امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۲۲:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103672
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دوره آموزشی توجیهی کاروان قرآنی جمهوری اسلامی ایران اعزامی به حج تمتع با ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دوره آموزشی توجیهی کاروان قرآنی جمهوری اسلامی ایران اعزامی به حج تمتع با سخنرانی حجت‌الاسلام صدیقی امام جمعه موقت تهران پیگیری شد.

بنابر این گزارش صدیقی با اشاره به مرموز بودن اسرار حج گفت: حج از نظر شکل و از نظر محتوا از امور مرموز است و باید گفت خداوند همه عبادت‌ها را به صورت معجونی درآورده و نامش را حج گذاشته؛ در واقع حج همه اسلام است.

وی با اشاره به نقش حج در حرکت انسان به سوی مقصد اعلی گفت: حج در حرکت جهت‌دار انسان به سوی مقصد اعلی آنقدر نقش دارد که گویا فعلی در آن نیست. در واقع همان روح و حقیقت پرواز دل و شوق اراده و عظمت کار انسان را نشان می‌دهد. حقیقت حج همان الله‌الصمد است و این آیه برای اهل باطن ذکر است.

صدیقی با اشاره به اینکه حج صورت ظاهری ندارد، گفت: همه حج باطن، انگیزه و روح است. حج قصد است و قصد هنگام خروج از خانه محقق می‌شود و در این زمان همه گناهان انسان بخشیده می‌شود یعنی انسان با بیرون آمدن از خانه خدا از خود و عالم ماده خداحافظی می‌کند.

امام جمعه موقت تهران میقات را نقطه عطف حاجی بیان کرد و گفت: کسی که اهل باشد در میقات ذوب می‌شود، پوست می‌اندازد و لباس‌های عالم را از تن کنده و کفن می‌پوشد. این یعنی اینکه انسان حر شده است؛ حر هم عصر عاشورا لبیک گفت و در میقات حسینی محرم شد و گفت: یا حسین آنچه بر من گذشت مسیری است که قدرت بازگشت آن را ندارم اما شما اکسیر عالم هستید؛‌ نگاهی به من کن تا حری دیگر در دامن شما متولد شود.

صدیقی حج را معراج واقعی بیان کرد و گفت: حج تولد جدیدی است که انسان زبان آلوده، جسم ناپاک و جان غبار گرفته‌اش را ذوب می‌کند و با پای گذاشتن بر روی خود به سمت خدا می‌رود و در واقع حج معراج واقعی انسان است.

صدیقی با اشاره به مرحله بعدی حج یعنی احرام عمره گفت: پس از میقات احرام عمره می‌بندیم، عمره مقام جستجو برای یافتن حقیقت است، انسان همان‌گونه که دم مرگ به برخی از تعلقات دنیایی‌اش پی می‌برد اینجا هم با کنار گذاشتن تعلقات خود را تسلیم کرده، غسل می‌کند و مانند میت کفن بر تن کرده و تسلیم خدا می‌شود.

‌آیت‌الله بهجت می‌گفت: وقتی به زیارت می‌روید ابتدا اذن دخول بخوانید، اگر دل شما شکست و اشکتان جاری شد یعنی به شما اجازه ورود داده شده است.

صدیقی با اشاره به عزیمت حجاج به صحرای عرفات گفت: وقتی دیدار حاصل شد سرگردان می‌شوید و به سر به بیابان می‌گذارید و در صحرای عرفات پرواز می‌کنید.

وی با اشاره به حضور امام زمان(عج) در مناسک حج گفت: امام زمان یک جوان قریشی است که همه ساله از هر نقطه جهان به حج می‌رود و همه را می‌بیند اما کسی او را نمی‌بیند. شما کاری کنید که امام شما را خوب ببیند و بشناسد.

انتهای پیام/ م.ا

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها