امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۵:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103640
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 42
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ماری هارف سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در گفت‌وگویی با شبکه العربیه با بیان این ادعا که کشورش برای کمک به

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ماری هارف سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در گفت‌وگویی با شبکه العربیه با بیان این ادعا که کشورش برای کمک به ایزدی‌ها در عراق مواضع داعش را هدف قرار داده است، در عین حال اعلام کرد که آمریکا برای مبارزه با داعش نیروی زمینی در عراق مستقر نخواهد کرد.

وی در این گفت‌وگو بسیار تلاش کرد که اقدام آمریکا در عراق را بشردوستانه جلوه بدهد اما مجری شبکه العربیه از وی سوال کرد: چرا آمریکا اقدامات خود در عراق را به نزدیکی مرزهای کردستان و به ایزدی‌ها و کردها محدود کرده است؟ چرا زمانیکه داعش به موصل حمله کرد آمریکا اقدامی انجام نداد که هارف از پاسخ مستقیم به این سوال طفره رفت و تنها به تکرار اینکه آمریکا برای کمک به مردم محاصره شده در سنجار در شمال عراق اقدام کرد بسنده کرد اما در ادامه نیز افزود: ما بسرعت حرکت کردیم و کمکهایمان را افزایش دادیم. زمانیکه  داعش بر موصل کنترل پیدا کرد ما نظارتمان را بیشتر کردیم. سلاح به عراق و به کردها دادیم.

هارف در ادامه در پاسخ به این سوال که «حد و مرز کمک شما به دولت عراق و کردستان چقدر است آیا افزایش پیدا میکند؟»، پاسخ روشن ارائه نکرد و گفت: ما ابزارهایی داریم و تصمیمهایی خواهیم گرفت. موضعمان را تغییر نمیدهیم. نیروی زمینی در عراق مستقر نخواهیم کرد. اوباما کاملا واضح این مسئله را اعلام کرد. اما در آینده هر مسئله‌ای را به زمان خود بررسی میکنیم. ما اوضاع را بررسی میکنیم و رئیس جمهور هم اوضاع را زیر نظر دارد.

مجری العربیه در ادامه اینطور نتیجه‌گیری کرد که پس نیروهایی آمریکایی که در عراق هستند، ماموریتشان جمع‌آوری اطلاعات و کمک به نیروهای پیشمرگه است که هارف با تکرار صحبت‌های خود از پاسخ به آن نیز طفره رفت و گفت: تمرکز ما کمک به نیروهای عراق و پیشمرگه در مبارزه با داعش است. باید دولت جدید عراق در نزدیک‌ترین زمان تشکیل شود. آنگاه میتوان به سرعت در مبارزه با داعش حرکت کرد.

هارف همچنین پاسخ سوال بعدی مجری العربیه را که پرسید «آمریکا که اینقدر بر تشکیل سریع دولت در عراق تاکید می‌کند، از چه میترسد و از لحاظ سیاسی نگران چیست»، گفت: رئیس جمهور و نخست وزیر عراق تعیین شدند و ما تلاش می‌کنیم که روند سیاسی در عراق همینطور ادامه یابد که دولت به صورت فراگیر تشکیل شود. آنگاه میتوان با داعش نیز مبارزه کرد... ما در دوره اخیر با طرفهای مختلف در عراق تماس کامل داشتیم و دیپلماتهایی هستند که با آنان در ارتباطیم... داعش همه عراقیها را تهیدید می‌کند برای همین پیشرفت روند سیاسی خیلی مهم است.

هارف در پاسخ به سوالی دیگر درباره مقاسه عدم اقدام آمریکا در سوریه و اقدام علیه داعش در عراق مبنی بر اینکه باراک اوباما درباره اولی خواستار مجوز کنگره شد اما در عراق بدون مجوز کنگره اقدام به حملاتی در عراق کرد، مدعی شد: این دو مسئله با هم فرق دارد. ما با کنگره مشورت نیز کردیم. دو نکته وجود دادرد. اول اینکه باید در عراق سرعت عمل به خرج می‌دادیم. کنگره هم این را متوجه است که ما به سرعت نیاز داریم برای حرکت. نکته دوم اینکه رئیس جمهوری بر اساس قانون اساسی اختیاراتی در این خصوص دارد... وصعیت عراق کاملا مختلف است از وضع در سوریه. با کنگره نیز مشورت کردیم... این مشورتها همچنان ادامه خواهد یافت.

هارف در ادامه یک سوال مهم دیگر العربیه را بی‌پاسخ گذاشت و در پاسخ به این سوال که اخیر وال استریت ژورنال اعلام کرد که وزارت دفاع آمریکا بدون اطلاع دولت و رئیس جمهوری به اسرائیل کمک نظامی کرده است، آیا این مسئله معقول است، گفت که «وزارت خارجه و دفاع همین موضع را درباره اسرائیل دارند. از اسرائیل دوستی بهتر برای آمریکا نیست. برای کمک به اسرائیل 250 میلیون دلار اخیر اختصاص یافت و این کمک برای کمک به توسعه [سامانه ضدموشکی] گنبد آهنین برای مقابله با موشکهای فلسطینی‌ها انجام شد. ما هیچ چیز را مخفی نمیکنیم»، اما مجری العربیه با بیان اینکه «اما شما پاسخ مرا ندادید و نگفتید که چرا این اقدام بدون اطلاع رئیس جمهور آمریکا انجام شده است» از سوال خود گذشت و در خصوص موضوع آتش‌بس در غزه و مذاکرات جاری در قاهره سوال کرد که آمریکا این مذاکرات را چگونه ارزیابی می‌کند که هارف در پاسخ به ذکر اینکه «ما تیمی در قاهره داریم که مذاکرات را برای تمدید آتش‌بس ادامه می‌دهد و مسائل مختلفی در غزه در خصوص مسائل انسانی وجود دارد و ما به همه طرف‌ها کمک خواهیم کرد تا آتش‌بس محقق شود»، بسنده کرد.

انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها