب حجم کار در همه‌جا حضور داشته باشد اما اگر بتوانیم گزیده‌هایی از اشعار صائب را توسط افراد خبره تجمیع کنیم، مناسب است.

حسینی ضمن اشاره به هجمه‌های غرب و ترویج فرهنگ غربی در جامعه، خاطرنشان کرد: باید در تدارک اینگونه برنامه‌ها باشیم چرا که ادبیات ما مملو از این شاعران است که اشعار اخلاقی را سروده‌اند و نسل به نسل به یادگار مانده است، نیازمندیم اینگونه جشنواره‌ها بیشتر برگزار شده تا به جوانان معرفی شود و جامعه به آنها اهتمام داشته باشند.

عالیرتبه‌ترین مقام مسئول در وزارت ارشاد ضمن اشاره به این مطلب قرار است در تقویم روزی به این شاعر اختصاص یابد ، گفت: در تقویم کشورمان شاهد روزهایی به نام شاعرانی هستیم اما برای شخصیتی چون صائب تبریزی روزی نامگذاری نشده است اما ضمن هم‌اندیشی با حجت‌الاسلام زمانی سعی شد شاعران به این موضوع بپردازند تا روزی را از ولادت یا وفات این شاعر ثبت کنیم و در تقویم بماند البته صاحبنظران هم در این راستا می‌توانند پیشنهاد دهند تا اگر نشد از سوی شورای فرهنگ عمومی برای تبیین ابعاد فکری این شاعر روزی را در تقویم درج کنیم، البته باید دبیرخانه، موسسه، بنیادی شکل گیرد تا به این شاعر پرداخته شود چرا که نکته مثبت در اشعار صائب اینکه این شاعر سروده‌های غامض نداشته و همه سروده‌هایش قابل فهم است.

وزیر ارشاد در ادامه سخنان خود، برنامه‌های همایش صائب تبریزی را تشریح و توضیح داد: رونمایی از 3 کتاب در روز سه شنبه همزمان با برپایی این کنگره از جمله برنامه‌های مهم است که عبارتند از رونمایی از مجموعه مقالات کنگره تحت عنوان کتاب شناسنامه صائب تبریزی، گزیده شعر صائب تبریزی و شاعران سبک هندی و کتاب سوم که مستقیم با موضوع مرتبت نیست اما در وادی شعر است با عنوان کتاب دیدار رهبر انقلاب با شاعران انقلاب اسلامی رونمایی خواهند شد ضمن اینکه رونمایی از تمبر صائب تبریزی، تجلیل از برگزیدگان صاحب مقالات، تجلیل از پیشکسوتان شاعران شعر اخلاقی ، تجلیل از جایگاه علمی ادبی استاد زنده‌یاد محمد قهرمان که یک صائب‌پژوهش بی‌مانند در عصر ما بود از دیگر برنامه‌های نخستین همایش صائب تبریزی به شمار می‌آید.

وی افزود: در کنار گردهمایی، نمایشگاهی در تالار وحدت از نسخ خطی و چاپی دیوان صائب برپا می‌شود. در این راستا غرفه آثار پژوهشی و کتب منتشر شده درباره صائب، غرفه پایان‌نامه‌ها درباره صائب تشکیل شود، امیدواریم شاهد حرکت جدی‌تری در این راستا باشیم و اساتید ادبیات، دانشجویان را ترغیب کنند تا پایان‌نامه‌هایی با این موضوع بنویسند زیرا که ظرفیت زیادی وجود دارد و باید این شاعر معرفی شود.

حسینی از برپایی غرفه خوشنویسی آثار و اشعار صائب، برپایی غرفه خیابان هنر، برپایی 20 غرفه‌ای از دیدگاه‌های رهبر انقلاب پیرامون صائب، پخش کلیپ، سخنرانی، نشست‌های تخصصی با حضور محمدرضا سنگری، علیرضا غزوه و یک شاعر هندی خبرداد.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار