امروز : جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 22
۰۷:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103716
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۱۵
تعداد بازدید: 110
محمدرضا پورابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با اشاره به بسته خروج از رکود دولت اظهار داشت: دولت بخشی از ...

محمدرضا پورابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با اشاره به بسته خروج از رکود دولت اظهار داشت: دولت بخشی از آنچه که در راستای اقدامات کوتاه مدت انجام می‌شود را در بسته و لایحه ارائه کرده است و برخی موضوعات نیاز به تغییر ساختار دارد که باید در بلندمدت انجام شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه لایحه پیشنهادی دولت همان طرحی است که در کمیسیون حمایت از تولید مجلس بررسی می‌شد.

این نماینده مجلس تأکید کرد: این همان موضوعاتی است که یک سال پیش نمایندگان در مجلس و کمیسیون‌‌های مختلف بررسی کردند و اکنون در جریان است.

وی ادامه داد: 60 تا 70 درصد لایحه دولت همان احکام قبلی است و مابقی مباحث جدید است که قابل توجه به نظر می‌رسد.

پورابراهیمی با طرح این سؤال که آیا خروج از رکود آن هم به صورت غیرتورمی امکان‌پذیر است یا خیر، گفت :مبنای اقتصادی و تناقض خروج از رکود بدون افزایش تورم به عنوان چالش‌های اصلی مطرح است و نیز نگاه متفاوت دولت از دیگر موضوعات به نظر می‌رسد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه گفته می‌شود تیم اقتصادی دولت هماهنگ است، تصریح کرد: به نظر می‌رسد در حوزه اجرا تفاوت وجود دارد که مشهود است و در بحث نرخ ارز تفاوت نگاه وزیر اقتصاد با رئیس کل بانک مرکزی مشاهده شد که به هیچ وجه هماهنگ نیست.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تأکید کرد: همچنین در بحث نرخ سود سپرده بانکی و خروج و ورود شرکت‌های پتروشیمی در بورس کالا دیدگاه‌ها کاملا متفاوت است.

وی با اشاره به اینکه در تنظیم سیاست‌های اقتصادی تیم دولت هماهنگ عمل می‌کند، بیان داشت: اما ناهماهنگی‌ در اجرا وجود دارد که باید مرتفع شود.

پورابراهیمی در خصوص حمایت از تولید و اینکه 60 درصد تسهیلات بانک‌ها باید به تولید برسد، یادآور شد: اینکه بانک‌ها مکلف به پرداخت تسهیلات شوند نامتوازن است زیرا شرایط بانک‌های دولتی و بخش خصوصی متفاوت است و در عین حال نیز پرداخت تعهدات و مصارف بانک‌ها اکنون بیشتر از گذشته شده است.

وی ادامه داد: منابع بانکی در قیاس با گذشته به 100 درصد پرداخت رسیده است.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه راهکار افزایش توان وام بدهی بانک‌ها در ایران به عوامل متعددی برمی‌گردد، تصریح کرد: افزایش سرمایه بانک‌ها را در بانک‌های دولتی می‌توان تکلیف کرد اما بانک خصوصی را نمی‌توان مکلف کرد. تا زمانی که نتوانیم افزایش سرمایه بانک‌ها را به حد مطلوب برسانیم امکان تحقق افزایش قدرت وام‌دهی بانک‌ها وجود ندارد.

پورابراهیمی افزود: امروز بعد از دو سال که یک سوم از ارزش پول ملی کاهش یافته است معادل 3 برابر منابع بانکی نیاز داریم که برابر سال 91 تسهیلات پرداخت کنیم.

وی تاکید کرد: به نظر ابهاماتی در بسته وجود دارد که باید رفع شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها