امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۰:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 1037
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۲۷
تعداد بازدید: 183
محمود الله‌یاری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس«توانا» در خصوص سخنان رهبر معظم انقلاب در آغاز سال جاری با شعار حماسه اقتصادی، اظهار ...

محمود الله‌یاری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس«توانا» در خصوص سخنان رهبر معظم انقلاب در آغاز سال جاری با شعار حماسه اقتصادی، اظهار داشت: با توجه به تحریم‌های اعمال شده از سوی کشورهای غربی و قرار گرفتن کشور در یک موقعیت خاص، مقام معظم رهبری برای جلب توجه بیشتر مردم و مسئولان به این موضوع این مطلب را بیان فرمودند.

وی افزود: وابستگی 65 درصدی اقتصاد به نفت و اعمال تحریم‌های بین‌المللی باعث ایجاد کاستی‌هایی در بخش‌های مختلف اقتصاد که شامل واردات و تولیدات داخلی می‌شود، ایجاد کرده است.

* دستیابی به حماسه اقتصادی با رویکرد صادرات محور

این کارشناس اقتصادی عملی شدن حماسه اقتصادی مدنظر مقام معظم رهبری را نیازمند توجه تمام ارکان تصمیم‌گیر در عرصه اقتصادی به این موضوع دانست و گفت: ارائه راهکارهای عملی و اجرایی برای کاستن وابستگی به درآمدهای نفتی می‌تواند نقطه عطفی باشد در اینکه رویکرد اقتصادی ما رویکرد اقتصادی صادرات محور و مبتنی بر ارزش‌های افزوده شود.

وی با بیان اینکه پایه درآمدی دولت باید بر مبنای مالیات باشد، اضافه کرد: مالیات مستلزم این است که ارزش افزوده‌ای در اقتصاد شکل گرفته و بخش‌های آن تقویت شود تا دولت درآمدهای مورد نیاز خود را از محل این ارزش افزوده در قالب مالیات دریافت کند.

* رویکرد جدید در عرصه اقتصادی با تغییر در رویه استفاده از درآمدهای نفتی  

الله‌یاری با بیان اینکه درآمدهای حاصل از نفت را باید در بخش تولید و برای نسل‌های آینده سرمایه‌گذاری کرد، بیان داشت: باید یک رویکرد جدیدی در عرصه اقتصاد بوجود آورد تا رویه نادرستی که تاکنون با درآمدهای نفتی باعث شکست تولیدات داخلی و کاهش فعالیت‌های خلاقانه در بخش‌های مختلف اقتصاد می‌شد به طور کلی تغییر پیدا کند.

وی عنوان کرد: باید با تلاش و کوشش و با استفاده از تکنولوژی‌های برتر بخش تولید را راه‌اندازی کرد و با استفاده از ابزارهای مالی مبتنی بر پس‌انداز منابع مورد نیاز آن را تأمین کرد تا اقتصادی مبتنی بر تولید و فعالیت بخش‌های حقیقی اقتصاد شکل پیدا کند. 

* عبور از تحریم‌ها با تمرکز بیشتر بر منابع مالی و تکنولوژی

این کارشناس اقتصادی در خصوص فشارهای تحریم از سوی کشورهای غربی، اظهار داشت: با توجه به اینکه مالیات تنها بخش درآمدزای قابل وصول دولت و تولید از جمله بخش‌هایی است که ارزش افزوده ایجاد می‌کند با تمرکز بیشتر بر اینگونه منابع مالی و تکنولوژی‌ ‌می‌توان از تحریم‌ها عبور کرد.

*خنثی کردن آثار مخرب تحریم با رفتارهای منطقی و تقاضای کنترل شده

الله‌یاری در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص وظیفه مردم و مسئولان در برابر فشارهای تحریم، گفت: در حقیقت نقش همه تعیین کننده است اما می‌توان با رفتارهای مصرفی و منطقی آثار مخرب تحریم را خنثی یا کاهش داد به عنوان مثال با تقاضای کنترل شده می‌توان بر تقاضای کل تأثیر گذاشت به دلیل اینکه اگر تقاضای کل از ثبات برخوردار شود در سطح عمومی قیمت‌ها و در نتیجه در تورم  اثرگذار است.

*رفع مشکلات اقتصادی با تجهیز فعالیت‌ها و پتانسیل‌های اقتصاد 

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه با تجهیز تمامی فعالیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در اقتصاد باید در راستای رفع مشکلات موجود استفاده کرد، افزود: این مشکلات که بیشتر در بخش تولید، توزیع و مصرف است اگر به یکپارچگی برسد از حالت تدافعی و خنثی کردن یکدیگر خارج شده و می‌توان در راستای رشد اقتصادی و بهبود وضعیت آن گام برداشت.

وی تأکید کرد: در این بین نقش مسئولان به مراتب مهم‌تر از آحاد مردم است به دلیل اینکه آن‌ها سیاستگذار  هستند و چشم‌انداز آتی را برای مردم تعیین می‌کنند.
انتهای پیام/ح
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها