امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۵:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103609
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 36
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از ساری، علی عباسی بعد از ظهر امروز در نشست روسای زندان‌ها، پزشکی قانونی و کارشناسان پزشکی قانونی ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از ساری، علی عباسی بعد از ظهر امروز در نشست روسای زندان‌ها، پزشکی قانونی و کارشناسان پزشکی قانونی مازندران، اظهار داشت: مجازات زندان برای اجرای عدالت است و قانونگذار نیز یکی از آخرین راه‌ها برای مجازات را حبس در نظر گرفته است تا هم تحمل کیفر باشد و هم فرصتی برای تنبیه و اصلاح و درمان فرد مجرم برای بازگشت به جامعه،فراهم شود. 

وی بیان داشت: در این راستا، وظیفه اصلی سازمان زندان‌ها طبق مقررات، اجرای حبس است، بند 106 آیین‌نامه زندان و بندهای بعدی آن، درباره درمان زندانیان است که نقش مهم پزشکی قانونی را در بر می‌گیرد.

مدیرکل پزشکی قانونی مازندران با بیان اینکه نگهداشتن بیماران صعب‌العلاج در زندان‌ها با روح قانون منافات دارد، اذعان داشت: این کار سبب تشدید بیماری و به خطر انداختن سلامت زندانی می‌شود.

عباسی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تمارض‌های که از سوی برخی از زندانیان برای فرار از حبس انجام می‌شود، تصریح کرد: در این شرایط، کار پزشکی قانونی ظریف‌تر و حساس‌تر از قبل می‌شود، اگر تشخیص داده شود که آن فرد واقعا بیمار بوده و بیماری وی صعب‌العلاج است،مجازات جایگزین برای او تعیین می‌شود و اگر غیر از این باشد،روند قبلی مجازات اعمال می‌شود.

وی با بیان اینکه توجه به بهداشت روان حلقه گمشده در زندان‌ها است، اذعان داشت: برخی کارها در زمینه بهداشت روان زندانیان انجام شده است اما بسیار ناکافی،سطحی، و مقطعی است و باید نگاه مراکز بهداشتی و وزارت بهداشت، به منظور ایجاد بستر مناسبی برای جلوگیری از تشدید بیماری در بیماران روانی که دوران محکومیت خود را می‌گذرانند، تغییر کند.

این مسئول با تاکید بر اینکه جامعه و خانواده زندانیان، آن ‌طور که باید به بهداشت روانی زندانی توجه نکرده است، تصریح کرد: حقوق بین‌المللی حکم می‌کند که افراد زندانی با توجه به شئونات بشری، دوران حبس را پشت سر بگذارند تا هدف نهایی که اصلاح‌پذیری و بازپروری است، صورت بگیرد.

وی در بخش پایانی سخنان خود، نگرش مازندران نسبت به زندانیان را خوب ارزیابی کرد و گفت: سعی ما بر این است که بیماران واقعی در زندان نمانند و برای آنها مجازات‌های جایگزین تعریف شود، همچنین راه فرار را بر روی کسانی که تمارض به بیماری می‌کنند، ببندیم.

این مسئول با برشمردن بیماری‌های صعب‌العلاج مانند آرتریت‌های مزمن، سرطان‌های سخت، پارکینسون پیشرفته، ضایعات شدید مغزی، بیماری‌های مزمن کبد و کلیه و روده، همچنین نارسایی‌های پیشرفته قلبی، که سلامت زندان را با ماندن در زندان تشدید می‌کند، بار دیگر بر ضرورت نگاه ویژه وزارت بهداشت بر شرایط روانی زندانیان، تاکید کرد.

به گزارش فارس، نشست آموزشی نحوه بررسی پرونده‌های تحمل کیفر با بیان گزارش تخصصی از سوی علی‌جان احمدی‌آهنگر عضو هیئت علمی دانشگاه بابل، درباره تحمل کیفر و بیماری‌های نورولوژی، همچنین ارائه گزارشی از فرزاد سوادکوهی متخصص‌روانپزشکی، درباره تحمل کیفر و بیماری‌های روانی و در پایان نیز ارائه گزارشی از مسعود پورحسین، متخصص پزشکی قانونی درباره چالش‌های موجود در بررسی پرونده‌های تحمل کیفر، همراه بود.

انتهای پیام/86001/خ40/پ3003

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها