امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۲۳:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103798
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 37
مهدی نوید ادهم، دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; و در پاسخ به این پرسش که «آیا ...

مهدی نوید ادهم، دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; و در پاسخ به این پرسش که «آیا برای سال تحصیلی جدید ساز و کار مناسبی برای پوشش لباس فرم دانش‌آموزان در مقاطع مختلف اندیشیده شده است و یا اینکه شورای عالی آموزش و پرورش مصوبه جدیدی برای این موضوع دارد؟»، اظهار داشت: در مورد پوشش و لباس مناسب دانش‌آموزان این واژه‌ها در سند تحول بنیادین آمده است؛ به محض اینکه می‌گوییم پوشش، ذهن‌ها معطوف دختران می‌شود اما نام لباس را هم در سند تحول آورده‌ایم که بگوییم پسران هم باید لباس مناسب بر تن داشته باشند.

وی افزود: در یک تقسیم‌بندی کلی دو نظر وجود دارد، نخست یکسان کردن این پوشش است، چه در سطح مدرسه، منطقه، استان و یا کشور که یک پوشش مناسب و واحد و یکسان داشته باشیم تا همه یک رنگ و یکسان بپوشند؛ بعضی از کشورها این تئوری را انتخاب کرده‌اند.

نوید ادهم ادامه داد: یک رویکرد دیگر این است که با یکسان‌سازی مخصوصاً در دوره ابتدایی، قانونمند شدن را دانش‌آموزان یاد می‌گیرند و یک رویکرد رقیب این است که این موضوع خلاقیت‌ها و تنوع‌ها را از بین می‌برد و آزادی انسان را هم از بین می‌برد.

وی با بیان اینکه این نگاه به این معنی است که آزادی انتخاب برای پوشش دانش‌آموزان وجود داشته باشد، خاطرنشان کرد: آفت این کار وجود ده‌ها و صدها نوع لباس در مدرسه است که برخی از آنها با هنجارها سازگار است و برخی دیگر سازگار نیست.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با اشاره به حل ریشه‌ای این موضوع گفت: در سند تحول بنیادین برای حل این موضوعات یک راهکار به نوع پوشش دانش‌آموزان اختصاص یافته است؛ به خصوص اینکه اگر بخواهیم این موضوع را با شاخص‌های فرهنگ اسلامی ایرانی تطبیق بدهیم.

وی افزود: خیلی از لباس‌هایی که الان بر تن داریم بومی نیست؛ خیلی از کشورها علی‌رغم اینکه مدرن شده‌اند لباس بومی خود را حفظ کرده‌اند مانند هندی‌ها، پاکستانی‌ها و ژاپنی‌ها اما ما نتوانسته‌ایم؛ در قسمت خانم‌ها چادر را حفظ کرده‌ایم اما در قسمت آقایان نتوانسته‌ایم آن لباسی را که اجداد ما با آن زندگی می‌کردند را حفظ کنیم.

نویدادهم تأکید کرد: تا وقتی که ما در این رابطه به نتیجه نرسیده‌ایم و تعیین تکلیف نکرده‌ایم همان حکم قبلی به قوت خود باقی است.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با اشاره به حکم قبلی در خصوص پوشش لباس دانش‌آموزان گفت: اختیار دادن به مدارس همان حکم قبلی است؛ مدارس می‌توانند آزاد و شناور بگذارند که اکثر مدارس اینطور است یا اینکه به خانواده واگذار کنند و می‌توانند لباس را متحد کنند چنانچه که می‌بینید برخی مدارس اینطور هستند؛ در حال بررسی هستیم تا مبتنی بر تحول بنیادین و مبانی نظری روی آن کار کنیم.

وی با بیان اینکه تمام تصمیمات آموزش و پرورش، کارکرد اجتماعی دارد، گفت: تصور کنید که ما تصمیم بگیریم تا تمام دانش‌آموزان دختر و پسر از فردا با یک روپوش خاص مدرسه بیایند، آنوقت می‌بینید از نظر اقتصادی، سیاسی و اجتماعی چه تحولی در شهر اتفاق می‌افتد؛ امیدواریم که بتوانیم زودتر این تصمیم را بگیریم.

نوید ادهم تصریح کرد: تحول بنیادین 131 راهکار دارد که یکی از آن موضوعات بحث پوشش لباسی دانش‌آموزان است و در اولویت هم نیست و در جای دیگر اولویت داریم؛ تا زمانی که آن تعیین تکلیف شود احکام قبلی به قوت خود باقی است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها