امروز : پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 14
۰۸:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103614
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 51
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، مسعود سلطانی‌فر در مراسم روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای که در کاخ گلستان برگزار شد، گفت: امروز شاهد صحنه‌های بسیار ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، مسعود سلطانی‌فر در مراسم روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای که در کاخ گلستان برگزار شد، گفت: امروز شاهد صحنه‌های بسیار خوبی هستیم و بزرگانی در جمع هستند که با دیدن آنها یاد قهرمانی‌ها، جوانمردی‌ها و افتخارآفرینی‌های چنددهه گذشته آنها می‌افتم.

وی با تقدیر از رضا سوخته‌سرایی و محمد نصیری به عنوان پرافتخارترین ورزشکاران کشور گفت: ما در سال 2010 موفق شدیم ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای را به عنوان یک اثر ناملموس در چارچوب کنوانسیون میراث ناملموس که در سال 2006 به آن پیوسته‌ایم ، ثبت کنیم و تاکنون در این راستا 10 اثر را در یونسکو به ثبت رسانده‌ایم.

سلطانی‌فر ادامه داد: موارد برجسته‌ای در ثبت این اثر وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به ریشه‌دار بودن این ورزش در فرهنگ، اخلاق و اعتقاداتمان اشاره کرد.

وی افزود: نقش کلیدی ورزش باستانی در همبستگی با اسطوره‌ها، حفظ ادبیات حماسی و ادبی و حفظ صورت‌های دیگر هنر از جمله موسیقی زورخانه‌ای، نقاشی‌ها و خوشنویسی‌ها و نقش آنها در تربیت نسل جوان و آموزش فروتنی و جوانمردی حائز اهمیت است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور ادامه داد:‌ ثبت این اثر به عنوان یک میراث ناملموس برای ما عواقب و تعهداتی دارد که به عنوان پاسدار این ارزش‌ها باید به صورت جدی و همه‌جانبه در دو محور مادی و معنوی حضور داشته باشیم و تلاش کنیم ارزش‌های معنوی و اخلاقی این آیین را در نسل فعلی و آینده ترویج کنیم و باعث سالم‌سازی جامعه از این طریق شویم به گونه‌ای که این ارزش‌ها بتواند به عنوان بخشی از فرهنگ به سایر نقاط دنیا منتقل شود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها