امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۱۷:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103785
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 103
مهم‌ترین وقایع تاریخی امروز 25 مرداد 1393 هجری شمسی برابر با 19 شوال 1435 هجری قمری و 16آگوست 2014 میلادی ، به شرح زیر است:     • از طرف ...

مهم‌ترین وقایع تاریخی امروز 25 مرداد 1393 هجری شمسی برابر با 19 شوال 1435 هجری قمری و 16آگوست 2014 میلادی ، به شرح زیر است:
 
 
• از طرف ناصرالملک میرزا حسن خان مستوفی الممالک به رئیس الوزرائی تعیین شد. (1292 ش)
 
• احمدشاه مستوفی الممالک را به رئیس الوزرائی انتخاب نمود. (1293 ش)
 
• معرفی نامجو به‌ عنوان‌ آقای‌ جهان‌ در وزنه‌ برداری‌ (1328 ش)
 
• اولین فرار "محمدرضا پهلوی" چند روز پیش از کودتای آمریکایی 28 مرداد (1332 ش)

محمدرضا پهلویزمینه‏‎های کودتای 28 مرداد 1332 که از ماه‎‏ها قبل ایجاد شده بود، باعث گردید که شاه نگران حضور خود در ایران باشد و می‏‎خواست هنگام کودتا علیه دکتر مصدق در کشور نباشد. در همین ایام توافق انگلستان و آمریکا برای ساقط کردن حکومت مصدق که قبلاً طرح ریزی شده بود به مرحله اجرا درآمد. شاه در 22 مرداد حکم عزل مصدق و نخست وزیری سرلشکر زاهدی را صادر نمود و خود پس از صدور فرمان، به رامسر عزیمت کرد. در ساعت 2 بامداد فرمانده گارد شاهنشاهی فرمان را به مصدق ابلاغ کرد ولی وی هنگام خروج از منزل بازداشت شد و رادیو تهران این اقدام را کودتا خواند. دراین هنگام شاه و همسرش با یک هواپیما از طریق عراق از ایران خارج شده و به ایتالیا رفت. روزهای 25 تا 27 مرداد، در سراسر ایران اجتماعات بزرگی تشکیل شد و از دولت لغو نظام سلطنتی درخواست گردید. تمام این حوادث به نفع دکتر مصدق پیش می‏رفت تا اینکه طبق نقشه قبلی، اوضاع از بامداد 28 مرداد تغییر کرد و کودتا شکل گرفت. شاه نیز پس از دریافت خبر سقوط مصدق، در 31 مرداد همان سال به ایران بازگشت.
 
• پایین‌ کشیدن‌ مجسمه‌ رضا شاه‌ (1332 ش)
 
• جمع‌ شدن‌ عکس‌ شاه‌ و ثریا از ادارات‌ (1332 ش)
 
 
• آیت‎الله محمد صدوقی با انتشار اطلاعیه ای به مناسبت شهدای اخیر شهرهای اصفهان و شیراز و سایر شهرها، روز پنجشنبه 12 ماه مبارک رمضان را عزای عمومی اعلام کرد. (1357 ش)
 
• سازمان جشن هنر اعلام کرد که به علت وقایع اخیر شیراز و اصفهان، امسال جشن هنر در شیراز و جشن فرهنگی در اصفهان برگزار نمی شود. (1357 ش)
 
• ترور ملاصالح‌ خسروی‌، روحانی مبارز اهل‌ سنت‌ کردستان‌ به‌ همراه‌ فرزندش‌ در صحن‌ یکی از مسجدهای‌ سنندج‌ از سوی‌ ضدانقلاب‌ تجزیه‌ طلب‌ (1360 ش)
 
• انتخاب دوباره حضرت آیت‏‎اللَّه "سیدعلی خامنه‎‏ای" به ریاست جمهوری ایران (1364 ش)

سیدعلی خامنه‎‏ایپس از شهادت شهید رجایی و شهید باهنر در 8 شهریور 1360، به پیشنهاد تعدادی از اعضای مرکزی حزب جمهوری اسلامی و اجازه حضرت امام، آیت‎‏اللَّه خامنه‎‏ای از طرف روحانیت و سایر نهادهای انقلابی نامزد ریاست جمهوری گردید و با رای عظیم و بی‎‏نظیر مردم، به عنوان سومین رییس جمهوری اسلامی ایران انتخاب شدند. همچنین ایشان در 25 مرداد 1364 و برای دومین بار به دلیل لیاقت و کاردانی، به دستور حضرت امام، کاندیدای ریاست جمهوری شد و با رای قاطع مردم به این پست برگزیده شدند. مقام معظم رهبری در طول ریاست جمهوری خویش به کشورهایی چون سوریه، لیبی، پاکستان، هند، چین، الجزایر، زیمبابوه، رومانی، کره شمالی و آمریکا (برای ایراد نطق تاریخی خویش در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد) سفر کرده و پیام‏رسان انقلاب اسلامی بودند. در نهایت حضرت آیت‏‎اللَّه خامنه‎‏ای در سال آخر ریاست جمهوری، پس از ارتحال حضرت امام خمینی، از طرف مجلس خبرگان رهبری، به رهبری نظام اسلامی انتخاب شدند و تا امروز با عزت و قوت، هدایت جامعه اسلامی را برعهده دارند.  

• شهادت شهید حسین حقیقت (1364 ش)

شهید حسین حقیقتشهید حسین حقیقت در سال 1343شمسی قدم به عرصه هستی نهاد و در پناه خانواده‌ای مذهبی رشد نمود. حسین، دوره ابتدایی را با موفقیت گذراند و وارد مقطع تحصیلی راهنمایی شد. در این دوران، زمزمه اوج‌گیری مبارزات مردمی جهت به پیروزی رسیدن انقلاب اسلامی به گوش می‌رسید و او نیز به‏ همراه دیگر مردان غیور کشور در صفوف مردم مبارز جای گرفت. پس از آغاز جنگ تحمیلی، حسین همراه و همسنگر سربازان سپاه توحید به مصاف باطل رفت و حضور در عملیات‏‎های غرورآفرینی هم‏چون فتح‌المبین از او دلاورمردی مقاوم و شجاع ساخت. این جنگ‌آور بیشه توحید، زیبا بر منبر خون نشست و شعر بلند عشق را تفسیر نمود و در سپیده‏دم روز بیست و پنجم مردادماه سال 1364شمسی در جریان عملیات عاشورای 3 در منطقه فکه در سن 19 سالگی به فیض عظیم شهادت نائل آمد. پیکر پاک شهید حسین حقیقت در بهشت‌ زهرا (س) به خاک سپرده شده است.
 
• عملیات کوچک عاشورای 3 در مهران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (1364 ش)

عملیات کوچک عاشورای 3عملیات عاشورای 3 در چنین روزی از سال 1364 هجری شمسی توسط سلحشوران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به اجرا درآمد. مدتی‌ بود که‌ به‌ تیپ‌ سیدالشهدا (ع) - که‌ بعدها به‌ لشکر تغییر یافت - مأموریتی‌ واگذار نشده‌ بود. این ‌تیپ‌ عنوان‌ یگان‌ خط‌‏شکن‌ را داشت‌ و حریف‌ جدی‌ لشکر گارد ریاست‏جمهوری‌ عراق به‏حساب‌ می‌آمد. بحث‌ عملیات عاشورای ‌3 به‌ فاصله‌ یک‌ روز پس‌ از انجام‌ عملیات‌ عاشورای ‌2 در منطقه‌ عمومی‌ فکه‌ مطرح‌ شد. با توجه‌ به‌ این‏که‌ آن‌ محور حدود عملیات‌ والفجر مقدماتی‌ و رمضان‌ بود، قسمت‌هایی‌ از میدان‌های‌ مین‌ قدیمی‌ در آن‌ منطقه‌ باقی‌ مانده‌ و تعدادی‌ نیز به‏واسطه‌ رمل‌ و طوفان‌ و سیلاب‌ در زیر خاک‌ پنهان‌ شده‌ بود. به‏همین‌ دلیل‌ کار عملیات‌ در آن‌ حدود سخت‌ و خطرناک‌ شد، اما راهکار اصلی‌ این‌ عملیات‌ با همت‌ نیروهای‌ گردان‌ تخریب‌ این‌ تیپ‌ و به‌ فرماندهی‌ شهید حاج‌ محمود نوریان باز شد تا نیروهای‌ عمل‏کننده‌ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌ در ساعت ‌2 و 19 دقیقه‌ بامداد روز 25 مردادماه ‌1364ش با رمز "یا سیدالشهدا (ع)" دست‌ به‌ حمله‌ زده‌ و با انهدام ‌2 گردان‌ از تیپ ‌108 لشکر 16 ارتش‌ عراق‌ در شمال‌ فکه، تعداد 635 تن‌ از آنان‌ را کشته‌ و زخمی کرده و‌ یا به‌ اسارت‌ بگیرند. هم‏چنین‌ طی اجرای‌ حمله‌ ضربتی‌ یک‌ روزه، ‌2 دستگاه‌ تانک و پل‌ ارتباطی، یک‌ پارک‌ موتوری، 19 انبار مهمات، یک‌ دستگاه‌ لودر و تعدادی‌ از ادوات‌ و تجهیزات‌ مهندسی‌ دشمن‌ نابود شده‌ و شماری‌ سلاح‌ سبک‌ و نیمه‏سنگین‌ به‏همراه‌ چندین‌ قبضه‌ خمپاره‌انداز و وسائل‌ مخابراتی‌ و لجستیکی‌ به‌ غنیمت‌ گرفته‌ شد.
 
• انتخاب پروفسور "حمید مولانا" به ریاست انجمن بین‎‏المللی تحقیقات ارتباط جمعی (1371 ش)

حمید مولاناحمید مولانا در رشته ارتباطات تنها ایرانی با بالاترین درجه آکادمیک این رشته است وسال‎هاست دررسانه‎ها و اخبار حوزه ارتباطات، او را با پیشوند و پسوند پروفسور معرفی می‎کنند. حمید مولانا این اعتبار آکادمیک را در عمل نیز به دست آورده و نظر جمعی، تأیید قابلیت‎ها و دیدگاه‎های نوین او در رشته ارتباطات بوده است. نمونه این به رسمیت شناسی و تأیید جمعی را از مجموعه بزرگداشت‎ها و مراسم تقدیر و پاسداشت او می‎توان دید و دریافت کرد.
 
• رحلت آیت‎اللَّه "سید عبدالاعلی موسوی سبزواری" زعیم حوزه علمیه نجف (1372 ش)

سید عبدالاعلی موسوی سبزواریآیت‎اللَّه سیدعبدالاعلی موسوی سبزواری در سال 1290 شمسی در سبزوار دیده به جهان گشود. وی پس از گذراندن دروس مقدماتی در زادگاهش، در چهارده سالگی راهی مشهد شد و سطوح عالی فقه و اصول را از استادان زمان آموخت. پس از مدتی، برای ادامه تحصیل راهی نجف اشرف شد. وی در آن شهر در محضر پرفیض حضرات آیات: سیدابوالحسن اصفهانی، میرزای نایینی، آقاضیاء الدین عراقی، شیخ محمدحسین غروی اصفهانی، شیخ محمدجواد بلاغی و سید حسین حکیم بادکوبه‎‏ای، مبانی فقه، اصول تفسیر، علوم قرآنی، کلام، حکمت و فلسفه خود را تکمیل نمود. آیت‎‏اللَّه سبزواری در 36 سالگی در حالی که از بیشتر مراجع بزرگ عصر، اجازه‎‏های متعدد روایی و اجتهادی داشت، بر کرسی تدریس خارج فقه و اصول تکیه زد و در مدت قریب به نیم قرن، به عنوان یکی از برترین مدرسان حوزه بزرگ نجف، مطرح بود. جلسات تدریس ایشان در فقه، اصول، تفسیر، حدیث، رجال و درایه، دانشورانی را پروراند که بعدها از مدرسان حوزه‏‎های علمیه قم و نجف به شمار می‏‎رفتند. آیت‎‏اللَّه سبزواری از انقلاب اسلامی و رهبری آن، حضرت امام خمینی، کمال حمایت و پشتیبانی را می‏نمود و به هنگام هم‎ه‏پرسی نظام جمهوری اسلامی، پیامی مبنی بر حمایت از آن صادر نمود. برخی از تالیفات گرانقدر این فقیه وارسته که بیش از هفتاد جلد می‎‏باشند عبارتند از: مواهب الرحمن فی تفسیر القرآن در 20 جلد، مُهَذَّبُ الاحکام فی بیان الحلال و الحرام در فقه استدلالی در 30 جلد، تهذیب الاصول در2 جلد، لباب المعارف در علم کلام در 2 جلد و حاشیه بر اسفار و شرح منظومه. سرانجام آن مرجع بزرگ، در حالی که از یک سال قبل، زعامت حوزه نجف را پس از آیت‏‎اللَّه سیدابوالقاسم خویی برعهده داشت در 25 مرداد 1372 شمسی در 82 سالگی بدرود حیات گفت و در نجف به خاک سپرده شد.
 
 
• درگذشت "یعقوب لیث صفاری" فرمانروا و بنیانگذار سلسله‏ ی صفاریان (265 ق)

یعقوب لیث صفاریخصلت‎‏های جوان‏مردانه‏‎ی یعقوب لیث صفار، باعث جذب مردم به سوی وی شد و پس از مدتی، مردم سیستان در جنوب شرقی ایران، او را به امیری برگزیدند. یعقوب لیث پس از چندی، قدرت یافت و با کمک هوادارانِ خود، چندین شهر ایران را تصرف کرد و دولتی منسجم و یکپارچه در ناحیه‏‎ی سیستان ایجاد نمود. یعقوب در سال 261 قمری با سپاهی عظیم عازم فتح بغداد، پایتخت حاکمان عباسی شد ولی از قوای عباسی شکست خورد و عقب‎نشینی نمود. وی که سلسله‏‎ی صفاریان را در جنوب شرقی ایران تاسیس کرده بود بعد از این شکست، در حال تجهیز قوای دیگری بود که بیمار شد و پس از چندی درگذشت.
 
• تولد "ابن منده" محدث و فقیه ایرانی (434 ق)

ابن مندهابوزکریا یحیى بن عبدالوهاب مشهور به ابن مَنده، محدث، فقیه و مورخ ایرانی تبار، آخرین فرد از خاندان ابن منده بود. او پس از کسب علوم متداول، از دانشمندانِ هر دیار و به دست آوردن مهارت در این علوم، به تدریس و تألیف پرداخت. دانشمندان بسیاری در بغداد از محضر درس او استفاده بردند که عبدالقادر گیلانی یکی از آنهاست. از این مورخ ومحدث مسلمان، آثار زیادی بر جای مانده است که از میان آن‏ها می‎‏توان به کتاب زندگی‏نامه‏‎ی طبرانی اشاره کرد. ابن منده سرانجام در ذی‏حجّه‎‏ی سال 512 ق در 78 سالگی در اصفهان وفات یافت و در همان شهر به خاک سپرده شد.
 
• انتشار پول کاغذی در ایران توسط "گیخاتو" فرمانروای مغولی (693 ق)

انتشار پول کاغذی در ایران توسط وقتی که گیخاتوی مغول به فرمانروایى ایران رسید به سبب آن که از مرض شفا یافته بود، فرمان آزاد کردن زندانیان را صادر کرد و از خزانه‏‎ی مملکت، آنچه که در دستش رسید، در بین تهی‏دستان و درباریان تقسیم نمود. این بخشش‎‏ها، کشور را به کمبود درآمد و فقر اقتصادی دچار ساخت و خزانه را تهی نمود. در این هنگام وزیر گیخاتو که می‎‏دانست در چین پول کاغذی رواج دارد، برای جبران کمبود مالی و برگشتِ طلا و نقره به خزانه، دستور تاسیس چاپخانه‎‏ای را در تبریز صادر کرد و به رواج نوعی اسکناس که "چاو" نام داشت اقدام کرد. هرچند این پول مورد قبول مردم واقع نشد و آن را معتبر نشمردند، ولی این گام، زمینه‏‎ای برای به کارگیری پول کاغذی در معاملات روزمره‏‎ی مردم را فراهم آورد.
 
• وفات شیخ "محمدغزالی" دانشمند معاصر (1416 ق)

محمدغزالیدر تاریخ 1334 هـجری قمری در یک خانواده ساده و متدین در روستای «نکلاالعنب» واقع در استان بحیره، کودکی دیده به جهان گشود که بعدها به عنوان یکی از متفکرین بزرگ جهان اسلام معروف و مشهور شد. پدرش شیخ احمد السقا که یکی از تجار روستا به شمار می‌آمد و دوستدار رسول‌ صلی‌الله علیه واله وسلم و آل رسول علهیم‌السلام بود. قبل از تولد محمد، خوابی شیرین دید که او را به پسری به نام محمد غزالی بشارت دادند. او چقدر از این رویا خوشحال بود و آرزوی تحقق آن را داشت. پس از مدتی خداوند به این انتظار پایان داد و پسری به او عطا کرد. محمد، پس از گذراندن دوران کودکی، برای فراگیری ادبیات عرب و مقدمات علوم اسلامی، وارد مکتب خانه روستا شد. وی در بدو ورود، به حفظ قرآن مشغول و موفق شد در سن ده سالگی کل قرآن را حفظ کند. غزالی بعدها درباره آن روزها می‌گوید: هنگامی که به حفظ قرآن مشغول بودم، صبحگاهان، هنگام استراحت، پس از نمازهای یومیه، هنگام قدم زدن، قبل از خواب و در تنهایی قرآن را حفظ و مرور می‌کردم.

بعدها هم که بازداشت شدم، مرتب قرآن را ختم می‌کردم و در آن تنهایی وحشت‌زا، قرآن انیس و مونس من بود. محمد، به دلیل مشکلات مالی پدر، دوران کودکی را با سختی گذراند، پدرش احمد، شش فرزند داشت، و نمی‌توانست به آنها به صورت مطلوب، رسیدگی کند، لذا اتاق محمد بسیار کوچک و محقر بود، وی شب‌ها روی فرشی نازک که بر کف حجره انداخته بودند، می‌خوابید ولی با آن همه سختی و مرارت، تمام هدف او در آن سنین کودکی حفظ قرآن بود. تحصیل، با هدف کسب مدارج علمی به شدت نهی می‌نمودند، و معتقد بودند که القاب علمی، اخلاص را از بین می‌رود. کرسی تدریس غزالی با پشتکار و کوشش، پس از چهار سال تحصیل در 1360 هـجری قمری در سن 26 سالگی، موفق شد از دانشگاه الازهر فارغ‌التحصیل شود. همچنین موفق به کسب اجازه دعوت و ارشاد و اجازه تدریس در دانشگاه الازهر گردید. غزالی در دانشکده اصول دین و مرکز بررسی‌های عربی و اسلامی دانشگاه الازهر مشغول تدریس و فعالیت علمی شد. همچنین سالیانی چند، ریاست شورای معارف اسلامی دانشگاه عبدالقادر را به عهده داشت و به عقیده صاحب‎نظران، اعتبار این دانشگاه در دوره‌های فوق‌لیسانس و دکترای رشته‌های فرهنگ اسلامی، مبانی دین و شریعت اسلام و... بیشتر مرهون کلاس‌های درس غزالی بوده است.
 
 
• آغاز حکومت قراختائیان بر کرمان (1227 م)

کرمان تُرکان قراختائی که اصل آنان از مناطق شمال شرقی ماوراء رود سیحون (سیردیا) است و آلتائیک هستند از روزی چون امروز حکومت بر کرمان را آغاز کردند. براق حاجب (قتلغ خان) 16 آگوست سال 1227 میلادی (606 هجری خورشیدی) غیاث الدین پیرشاه حکمران کرمان را کشت و سلسله قراختائیان کرمان را تاسیس کرد. در آن زمان کرمان، مکران (بلوچستان تا مرز ایالت سند) و قسمت‎های دیگری از جنوب شرقی ایران که یک قلمرو ایالتی را تشکیل می‎دادند تحت سلطه غیاث الدین بودند.

کرمانی‎ها که شهرت به ناسیونالیست بودن دارند با داشتن ده‎ها سال حاکم تُرک (سلجوقی و قراختایی) حتی یک واژه ترکی یاد نگرفته و بکار نبرده‎اند. سلطان جلال الدین خوارزمشاه در تفلیس بود که از قتل غیاث الدین آگاه شد و برای تنبیه «براق» 17 روزه خود را از گرجستان به کرمان رساند. با وجود این، براق باقی ماند. سلطان جلال الدین که او هم از طایفه ترکان بود در سال 1230 میلادی در منطقه رضائیه به دست کردها کشته شد. تاریخ از او به عنوان مردی جنگی ولی فاقد تدابیر کشورداری و مدیریت یاد می‌کند. «براق» پس از هفت سال حکومت بر کرمان درگذشت و مرگ ابو حامد کرمانی مولف و عارف معروف چهار سال پس از فوت براق در سال 1238 میلادی اتفاق افتاد. این وقایع همزمان با جنگ‎های صلیبی و لشکرکشی‎های پی در پی اروپاییان به خاورمیانه به منظور تصرف بیت‎المقدس و خارج ساختن تربت مسیح از دست دیگران صورت می‎گرفت.
 
• تولد "توماس لورنس" جاسوس انگلستان در کشورهای عربی (1888 م)

توماس لورنستوماس ادوارد لورنس (به انگلیسی: Thomas Edward Lawrence) ‏(16 اوت 1888 - 19 مه 1935) طی جنگ جهانی اول به عنوان رایزن نظامی انگلستان برای رهبران عرب حجاز کار می‌کرد. حجاز در آن زمان تحت تسلط ترک‌های عثمانی بود. ترکیه در جنگ جهانی اول متحد آلمان بود و به همین دلیل دشمن انگلستان محسوب می‌شد. در این دوران پادشاهی و امارت حجاز در دست شریف حسین بود و سرهنگ «لورنس» نماینده دولت انگلیس در دربار وی بود. در عربستان، لورنس فرهنگ اعراب را مطالعه می‌کرد و نه تنها زبان عربی را به خوبی فرا گرفته بود، بلکه لهجه‌های قبایل مختلف را هم آموخت. او از پوشیدن لباس عربی و زندگی مثل مردان قبایل بیابانی احساس غرور می‌کرد و به همین دلیل هم لقب لورنس عربستان به او داده شد. در مشاهدات لورنس به نکات جالبی در فرهنگ عرب اشاره شده است. فیلم لورنس عربستان که در آن پیتر اوتول نقش لورنس را بازی می‎کند براساس زندگی وی در عربستان ساخته شده است.
 
• بازداشت لورکا؛ شاعر بلندآوازه اسپانیا (1936 م)

فدریکو گارسیا لورکا فدریکو گارسیا لورکا در گراندا چشم به جهان گشود. از زمان انتشار "ترانه‎‏های کولی" نخستین کتاب شعر لورکا در سال 1928 میلادی، وی در زمره مشهورترین شاعران و نویسندگان زمان خود قرار گرفت. لورکا به‏ سبب خلاقیت در آثار هنری‎‏اش و نیز به ‏واسطه دفاع از مظلومان در مبارزات اجتماعی و عدالت‏‎خواهانه همواره مورد تحسین جهانیان بوده است. او عاشق شعر و موسیقی بود و ادبیات را با همه وجودش می‏‎کاوید و در کنار آن، از موسیقی در هماهنگی بخشیدن به نوشته‎‏ها و نمایشنامه‎‏هایش سود می‏جست. ادبا در تجلیل از لورکا، او را غزل ادبیات اسپانیا لقب داده‎‏اند. از مهم‏ترین آثار لورکا شعر "شاعر در نیویورک" و نمایشنامه "تماشاچی" را می‏توان نام برد. فدریکو گارسیا لورکا در شانزدهمین روز از ماه اوت سال 1936 میلادی بازداشت و پس از چندی به جوخه اعدام سپرده و تیرباران شد.
 
• ایران نیز مانند کشورهای دیگر به مناسبت پایان کامل جنگ جهانی دوم تعطیل عمومی بود. (1945 م)
 
• تأسیس جمهوری اندونزی توسط سوکارنو (1945 م)

جمهوری اندونزیشانزدهم آگوست 1945میلادی هفدهم به وقت جاکارتا - دکتر احمد سوکارنو (1970-1901) تقریباً بلافاصله پس از اعلام پایان جنگ جهانی دوم در خاور دور - به‏ دنبال تأسیس یک دولت موقت - استقلال وطنش را اعلام کرد و آن مجمع‌‏الجزایر را جمهوری اندونزی خواند و با سلاح‎‏هایی که ژاپنی‏‎ها در اختیار وی قرار داده بودند، دست به ایجاد یک ارتش انقلابی زد تا مانع بازگشت هلندی‏‌های استعمارگر گردد. نیروهای ژاپنی پس از دریافت دستور پایان جنگ جهانی دوم، در اندونزی برخی از سلاح‏‌های خود را به سوکارنو داده بودند. اندونزی از جمله مناطق اشغالی ژاپن در جریان جنگ جهانی دوم بود که ژاپنی‏‌ها اشغال آن را با شعار "اخراج غرب از آسیا" آغاز کرده بودند. نیروهای ژاپنی پس از اخراج هلندی‏‎ها، جای آنان را در اندونزی گرفته بودند. سال‎‏ها طول کشید تا استقلال اندونزی تحقق یافت. به این مناسبت، اندونزیایی‏‌ها هفدهم آگوست هر سال را به‏ عنوان روز ملی خود برگزار می‌‏کنند و جشن می‏‎گیرند.
 
• مرگ خانم "مارگارت میچل" نویسنده معروف امریکایی (1949 م)

خانم مارگارت میچلخانم مارگارت میچل، نویسنده معروف امریکایى در هشتم نوامبر 1900میلادی در آتلانتا امریکا به دنیا آمد. وی در ابتدا به تحصیل دانشگاهی در رشته پزشکی پرداخت اما مرگ مادرش، زندگی او را تغییر داد و تحصیل خود را رها کرد. میچل در بیست سالگی کار داستان‏‎نویسی و تهیه گزارش برای برخی روزنامه‏‎های آتلانتا را آغاز کرد اما شش سال بعد، آسیبی که بر اثر حادثه‎‏ای بر پایش وارد آمد، او را از ادامه کار روزنامه‎‏نگاری بازداشت. در همین سال بود که مارگارت، نوشتن رمان تاریخی و معروف خود به نام بر باد رفته را آغاز کرد و طی ده سال آن را به صورت داستانی هزار صفحه‎‏ای درآورد. این کتاب در سال 1936میلادی به چاپ رسید و پیروزی برق آسایى به دست آورد. به طوری که تا مدت‏‎ها روزانه پنجاه هزار نسخه از این داستان در ایالات متحده به فروش می‏رفت برباد رفته به سرعت به شانزده زبان ترجمه شد و حتی به شیوه خط نابینایان به چاپ رسید. این کتاب هم‏چنین جایزه پولیتْزِر را برای مارگارت میچل به ارمغان آورد. برباد رفته سرگذشت غم‎‏انگیز مردم جنوب امریکا در جریان جنگ‎‏های داخلی و پس از آن است. در داستان بر بادرفته، همه عناصر لازم خاص داستانی وجود دارد که از نبوغ فراوان نویسنده در نقل و روایت و ترکیب نمایشی داستان حکایت می‏‎کند. در این اثر، قهرمانان و سرگذشت‏‎هایشان چنان در نظر خواننده، زنده و گویا می‏‎آید که تصور می‎‏کند با همه آن‏ها آشنایی داشته است. در سال 1937میلادی از بر باد رفته فیلمی ساخته شد که به صورت پرفروش‎‏ترین فیلم تاریخ سینما در آن زمان درآمد. مارگارت میچل سرانجام در 16 اوت 1949میلادی در اثر تصادف در 49 سالگی درگذشت.
 
• تولد جیمز فرانسیس کامرون ، کارگردان آمریکایی (1954 م)

جیمز فرانسیس کامروناو در شهر کوچکی به نام کپوس کیسینگ در حومه انتاریو کانادا، نزدیک آبشار نیاگارا، به دنیا آمد. در پانزده سالگی هم‌زمان با تحصیلات متوسطه فیلم یک ادیسه فضایی (استنلی کوبریک) را دید و به سینما علاقه مند شد. خودش در این باره گفته‌است: «با دیدن این فیلم به فیلم‎سازی علاقه‎مند شدم. نمی‌توانستم تصور کنم که کوبریک چگونه این کارها را انجام داده‌است. مایل بودم آنچه را او انجام داده بود فرا بگیرم. چاره‌ای نبود جز اینکه دوربین سوپر هشت پدرم را قرض بگیرم و سعی کنم با سرعت‌های مختلف از اشیای دور و اطرافم فیلم‎برداری کنم، و بعد نتیجه را روی پرده ببینم. او یک بار در زمانی که مسئول جابجایی غذای مدارس بود به سینما می‎رود و فیلم جنگ ستارگان را می‎بیندو زمانی که بیرون می‎آید به دوست خود می‎گوید: باید این فیلم را من می‎ساختم.» فیلم موفق دیگر کامرون فیلم آواتار بود. فیلم نه تنها پرفروش‌ترین فیلم سال 2009 بود، بلکه پرفروش‌ترین فیلم تمام تاریخ سینماست. این فیلم علمی تخیلی باعث شد که کامرون برای بار دوم (بعد از تایتانیک) برای بدست آوردن جایزهٔ گلدن گلوب بهترین کارگردانی به روی سن برنده برود. او همچنین برای اسکار بهترین کارگردانی نیز کاندید شد هر چند که به همسر سابقش کاترین بیگلو و فیلم موفق او (مهلکه) باخت.
 
• استقلال قبرس از بریتانیا (1960 م)

قبرس قبرس در سال 1960میلادی استقلال خود را از بریتانیا کسب کرد و حکومت مستقل قبرس براساس مشارکت جوامع ترک و یونانی در اداره امور این جزیره اعلام موجودیت کرد و بریتانیا، یونان و ترکیه حق حاکمیت دولت قبرس را تضمین کردند. در سال 1963میلادی، نمایندگان اقلیت ترک در پی اختلاف بر سر نحوه اجرای این توافق از دولت قبرس خارج شدند و در پی بروز درگیری بین دو طرف، سازمان ملل متحد در سال 1964میلادی یک نیروی پاسدار صلح را به این جزیره اعزام داشت که مأموریت آن تاکنون تمدید شده ‌است. در سال 1974میلادی دولت سراسقف ماکاریوس رئیس‎‏جمهور وقت قبرس در کودتایی به تحریک حکومت نظامیان یونان سرنگون شد و ترکیه با استناد به موقعیت خود به ‏عنوان یکی از تضمین‏ کنندگان حق حاکمیت قبرس، واحدهای ارتش خود را در شمال این سرزمین مستقر کرد که عملاً باعث تقسیم این جزیره شد. جمهوری قبرس، کشوری جزیره‌ای در شرق دریای مدیترانه است که پایتخت آن نیکوزیا می‏‎باشد. این کشور به دو بخش ترک‌نشین و یونانی‌نشین تقسیم می‌شود که در آن، هر دو زبان ترکی و یونانی رسمی هستند.
یونانی‌ها ارتودوکس و ترک‌ها مسلمان هستند. جزیره قبرس از اغاز استقلال مبتنی بر نظام بازار آزاد بوده ‌است. صادرات عمده قبرس شامل محصولات کشاورزی (گندم، جو، سیب‎‏زمینی و مرکبات)، میوه‌های مختلف، تنباکو، محصولات صنعتی، انواع البسه، کفش و صنایع دستی بوده ‌است. واردات عمده نیز شامل مواد خوراکی، دام زنده، نفت و محصولات شیمیایی می‌باشد. قبرس شامل 6 بخش زیر می‌باشد: نیکوزیا (پایتخت). فاماگوستا. لیماسول. پافوس. لارنکا. کایرنیا. بر طبق آمار سازمان سی‌آی‌ای در سال 2001میلادی مردم قبرس 77 درصد یونانی‏تبار، 18 درصد ترک‌تبار و 5 درصد نیز از سایر اقوام هستند. قسمت شمالی قبرس فرهنگی برگرفته از ترکیه و بخش جنوبی آن فرهنگی برگرفته از یونان دارد. قبرس دارای تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‏های معتدل است. حدود 12 درصد زمین‌های آن زیر کشت بوده و در آن مرکبات، سیب‎‏زمینی، گندم، زیتون و جو به‏عمل می‌آید. پرورش گوسفند، بز و خوک نیز رایج است. صنایع قبرس چندان پیشرفته نیست و شامل صنایع دستی و محلی می‌باشد. توریسم، منبع درآمد مهمی برای قبرس محسوب می‌شود.
 
• اوج‏گیری شورش سیاهان "لس ‏آنجلس" در اعتراض به تبعیض نژادی (1965 م)

اوج‏گیری شورش سیاهانهرچند سیاه پوستان امریکا، پس از ورود مهاجرانْ در امریکا حضور داشتند اما همواره مورد ظلم و ستم سفیدپوستان و نژاد پرستان قرار می‏‎گرفتند. با این حال با توجه به مسائل سیاسی و برای بهره‎‏برداری از شعارهای دموکراسی و برابری، در سال 1863میلادی اعلامیه آزادی بردگان منتشر شد، اما نود سال بعد، در سال 1953میلادی، تفکیک و جداسازی مدارس سیاهان و سفیدپوستان غیرقانونی اعلام گردید. ولی تمامی این مسائل در چهارچوب نوشتارها باقی ماند و در مقام عملْ بیشتر مواقع خلاف آن انجام شده است. در این میان در حالی که مقامات عالی رتبه امریکا شعار برابری وعدم تبعیض نسبت به سیاهان را سر می‏دادند از طرف دیگر، مقامات محلی و ایالتی، همچنان به سخت‏گیری نسبت به آنها دست می‏‎زدند. با گسترده‎‏تر شدن این اقدامات، از اوایل سال 1963میلادی، مبارزه بزرگ حقوق مدنی به رهبری مارتین لوترکینگ رهبر سیاهان امریکا آغاز شد که با سرکوبی و بازداشت بسیاری از سیاهان مواجه گردید. این اعتراضات در اوت 1965میلادی به اوج خود رسید تا آنجا که در لس آنجلس، چندین هزار نقطه به آتش کشیده شد و حدود 200 میلیون دلار خسارت به بار آورد. هرچند پس از این اعتراضات، قسمتی از تبعیضات علیه سیاه‏پوستان کم شد، اما سیاست‌‏های تبعیض نژادانه سران امریکا در مقام عمل همچنان ادامه دارد.
 
انتهای پیام/ز 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها