امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۴:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10365
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۴۱
تعداد بازدید: 204
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،  نشست خبری نخستین همایش صائب تبریزی و شعر اخلاقی چهار خرداد با حضور ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،  نشست خبری نخستین همایش صائب تبریزی و شعر اخلاقی چهار خرداد با حضور سید‌محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دبیرخانه شورای فرهنگی عمومی برگزار شد.

براساس این گزارش؛ حسینی پس از تشریح برنامه‌های نخستین همایش صائب تبریزی به سؤالات مختلف خبرنگاران که اغلب پیرامون این کنگره نبوده و رنگ و بوی انتخاباتی داشت پاسخ داد.

وزیر ارشاد در پاسخ به سؤالی درباره اینکه تعاونی خصوصی شهرداری محموله‌ای به ارزش 30 میلیارد تومان کاغذ با لوگوی شهرداری در اختیار دارد در این‌باره چه توضیحی می‌دهید گفت: در جریان جزئیات نیستم. در سالی که گذشت مشکل کاغذ پیش آمد اما خیلی‌ها ترغیب شدند در زمینه واردات کار کنند تا در داخل با کمبود مواجه نشویم.

وی به سؤالی درباره نمایشگاه بازی های رایانه‌ای این گونه پاسخ داد که در این راستا در حال اقدام هستیم تا در تابستان این نمایشگاه برپا شود. البته مشکلات مالی وجود دارد ما درصدد رفع آنها هستیم . چون نمایشگاه قرآن هم همزمان با ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود به طور طبیعی نمایشگاه بازی‌های رایانه‌ای به پس از ماه مبارک موکول می‌شود اما قول‌هایی در راستایی بودجه اعتباری داده شده است.
 

* سه فیلم برتر در کارنامه دولت/ حضور وزیر ارشاد در همایش انتخاباتی

حسینی درباره سه فیلم برتر که در کارنامه دولت دهم وجود دارد اظهار داشت: صبر کنید این دوره به پایان برسد تا شهریور‌ماه؛ چون برخی فیلم‌ها را در دست ساخت داریم. همین الان جمعی از هنرمندان و سینماگران در لبنان هستند و شب گذشته گزارش فیلم‌ 22 روز فلسطین را نهایی کردند تا ساخته شود.

این مقام مسئول درباره حضورش در ورزشگاه شیرودی و حمایت از سعید جلیلی یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری جمهوری ابراز داشت: دولت به عنوان دولت نمی‌تواند از یک کاندیدا حمایت کند. اما در همه دولت‌ها افرادی هستند با دیدگاه‌های مختلف و بعید است همه هیئت دولت بر سر یک نفر اتفاق نظر داشته باشند در دوره دوم خرداد برخی اعضاء دولتی رسماً از ناطق نوری حمایت کردند. مثل آقای نعمت‌زاده که دیروز از طرف دکتر روحانی در مراسمی حضور داشت.اطلاعیه داده و حمایت‌ها را مطرح می‌کردند و برخی به عنوان شخص حقیقی از آقای خاتمی حمایت می‌کردند. حتی رؤسای جمهور دوره های گذشته مثل حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی عضو جامعه روحانیت مبارزه بوده که جلسات را در دفترشان تشکیل می‌دادند و حمایت می‌کردند، البته آقای خاتمی هم عضو مجمع روحانیون مبارزه بودند که آنها هم حمایت‌هایی داشته‌اند.

حسینی گفت: این مسئله جدیدی نیست که اعضاء دولت به عنوان فرد حقیقی و حتی رئیس‌جمهور می‌توانند از یک کاندیدا حمایت کنند. حتی امام جمعه، البته تفکیک کمی دشوار است، آنچه مهم است اینکه به عنوان وزیر نمی‌توان از یک نامزد حمایت کرد. چون شائبه‌ استفاده از امکانات دولتی به نفع یک کاندیدای خاص مطرح می‌شوند ولی این موضوع در گذشته وجود داشته است، حقوق‌دانانی که امروز بسیاری از موارد را زیر ذره‌بین می‌گذارند این مسائل را مطرح می‌کنند اما اینکه یک فرد حقیقی می‌خواهد حمایت کند مشکلی نیست.

وزیر ارشاد در واکنش به سخنان یکی از حاضران که پرسید شما مرخصی‌گرفته بودید تا به همایش بروید اضافه کرد: دیروز روز جمعه و تعطیل بود از این رو بنده در اجتماع یک کاندیدا شرکت کردم وحرف‌هایش را شنیدیم اما اصلح‌دانستن یا ندانستن، موضوع دیگری است. من به عنوان دبیر کل تشکل‌های دانشگاهیان ایران اسلامی و با این جمع‌بندی که یکی از کاندیداها را اصلح بدانیم و ایرادی هم ندارد در این جلسه شرکت کردم؛ برخی در همین دولت اصلاحات غالبا عضو حزب مشارکت یا مجاهدین بودند که هر دو پس از حوادث 88 منحل اعلام شد، افراد گرایشات سیاسی دارند که برخی مثل من صراحتا نظرشان را مطرح می‌کنند اما برخی با لطایف الحیل از امکانات برای فرد یا گروه دیگر استفاده می‌کنند.

وی ادامه داد: الان بسیاری از شخصیت‌های کشور در حال فعالیت هستند و اگر افراد وارد کار نشوند شور انتخاباتی ایجاد نمی‌شود چون باید شاهد تضارب آراء باشیم ولی از سوی دیگر باید مراقب استفاده از دست‌درازی به بیت‌المال هم بود.

وزیر در پاسخ به اینکه آقای احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور از حضور شما در ورزشگاه شیرودی و حمایت از سعید جلیلی مطلع بودند این گونه واکنش نشان داد که در هر مسئله جزئی نباید سؤالی پرسید.
 

* وام‌های مقرون به صرفه صندوق توسعه ملی به موضوع کاغذ

حسینی در پاسخ به فارس درباره سرمایه در گردش کارخانه‌های کاغذ و نقدینگی و اینکه در دولت شما چه میزان به حمایت از سرمایه و سوق سرمایه‌داران توجه شده افزود: در جلسه‌ای که ناشران و چاپخانه‌داران با رئیس‌جمهور داشتند آقای فرزین مدیرعامل صندوق توسعه ملی عنوان کرد: هر کس بخواهد در این راستا سرمایه‌گذاری کند و کارخانه‌ای را دایر و راه‌اندازی یا به فعال‌کردن کارخانه‌های موجود بپردازد وام در اختیارش می‌گذاریم چون مقرون به صرفه است.

وزیر ارشاد در پاسخ به سؤال دیگر فارس مبنی بر اینکه حضور روز گذشته شما در ورزشگاه شیرودی نشان از حمایت و اصلح دانستن آقای سعید جلیلی دارد آیا به ایشان در تشکیل کابینه مشاوره فرهنگی هم می‌دهید گفت: پیش از این از حضور ایشان مطلع نبودم اما بعد در کانون دانشجویان ایران اسلامی به این نتیجه رسیدیم که بنده به عنوان عضو این تشکل کمکی باشم و شرکت کنم و اگر کمکی هم باشد انجام می‌دهم اما ضوابط را رعایت خواهم کرد.
 

* حمایت وزارت ارشاد از موضوع دفاع مقدس و کتاب‌هایی با مضمون مقاومت

حسینی در پاسخ به اینکه چه میزان به آثار دفاع مقدس ارزش قائل شده‌اید تصریح کرد: تصور ما بر این است در این دوره به وقایع مقدس و مقاومت بیش از گذشته پرداخته شده . جشنواره فیلم، تئاتر و .... شیوه‌های مختلف حمایتی است به این مسئله بی‌تفاوت نبوده‌ایم و برای اولین بار خبرگزاری دفاع مقدس مجوز گرفت.

از سوی دیگر به موضوع راهیان نور در این دوره اهتمام داشته و کمک‌هایی کردیم که قابل مقایسه با گذشته نیست . مضمون و مظروف باید ارزش‌ها و اصول‌ باشند.
 

* بازگشت اعتبار به ردیف چاپ و نشر

این مقام مسئول در پاسخ به سوالی درباره اینکه هفته گذشته پیرامون بودجه و ردیف چاپ و نشر بحث درآمدها به پایان رسید آیا افزایش خواهیم داشت یا کاهش توضیح داد: در این دوره در مجلس شورای اسلامی کمیسیون فرهنگی و تلفیق حمایت‌هایی صورت گرفت و بودجه افزایش یافت در گذشته برای حوزه نشر، کتاب و مطبوعات  110 میلیارد اختصاص یافته بود که این میزان به 80 میلیارد کاهش یافت اما مجلس دوباره این اعتبار را صد در صد افزایش داده که این حرکت فرهنگی قابل تقدیر است.
 

* توضیحات بیشتر وزیر ارشاد درباره حضور در مراسم انتخاباتی

وی با اشاره به اینکه گفته شده مسئولان دولتی نباید از امکانات استفاده کنند و این موضوع به حق است تأکید کرد: البته باید کمک کنیم انتخاباتی با شور داشته باشیم این فقط منحصر به قوه مجریه نبوده و همه نهادهای حکومتی و وابسته به نظام حق استفاده ندارند. ولی برخی رئیس سازمانی هستند که رسما به عنوان دبیر یک ائتلاف کار می‌کنند.

این است که انسان تعجب می‌کند، اگر قرار است اشکالی گرفته شود باید یادآوری برای همه باشد چه در قوه مقننه، قضاییه یا سازمان‌ها و نهادهای مختلف این یادآوری باید صورت گیرد.
 

* برپایی کنگره حجربن‌عدی/ بازسازی مرقد

وزیر ارشاد ضمن اشاره به اینکه روز پنجشنبه رونمایی از ضریح حضرت مسلم‌بن عقیل انجام شد گفت: به این جمع‌بندی رسیدیم تا ستاد بازسازی عتبات عالیات جسارتی که به مرقد حجر‌بن عدی صورت گرفته را به نحوی جبران کند و این امکان بازسازی مرقد ایشان فراهم شود. البته پیشنهاد برگزاری محفل شعری برای حجر‌بن‌عدی انجام شد که به زودی فراخوان آن منتشر خواهد شد.این همایش با کمک حوزه علمیه و شاعران حاضر برپا می‌شود.

حسینی درباره کاغذ هم افزود: مسئله کاغذ و مسئولیت آن در مرحله اول با وزارت صنعت، معدن و تجارت است چون همه کارها از سوی آنها انجام می‌شود. اما متأسفانه سال گذشته به دلیل افزایش ارز شاهد افزایش قیمت کاغذ بودیم چون ارز مرجع به کاغذ اختصاص نیافت اما تلاش ما این بود نوسانات کاهش یابد و حتی برخی را ترغیب کردیم تا وارد‌کننده باشد از سوی دیگر برخی نهادهای دولتی را که به شرکت‌هایی وابسته بودند سوق به واردات دادیم. تا شاهد تعادل قیمت‌ها باشیم اما کارگروهی تشکیل شد و در این راستا همچنان فعال است ولی در موضوع مطبوعات معاون مطبوعاتی از برخی تولیدات داخلی حمایت کرد تا با قیمت مناسب کاغذ در اختیار مصرف‌کنندگان قرار گیرد و امیدواریم امسال شرایط بهتر باشد و حمایت‌ها بیشتر صورت گیرد.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار