امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۲:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103711
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۱۵
تعداد بازدید: 147
به گزارش حوزه احزاب پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدرضا تاجیک استاد علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی در گفت‌وگویی درباره اینکه دولت چگونه باید

به گزارش حوزه احزاب پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدرضا تاجیک استاد علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی در گفت‌وگویی درباره اینکه دولت چگونه باید مطالبات متنوع دو جناح را پاسخ گوید، اظهار داشت: قبلاً هم گفته‌ام دولت، دولتِ بارداری است البته بیشتر باردار خود،؛ دولت از آن رو که اختلاط را ترجمان اعتدال فرض کرده است، خود را باردار نگاه و رویکرد خود کرده است لذا دولت باید خود را از چنبره نگاه خود رها سازد و باور کند که پاسخ به مطالبات مردم (ملی) در اولویت و ارجحیت فعالیت‌هایش قرار دارد.

وی درخصوص آرایش نیروهای سیاسی در میان‌مدت اظهارداشت: در پاسخ به این پرسش، صرفاً به آرایش بازیگران جمعی سیاسی بسنده می‌کنم؛ به نظر من چالش‌های اساسی اصولگرایان در شرایط کنونی که در نوع آرایش آنان تاثیر بسزا می‌گذارد شامل استعداد و امکان ضعیف در ایجاد زنجیره هم‌ارزی و زنجیره تفاوت‌ها در گستره متفرق جریان خود است.

تاجیک افزود: استعداد و امکان ضعیف در تدوین و مفصل‌بندی یک گفتمان هژمونیک فراگیر و بحران شیخوخیت و فقدان شخصیت کاریزما در فقدان جناب مهدوی کنی و عسکراولادی از دیگر چالش‌های اساسی آنهاست.

این فعال اصلاح‌طلب کاهش مقبولیت و مشروعیت و فقر و ضعف قابلیت استفاده شوندگی و در دسترس بودن (کارآمدی) و همچنین رادیکالیزه شدن دگردرون را نیز بر همین اساس ارزیابی کرد.

وی درخصوص مهمترین چالش‌های سیاسی اصلاح‌طلبان که به اعتقاد وی در آرایش سیاسی آتی آنها تاثیر بسزایی خواهد داشت، به نسیم بیداری گفت: واگرایی درونی، فقدان استراتژی واحد و رد صلاحیت از مهمترین این چالش‌هاست.

تاجیک عملکرد دولت اعتدال، پدرخوانده‌های منفعل و یقه‌سفیدان شبه اصلاح‌طلب و متلون را از دیگر چالش‌های اساسی اصلاح‌طلبان برشمرد و تاکید کرد: بی‌تردید هر یک از این چالش‌ها در صورت فعال شدن و فعال ماندن در آرایش جناح‌های سیاسی در آینده نزدیک تا انتخابات مجلس تاثیر ژرفی خواهند گذارد.

مشاور خاتمی با بیان اینکه آنچه از هم‌اکنون قابل تحلیل و تخمین است، فضای سیاسی سه‌قطبی در آستانه انتخابات است، گفت: در این فضا ما شاهد رقابت سه جریان اصلاح‌طلبان، اصولگرایان و مستقل‌ها هستیم و تصور می‌کنم طیف گسترده اصلاح‌طلبان همراه با کارگزاران و اعتدال گرایان نهایتاً به نوعی همگرایی و همسویی در شرایط انتخاباتی دست یابند.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا دولت یازدهم توان بسیج اجتماعی مدافعان خود برای انتخابات آینده راداراست یا خیر، اظهار داشت: این ره که دولت می‌رود چندان رو به شهر و باغ و آبادی نیست، در افق هم نشان و نشانه‌ای از بوستان و گلستانی دیده نمی‌شود اما زمستان هم نیست و هوا بس ناجوانمردانه سرد نیست؛ ولی مسیر دولت به سوی آینده را ناهموار و سخت می‌بینم لذا چندان به بازتولید شرایط انتخاباتی 92 خوشبین نیستم.

تاجیک تاکید کرد: تئوریسین‌ها و استراتژیست‌های دولت اگر می‌خواهند تدبیری بیاندیشند باید از هم‌اکنون کمر همت ببندند و مطمئن باشند زود دیر می‌شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها