امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۵:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103613
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 85
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، علی‌اکبر ولایتی در مراسم روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای که در کاخ گلستان برگزار شد، گفت: کلمه فتوت اساس آن از قرآن ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، علی‌اکبر ولایتی در مراسم روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای که در کاخ گلستان برگزار شد، گفت: کلمه فتوت اساس آن از قرآن کریم است که ائمه اطهار در این زمینه احادیث متعددی دارند. در قرآن کریم راجع‌به حضرت ابراهیم (ع) آمده است او یک فتی به معنای جوانمرد بود و در مورد اصحاب کهف نیز آمده است که اصحاب کهف از محیط شرک گریختند جوانمردانی بودند که به خدا ایمان آوردند و خدا بر هدایت آنها افزود.

وی افزود: در طول قرون گذشته فتوت‌نامه‌های متعددی نوشته شده است که یکی از معروف‌ترین آنها فتوت‌نامه‌ای است که توسط ملاحسین کاشفی سبزواری نوشته شده است. فتوت‌نامه دیگر به ملاعبدالرزاق کاشانی تعلق دارد اما باز هم باید توجه داشت که اساس این کلمه از قرآن کریم و احادیث گرفته شده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در حقیقت کلمه فتوت تعمیم یافته عرفان اسلامی است و بزرگان عرفان برای اینکه عرفان در جامعه گسترش پیدا کند جوانمردان را واسطه قرار می‌دادند و در حقیقت جوانمردی معنای عامه‌پسند عرفان اسلامی است.

ولایتی ادامه داد: خلاصه‌ای از هفت کتاب فتوت‌نامه را احسان مراغی جمع‌آوری کرده است و برای اولین‌بار فتوت و ارتباطش با عیاری، جوانمردی، لوطیان ‌و ورزش باستانی از ابتدای تاریخ اسلام تاکنون آمده است.

وی تصریح کرد: این لوطیان و جوانمردان در زمانی که کشور اشغال شده بود قوام جامعه را حفظ می‌کردند و هر محله‌ای یک پیشوای دینی داشت و جوانمردی که ضعفای محله را حمایت می‌کرد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع با اشاره به تألیف کتاب «دانشنامه جوانمردی» گفت: این کتاب یک دایرة‌المعارف پنج جلدی است که جلد اول آن تاکنون به چاپ سوم رسیده است.

ولایتی ادامه داد:‌ هر کدام از حروف آغازین کلمه فتوت بار معنایی متفاوتی را دارد به عنوان مثال حرف «ف» شامل هفت صفت می‌باشد از جمله فضل، فتوح، فصاحت، فراغت، فهم و فراست و حرف «ت» شامل صفت‌های توکل، توبه، تواضع، تصدیق، تصور، تحمل، تحجر، تبرک، تفکر و تسکین است و حرف «و» نیز شامل صفات وفا، ورع، وصلت و ولایت است.

وی گفت: زورخانه‌های ما در حقیقت محل به ظهور رسانیدن این صفات است و آنچه در فتوت حائز اهمیت است سخاوت و شجاعت است. عده‌ای شوالیه‌گری اروپا را شاخه‌ای از فتوت ایرانیان می‌دانند چرا که ما در دیگر کشورهای اسلامی چنین چیزی را نداریم.

به گزارش فارس در ادامه این مراسم از کتاب «دانشنامه جوانمردی» تألیف علی‌اکبر ولایتی و همچنین از کتاب‌های «مرامنامه پهلوانی»، «سلوک پهلوانی» و «اخلاق ورزشی» با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر ورزش و جوانان و همچنین رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور رونمایی شد.

دراین مراسم نشان ورزش زورخانه‌ای و باستانی به محمود گودرزی، علی جنتی، عبدالحمید احمدی و مسعود سطانی‌فر اهدا شد؛ همچنین بازوبند پهلوانی توسط وزیر ورزش و جوانان بر بازوی یکی از پهلوانان جوان کشورمان بسته شد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار