امروز : دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 30
۰۱:۳۱
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 1038
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۲۷
تعداد بازدید: 357
عباسعلی نورا استاد اقتصاد دانشگاه آزاد اسلامی درباره تأکید مقام معظم رهبری بر حماسه اقتصادی در سال جاری گفت: فرمایشات مقام معظم رهبری از چند منظر ...

عباسعلی نورا استاد اقتصاد دانشگاه آزاد اسلامی درباره تأکید مقام معظم رهبری بر حماسه اقتصادی در سال جاری گفت: فرمایشات مقام معظم رهبری از چند منظر قابل بررسی است، چالشهایی درباره اقتصاد در کشور وجود دارد و ضرورت دارد که این چالش‌ها از  سر راه اقتصاد برداشته شود و برای حذف آن باید نیروهای با تجربه و متخصص وارد صحنه کارهای اقتصادی شوند.

وی در ادامه، افزود: از بعد سیاسی و بین‌المللی هم دچار چالش‌های خاصی هستیم که در این مقطع هر دو برای ما از اولویت خاصی برخوردارند.

نورا تصریح کرد: به نظرم مقام معظم رهبری برای عبور از چالش‌های سیاسی و اقتصادی شعار سال 92 را «حماسه سیاسی؛ حماسه اقتصادی» اعلام فرمودند و از همه مهمتر اینکه این گونه نامگذاری‌ها و انتخاب عناوین برای هر سال در حفظ آرامش جامعه بسیار حائز اهمیت است.

* اقتصاد ملعبه سیاست در کشور است

وی در ادامه، اظهار داشت: در چند سال اخیر و حتی پس از جنگ مسائل سیاسی در اقتصاد خیلی گره خورده است و به اصطلاح اقتصاد تحت‌الشعاع سیاست قرار دارد و متأسفانه اقتصاد ملعبه سیاسی‌کاری در کشور شده است.

این کارشناس اقتصادی گفت: در دولت اخیر به بخش‌هایی از اقتصاد آسیب‌هایی جدی وارد شد که ناشی از دخالت سیاست در امور اقتصادی بود، به عبارتی اقتصاد را سیاست در اختیار گرفت و این بزرگترین آسیبی است که ممکن است به جامعه وارد شود.

نورا تصریح کرد: فدا شدن اقتصاد برای پیشبرد اهداف سیاسی ضربه جبران ناپذیری به کشور می‌زند و یکی از دلایلی که دولتمردان به این گونه کارها می‌پردازند، جلب رضایت مردم برای مقطعی کوتاه است.

وی در ادامه افزود: اگرچه در دنیا معمول است که منتخبان سیاسی مردم قول‌ها و وعده‌های اقتصادی به مردم می‌دهند، اما  فدا کردن اقتصاد برای سیاست در هیچ جای دنیا معمول نیست و متأسفانه در کشورمان در سال‌های اخیر شواهدی مبنی بر این مسئله وجود دارد.

نماینده دور‌ه‌های پنجم و هشتم مجلس شورای اسلامی، گفت: انتخاب عنوان «حماسه سیاسی؛ حماسه اقتصادی» کار بسیار هوشمندانه بود هم برای امید دادن به مردم و جامعه و هم برای عبور از چالش‌ها و اینکه بیش از این به اقتصاد از ناحیه سیاست لطمه وارد نشود.

نورا با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری برای عبور از تحریم‌ها و وظیفه مردم و مسئولان برای کاهش فشارهای فزاینده آن، گفت: در زمینه تحریم‌ها باید بررسی کرد که از کدام ناحیه‌ و از چه شکاف‌هایی به کشور آسیب وارد می‌شود و مردم، جامعه و دولت‌مردان از آن آگاه شوند و جلوی آن را بگیرند.

وی به یکی از این شکاف‌ها، اشاره کرد و گفت: برای اینکه جلوی ضررهای تحریم را بگیریم، باید جلوی ورود کالاهای وارداتی گرفته شود که طلا یکی از این کالای وارداتی است.

این کارشناس اقتصادی به اشتباهی که در سال 91 در خصوص واردات کالا اتفاق افتاد، اشاره کرد و تصریح کرد: با ارز دولتی کالاهایی را وارد کردیم که هیچ ضرورت و منفعتی برای جامعه نداشت و با این کار عده‌ای ثروتمند، ثروتمند‌تر شدند و این کار یک اشتباه محض بود.

نورا گفت: باید در مصرف کالاهای وارداتی کاملا امساک کنیم و طبیعتا باید کالاهای غیر ضروری که جامعه نیاز آن‌چنانی به آن ندارد را اصلا به کشور وارد نکنیم و لازم است مردم هم در این زمینه همکاری و کمک کنند.

* عدم مصرف کالاهای غربی ضربه مهلکی به اقتصادشان می‌زند

وی در ادامه، افزود: مصرف نکردن و وارد نکردن کالاهای کشورهای غربی ضربه مهلکی به تحریم‌کنندگان وارد می‌کند و از طرفی ما را نیز به خودکفایی در تولید کالاهای مورد نیازمان می‌رساند، زیرا برای تأمین کالاهای مورد نیازمان باید خودمان به تولید آن بپردازیم و به این ترتیب می‌توان با یک تیر دو نشانه بگیریم به طوری که هم به آنان ضربه بزنیم و هم خودمان تولید‌کننده باشیم.

* حمایت از تولید تنها راه عبور از تحریم است

این کارشناس اقتصادی، اظهار داشت: تنها راه عبور از تحریم‌ها حمایت از تولید است که البته در این سال‌ها آن طور که لازم بود حمایت چندانی از تولید نشد و یکی از مشکلات در زمان تحریم، بی‌توجهی به تولید است.

نورا، گفت: تولید باید اولویت‌بندی شود و نباید هر کالا و جنسی را تولید کرد، بلکه باید به سمت و سوی تولید کالاها و نیازهای اساسی کشور برویم و از قابلیت‌ها،دانش فنی و منابع انسانی داخلی استفاده شود.

* صادرات بنزین با کاهش مصرف داخلی امکان‌پذیر است / صادرات بنزین فرصت طلایی برای جایگزینی اقتصاد نفتی است

عضو سابق مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: افزایش مصرف برخی محصول‌ها و کالاها در کشور حاکی از آن است که بیش از پیش به مسائل اقتصادی بی‌توجه شده‌ایم ،به عنوان مثال اگر مصرف بنزین که یک محصول فرآوری شده است، را کاهش دهیم می‌تواند زمینه صادرات آن را برای کشورهای همسایه -که بسیار هم به آن نیازمند هستند- فراهم کند.

نورا گفت: صادرات بنزین با کمک کاهش مصرف داخلی یک فرصت طلایی برای کشور در زمینه جایگزینی اقتصاد نفتی است و نباید به راحتی از کنار آن گذشت، بلکه باید دولتمردان با کمک رسانه‌ها مردم را تشویق کنند، تا در مصرف آن صرفه‌جویی کنند و دولت‌مردان و مردم با کمک هم برنامه‌ریزی صحیحی را برای فراهم آوردن زمینه صادرات بنزین به کشورهای همسایه ایجاد کنند.

وی به بحث مصرف نان در کشور اشاره کرد و گفت: میزان دور ریز نان هم  در کشور بسیار زیاد است و باید آن را به حداقل رساند البته به جز بنزین و نان کالاهای دیگری هم هستند که بیش از حد نیاز در کشور مصرف می‌شود که باید فرهنگ درست مصرف کردن از طریق رسانه‌ها در بین مردم ایجاد شود و دولتمردان برنامه‌ریزی کنند و قانونگذار هم برای آن قوانین درستی را طراحی کند.

* دولتمردان اختلافات را بین مردم مطرح نکنند

این کارشناس اقتصادی به پرهیز از چالش‌های درونی و سیاسی برای کمک به پیشبرد اهداف  اقتصادی کشور اشاره کرد و بیان داشت: اختلاف بین بخش‌های مختلف کشور موجب ناامیدی بین مردم می‌شود و باعث می‌شود که چالش‌های سیاسی و تنش‌هایی که برای کشور ما اتفاق می‌افتد، بر کشور و اقتصاد اثرگذار باشد، بنابراین لازم است تا دولتمردان و مقامات از هر گونه اختلافی بین خودشان پرهیز کنند و اختلافات را بین مردم مطرح نکنند.

نورا،  تصریح کرد: در چند سال گذشته بیش از حد متعارف تنش بین قوا و مردان سیاسی کشور را داشتیم که این موضوع به نفع مردم و مملکت نیست.

وی، اظهار داشت: سیاست خارجی کشور هم نیازمند یک تحول اساس است و روشی که پیش رو داریم کارگشا نیست. بحث 1 + 5 بسیار زمان‌بر شده و این مسئله به نفع دنیای غرب و به ضرر ماست و غربی‌ها در حال فرصت سوزی هستند، باید به آنها اولتیماتوم داد.

این کارشناس اقتصادی، گفت: در سیاست خارجه یک رویه واحدی لازم داریم و این گونه نباشد که دولت حرفی و مجلس حرف دیگر را بزند، وزارت خارجه ما تریبون آزاد نیست که هر کس خواست هر حرفی بزند و به نظرم سیاست خارجه نیازمند برنامه‌ریزی دقیق است و اگر این کار صورت نگیرد، این موضوع نیز به تحریم‌ها کمک‌ می‌کند.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها