امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۲۰:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103715
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۱۵
تعداد بازدید: 39
میرقاسم مومنی رئیس موسسه مطالعات چشم‌انداز ابرار نوین در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در ارزیابی از عملکرد یک ...

میرقاسم مومنی رئیس موسسه مطالعات چشم‌انداز ابرار نوین در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در ارزیابی از عملکرد یک ساله دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید با هدف ایجاد زمینه‌های مناسب سیاسی و اقتصادی در داخل کشور و با شعار ایجاد تحول وارد صحنه اجرایی اداره کشور شد، گفت: حسن روحانی با توجه به سوابق متعدد اجرایی در کشور تلاش فراوانی کرده تا در عرصه سیاست خارجی و در جهت حفظ منافع کشور و در زمینه بحث‌های اقتصادی اولویت‌بندی کند.

*وزارت خارجه تنها متولی رسیدگی به مقوله دیپلماسی و سیاست خارجی در کشور نیست

وی با تاکید بر اینکه در قانون اساسی کشور به صراحت قید شده که توسعه روابط با همسایگان و جهان پیرامون، اولویت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است، افزود: با اینکه همگان تصور می‌کنند که وزارت خارجه راساً تصمیم گیری‌های سیاست خارجی را انجام می‌دهد، ولی باید گفت که وزارت خارجه تنها متولی رسیدگی به مقوله دیپلماسی و سیاست خارجی کشور نیست، بلکه می‌کوشد تا بخش مهمی از توسعه روابط سیاسی، اقتصادی و همچنین توسعه روابط فرهنگی و ایجاد بسترهای مناسب در جهت توسعه روابط در عصر جهانی شدن را بر عهده گیرد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل در ادامه با اشاره به واگذاری پرونده هسته‌ای و مدیریت آن از سوی شورای عالی امنیت ملی به وزارت خارجه به عنوان متولی سیاست خارجی کشورمان خاطرنشان کرد: متاسفانه تمام پتانسیل‌های وزارت امور خارجه معطوف به مذاکرات هسته‌ای شده و سایر موضوعات عرصه سیاست خارجی مورد غفلت قرار گرفته و به همین خاطر ما در بخش‌های اقتصادی و سایر مقولات سیاسی با کشورهای دیگر دچار ضعف‌هایی شده‌ایم.

* نتوانستیم حماسه اقتصادی مدنظر مقام معظم رهبری را اجرایی کنیم

دبیر انجمن دوستی ایران و ارمنستان تصریح کرد: در سال 92 که مقام معظم رهبری به عنوان سال حماسه سیاسی و اقتصادی نامگذاری کرده بودند، متاسفانه در بحث اقتصادی و روابط با سایر کشورها افول کردیم و نتوانستیم به اهدافی که در نظر گرفته شده بود دست پیدا کنیم و این موضوع باعث ضعف در دیگر قسمت‌های کشور نیز شد.

وی خاطرنشان کرد: وزارت خارجه دولت یازدهم در مقوله ارتباط بهتر با عراق، خاورمیانه، آسیای میانه و آمریکای لاتین می‌توانست بهتر عمل کند، ولی متاسفانه با توجه به اینکه به صورت تک بعدی تمام ظرفیت ما معطوف به مذاکرات هسته‌ای شده بود، سایر موضوعات حساس سیاست خارجی به گوشه‌ای فرستاده شد.

مومنی گفت: به عنوان مثال آمریکای لاتین بازار اقتصادی بسیار قوی برای ایران محسوب می‌شود و در حالی که سال 92 توسط رهبری گرانقدر انقلاب سال حماسه سیاسی و اقتصادی نامگذاری شده بود، ولی چون مقوله هسته‌ای همه ظرفیت وزارت خارجه را در بر گرفته بود، دچار افول شدیم.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه برزیل به عنوان پنجمین قدرت اقتصادی جهان و پنجمین کشور دنیا از لحاظ سرزمینی با 200 میلیون جمعیت بازار خوبی برای صادرات کالاهای ایرانی محسوب می‌شود، گفت: با اینکه حمایت از تولید ایرانی و صادرات آن و عدم اتکا به درآمدهای نفتی جزو اساسی‌ترین سیاست کشور در دولت‌های گذشته و همچنین دولت فعلی محسوب می‌شود، ولی صادرات ایران به برزیل از 45 میلیون دلار در سال 91 به 7.7 میلیون دلار در سال 92 تنزل پیدا کرد، در حالی که در واردات 450 میلیون دلاری ایران از برزیل هیچ تغییری رخ نداده و این برای ما ضعف است.

* وزارت خارجه در بحث توسعه روابط اقتصادی با دیگر کشورها فعال‌تر عمل کند

رئیس موسسه مطالعات چشم‌انداز ابرار نوین با طرح این سؤال که سفارت جمهوری اسلامی ایران در برزیل به عنوان نماینده وزارت امور خارجه چه تمهیداتی را برای صادرات کالاهای ایرانی به این کشور فراهم آورده است؟ اظهار داشت: به نظر می‌رسد که تلاشی برای عینیت بخشیدن به فرمایشات مقام معظم رهبری انجام نمی‌‌شود و با اینکه وزارت امور خارجه مسئول ارتباط با نهادهای مختلف در جمهوری اسلامی ایران است و باید مطالعات و تحقیقات فراوانی برای بازاریابی و توسعه روابط بازرگانی با دیگر کشورها به منظور گزارش به سازمان‌های ذیربط انجام دهد، ولی وزارت امور خارجه دولت یازدهم کار خاصی در این زمینه انجام نداده است.

مومنی با انتقاد از وزارت امور خارجه دولت یازدهم به دلیل عدم جذب نخبگان در یک سال گذشته، خاطرنشان کرد: متاسفانه در یک سال گذشته بحثی از جذب کارشناسان زبده به بدنه وزارت ‌خارجه و ایجاد زمینه‌های ظهور و بروز این کارشناسان وجود نداشته و نمی‌توان قبول کرد که به بهانه مذاکرات هسته‌ای سایر موضوعات دارای اولویت در سیاست خارجی مغفول بماند.

* تمام ظرفیت‌های صنعتی و تولیدی کشور متوجه مذاکرات هسته‌ای شده

وی افزود: با اینکه دولت یازدهم سعی می‌کند با زحمات فراوان کارهای خود را انجام دهد، ولی متاسفانه مذاکرات هسته‌ای سایه‌ای بر سایر منافع ملی انداخته و ممکن است این امر در امورات آینده کشور مشکلات بزرگتری را ایجاد کند و ظرفیت‌های صنعتی و تولیدی کشور هم در اثر این کوتاهی مورد غفلت قرار گیرد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: به نظر می‌رسد که بخش اقتصادی وزارت امور خارجه و معاونت مربوطه آن باید فعال‌تر از گذشته عمل کنند و تلاش خود را بر روی بازاریابی کالاهای ایرانی و آشنا کردن مدیران با بازارهای هدف متمرکز کنند.

وی با بیان اینکه متاسفانه بازار آسیای میانه به دلیل عدم نگاه جامع در ایران به این منطقه از دست رفت و کشورهایی مانند ترکیه و چین جایگزین ایران شدند، خاطرنشان کرد: احتمال اینکه این اتفاق هم در آمریکای لاتین با جمعیت 800 میلیون نفری در انتظار ایران باشد بسیار زیاد است و با اینکه در این منطقه استراتژیک 9 سفارتخانه داریم، ولی به نظر می‌رسد که فعالیت‌های ما در آنجا اصولی نیست.

* دیپلمات‌های ایرانی در خارج از کشور دچار روزمرگی شده‌اند/90 درصد سفارتخانه‌های ایران در خواب به سر می‌برند

مومنی با انتقاد از بی تحرکی برخی از دیپلمات‌های ایرانی در خارج از کشور خاطرنشان کرد: برخی از دیپلمات‌های ایران در سفارتخانه‌های خارج از کشور دچار روزمرگی در امورات خود شده‌اند و در حالی که باید به عنوان نماینده ایران در خارج از کشور نوآوری داشته باشند، ولی به نظر می‌رسد که بیشتر سعی می‌کنند به عنوان کارمند اداری رفتار کنند، در حالی که اگر به دیپلمات‌های خارجی سایر سفارتخانه‌ها نگاهی بیندازیم متوجه فعالیت مؤثر آنان در جهت ایجاد بازارهای هدف و جذب سرمایه‌گذارهای مختلف خواهیم شد.

به گفته وی متاسفانه 90 درصد سفارتخانه‌های ایران در خارج از کشور در خواب به سر می‌برند و این ضعف اساسی وزارت امور خارجه است.

رئیس موسسه مطالعات چشم‌انداز ابرار نوین در پایان با تاکید بر اینکه باید از هم اکنون به فکر برنامه‌های بلندمدت و آینده‌نگری در عرصه سیاست خارجی باشیم، گفت: امیدواریم که در کمتر از سه سال باقیمانده عمر دولت یازدهم برنامه ریزی بلندمدتی صورت گیرد و وزارت امور خارجه هم بیشتر به کادر علمی و تخصصی توجه و شعار استفاده از نخبگان و کارشناسان را که حسن روحانی در زمان مناظرات انتخاباتی اعلام کرده بود، اجرایی کند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها