امروز : دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 22
۰۱:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103612
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 37
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، محمود گودرزی در مراسم روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای که در کاخ گلستان برگزار شد، گفت: ورزش ما هر زمانی که با فرهنگ ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، محمود گودرزی در مراسم روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای که در کاخ گلستان برگزار شد، گفت: ورزش ما هر زمانی که با فرهنگ عجین بوده است به عنوان یک نماد مطرح شده و با فرهنگ مردم و سنت‌ها آمیخته و در متن زندگی مردم قرار گرفته است و هر وقت از فرهنگ فاصله گرفته‌است مدتی کوتاه در عرصه بوده و سپس فراموش شده است.

وی ادامه داد: در زمینه پهلوانی و آمیزش آن با مقوله فرهنگ در کشور ما باید رویکردی به عقب داشته باشیم و اتفاقاً نگاه به تاریخ این مفهوم نه تنها بازگشت منفی نیست بلکه احیای سنت‌هایی است که باید اتفاق بیفتد چرا که امروزه ما باید به دنبال احیای مجدد این مفاهیم و ارزش‌ها در ورزش کشورمان باشیم

وی افزود:  آنچه اکنون به عنوان نماد ورزش پهلوانی در کشور ما وجود دارد زورخانه است و آنگونه که من مطالعه کرده‌ام این نماد مملو از مفاهیم فرهنگی است. پیدایش زورخانه به گذشته دور و حتی می‌توان گفت عمری بیش از 4 هزار و 500 سال برای آن قائل شده‌اند و سنگ‌نوشته‌ها در لرستان و بین‌النهرین مؤید این موضوع هستند.

وزیر ورزش و جوانان گفت: در گذشته در ورزش باستانی جنبه رزم اولویت داشته است و کشتی گرفتن نیز یکی از نمادهای این ورزش به شمار می‌آمد. اما مقوله فرهنگی ورزش باستانی ریشه در تاریخ کشورمان دارد.

گودرزی ادامه داد: متأسفانه امروز ضعف و سستی مقوله‌های فرهنگی و ارزشی را در ورزش کشورمان و در جهان شاهد هستیم که باید یک آشتی بین این دو مفهوم برقرار کنیم چون جا انداختن مفاهیم فرهنگی پیچیدگی‌هایی دارد که باید اقدامات پیچیده‌ای برای آن انجام شود.

وی خاطرنشان کرد:ورزش باستانی در زمانی صفویه شروع و در زمان قاجار به اوج خود رسید.

وزیر ورزش و جوانان گفت: امیدوار هستیم بتوانیم ورزشی را که عاری از مفاهیم ارزشی شده است دوباره احیا کنیم چرا که پهلوانان همواره حامل ارزش‌های فرهنگی و دینی در جامعه بوده‌اند و با ضابطه‌مند کردن اخلاق در حوزه ورزش بتوانیم این مفهوم فرهنگی را در جامعه خودمان احیا کنیم.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها