امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۱۳:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103813
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 55
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از پردیس، اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان تهران در روزهای اخیر وارد مرحله جدید از فعالیت‌های خود در ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از پردیس، اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان تهران در روزهای اخیر وارد مرحله جدید از فعالیت‌های خود در برخورد با متخلفان زیست‌محیطی شده است؛ اقدامی که مردم و مسئولان دلسوز استان از مدت‌ها پیش در انتظار اجرایش بودند.

به دنبال این اقدام، اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پردیس نیز وارد عمل شد و پلمب 6 واحد کارگاهی آلاینده توسط این اداره صورت گرفت که نقطه امیدی در برخورد با متخلفان این بخش محسوب می‌شود.

در حالی که گفته می‌شود بیش از 4 هزار پرونده در اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران در بخش‌‌های مختلف تخلفاتی در دست بررسی است، شناسایی 115 واحد آبکاری در شهرستان پردیس که عمده آنها آلاینده هستند، نیز امر مهمی است که امروز مسئولان بر آن تمرکز کرده‌‌اند تا با متخلفان زیست‌محیطی در این بخش برخورد شود.

* فعالیت غیرمجاز 98 درصد صنوف در پردیس

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پردیس در همین زمینه در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در پردیس، در خصوص اجرای احکام متخلفان زیست‌محیطی در پردیس اظهار داشت: فعالیت‌های متعددی در راستای اجرای سیاست‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران در برخورد با واحد‌های صنعتی و کارگاهی آلاینده در منطقه آبریز سد ماملو انجام شده است.

سیدحسن فرهانی ادامه داد: همچنین به منظور جلوگیری از انتشار آلودگی‌های زیست‌محیطی، بر آن شدیم تا بعد از شناسایی واحد‌های آلاینده در شهرستان پردیس، برای این صنوف به صدور اخطاریه‌های زیست محیطی اقدام کنیم.

وی با بیان اینکه بیش از 98 درصد صنوف دریافت‌کننده اخطاریه به صورت غیرمجاز در پردیس فعالیت می‌کنند، افزود: این کارگاه‌های غیرمجاز برای ما شناخته شده نیستند و مجوز فعالیت نیز ندارند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پردیس ادامه داد: محیط زیست با استفاده از موارد قانونی و با اخطار‌های مکرر و تکمیل پرونده‌های این کارگاه‌ها وارد عمل شد و عده‌ای از صنعت‌کاران با استقبال از این طرح با حضور در اداره محیط زیست شهرستان پردیس، مدارک و مستندات خود را ارائه دادند.

فرهانی بیان کرد: در ارتباط با افرادی که به دلایلی نتوانستند مجوز‌های لازم را از مبادی ذیربط اخذ کنند، بعد از بررسی و بازدید از واحد‌های کارگاهی‌شان به این نتیجه رسیدیم که این کارگاه‌ها به نوعی تولیدکننده فاضلاب، خطرزا و آلاینده هستند و این مورد برای شهروندان و افرادی که از آب شرب استفاده می‌کنند، به نوعی خطرناک بوده و مردم درگیر آلودگی این واحد‌های غیرمجاز هستند.

* پلمب 6 واحد کارگاهی آبکاری آلاینده در پردیس

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پردیس همچنین ادامه داد: این اداره بر حسب وظیفه قانونی خود، اخطار‌های پلمب را صادر کرده؛ ولی واحد‌هایی نتوانستند در زمان تعیین شده، ضوابط و معیار‌های زیست محیطی که شامل راه‌اندازی سیستم تصفیه فاضلاب است، را رعایت کنند.

فرهانی بیان کرد: برابر مقررات موجود، پلمب 6 واحد کارگاهی آبکاری آلاینده که دو واحد در لکه صنعتی سعیدآباد جاجرود و چهار واحد در بخش خرم‌دشت شهرستان پردیس واقع شده‌اند، انجام گرفت.

وی تصریح کرد: پلمب این کارگاه‌ها بعد از راه‌اندازی سیستم تصفیه فاضلابی که مطابق با معیارها و ضوابط محیط زیست باشد، فک خواهد شد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پردیس ادامه داد: اجرای احکام در این برهه، مختص واحد‌های آبکاری بوده و در روز‌های آینده وارد مرحله بعدی که برخورد با واحد‌های صنعتی و کارگاهی است، خواهیم شد و این روند ادامه دارد.

فرهانی دلیل در اولویت قرار دادن کارگاه‌های آبکاری را نیز بیان کرد و گفت: اولویت کاری حفاظت محیط زیست، با واحد‌های آبکاری آغاز شده و این واحدها به دلیل پسابی که دارند و استفاده از مواد شیمیایی مانند وجود فلزات سنگین، قلع، سرب، آهن، نیکل، کروم و مواد افزودنی که شامل نمک و مواد اسیدی بوده، برای محیط زیست بسیار خطرناک و زیان‌آور هستند.

وی تصریح کرد: روش عمل این مواد این‌گونه است که به مرور زمان تجمع پیدا می‌کنند؛ به صورتی که در طول یک روز موجبات آلودگی آب‌های سطحی و زیرزمینی را فراهم نمی‌آورند؛ بلکه این مواد به مرور زمان آب شرب و سایر موجودات زنده را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

* شناسایی 115 واحد آلاینده در پردیس

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پردیس اظهار داشت: در بازدید‌های میدانی صورت گرفته در شهرستان پردیس، حدود 115 واحد آلاینده شناسایی شده است که نیاز به طرح ساماندهی واحد‌های صنعتی و کارگاهی دارد.

فرهانی بیان داشت: در بازدید‌های میدانی با کمک سایر دستگاه‌ها مانند فرمانداری و اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان پردیس و همچنین اتحادیه‌های مربوطه این واحدها باید ساماندهی شوند.

وی تصریح کرد: متاسفانه با توجه به نوپا بودن شهرستان پردیس، آمار تعداد و نوع کارگاه‌ها موجود نیست و نیاز به زمان و تعامل و همکاری بین دستگاه‌های ذیربط است تا این مشکل رفع شود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پردیس در خصوص مصوبات استانداری تهران برای برخورد با این کارگاه‌ها نیز گفت: در این زمینه، جلساتی با حضور مدیران استانی برگزار شد و مصوبات خوبی را در این بخش داشتیم.

فرهانی بیان کرد: در این راستا و برای تحقق مصوبات شورای تامین استان تهران نیز قدم‌های موثری را برداشتیم و انجام وظیفه می‌کنیم و با واحد‌های صنعتی که به نوعی برای سلامت مردم خطرساز هستند، برخورد می‌شود.

* وجود برخی کم‌کاری‌ها در آبفای شرق استان تهران

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پردیس ادامه داد: بر اساس قانون، این کارگاه‌ها باید به شهرک‌های صنعتی که سامانه فاضلاب مرکزی دارند، منتقل شوند و نمی‌توانند در این مناطق استقرار داشته باشند و این مورد نیز پیگیری خواهد شد.

فرهانی در خصوص کم‌کاری‌های آبفای شرق استان تهران در تعامل با اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پردیس نیز گفت: با مسئولان شهرستانی ارتباط خوبی داریم و همکاری متقابلی برقرار است؛ اما یک‌سری مشکلات را آبفای شرق استان در خصوص تامین منابع مالی برای اجرای پروژه‌های خود دارد و امیدواریم مسئولان استانی به این مورد توجه جدی‌تری داشته باشند.

وی تصریح کرد: آلودگی آب بحث مهمی ‌‌است و هر چه زمان بگذرد، این آلودگی تشدید می‌شود و مشکلات عدیده‌ای در خصوص مقابله و بی‌خطرسازی آب‌های جاری در سطح شهرستان پردیس خواهیم داشت.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پردیس اضافه کرد: امیدواریم مسئولان تامین منابع مالی را پیگیری کنند و در حوزه خود مواردی مانند تصفیه‌خانه فاضلاب شهرستان پردیس و آبفار نیز سیستم‌های تصفیه فاضلاب روستا‌هایی که فاضلاب آنها به سوی آب‌راه‌ها و آب‌های پذیرنده منتقل می‌شود، را مورد توجه قرار دهند.

فرهانی ادامه داد: مسئولان آبفا باید سریع‌تر اقدامات خود را برای رفع این مشکل انجام دهند و نگذارند منابع آبی آلوده شود.

* بررسی بیش از 4 هزار پرونده در دفتر حقوقی محیط زیست تهران

سرپرست اداره حقوقی اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران نیز در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در پردیس اظهار داشت: با توجه به مهلت دو ماهه‌ای که به کارگاه‌داران برای نصب تجهیزات تصفیه فاضلاب در کارگاه‌هایشان داده‌ایم و متاسفانه اقدامی‌‌ در جهت رفع این مشکل نشد، برخوردهایی صورت گرفت.

علی امراللهی اضافه کرد: این واحدها، سبب آلودگی محیط زیست می‌شدند و با اخطاری که 48 ساعت گذشته برای خروج مواد فاسدشدنی و خطرساز به آنها داده شد و اقدامی در این زمینه صورت نگرفت، امروز نسبت به پلمب این 6 کارگاه‌ اقدام کردیم.

وی در خصوص تعداد پرونده‌های تخلفاتی که در دفتر حقوقی اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران تشکیل شده است نیز گفت: اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران در چند حوزه فعالیت می‌کند که شامل آلودگی و صنایع آلاینده، شکار و صید، زمین‌خواری و موارد حفاظت از حیات‌وحش است و آمار تقریبی آن به بیش از 4 هزار پرونده می‌رسد که در دست بررسی و اجرای احکام هستند.

* آنالیز خروجی پساب واحدهای صنعتی در استان تهران

سرپرست اداره حقوقی اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران ادامه داد: با توجه به اینکه استان تهران یکی از بزرگ‌ترین و وسیع‌ترین استان‌ها از نظر استقرار صنایع بوده، حواشی شهر تهران و در شهرستان‌های حومه بسیاری از این صنایع مانند این منطقه به صورت غیرمجاز باعث آلودگی می‌شوند و قریب به 70 درصد صنایع کشور در استان تهران مستقر هستند.

وی ادامه داد: اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران در هر ماه به صورت موردی اقدام به شناسایی این کارگاه‌ها می‌کند و پس از آنالیز خروجی پساب آنها، برخی آلایندگی‌ها مشاهده می‌شود.

سرپرست اداره حقوقی اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران اضافه کرد: بسیاری از این کارگاه‌ها این آلودگی را دارند و در بیشتر آنها نیز به صورت روزانه آلودگی‌هایشان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

امراللهی گفت: در ارتباط با واحد‌هایی که توجهی برای رفع آلودگی نمی‌کنند، برابر قانون از ادامه فعالیتشان جلوگیری می‌شود.

* برخورد با تخلفات زیست‌محیطی؛ خواست همه

بدون شک، امروز برخورد با تخلفات زیست‌محیطی به ویژه در استان تهران و شهرها و شهرستان‌های اطراف پایتخت خواست همه مردم و مسئولان است و باید تدابیری اندیشیده شود تا این تخلفات به کمترین حد ممکن برسد.

به معنای واقعی کلمه، در برهه کنونی که جهان از مسائل زیست‌محیطی رنج می‌برد و در تمام کشورهای دنیا، مدیران و مسئولان تلاششان را می‌کنند تا با تخلفات زیست‌محیطی و آلایندگی‌های منابع طبیعی برخورد کنند، نباید گذاشت عده‌ای منفعت‌طلب و سودجو آن هم در نزدیکی پایتخت، به آلوده ساختن این منابع خدادادی بپردازند.

به امید آن روز . . .
انتهای پیام/67016/ذ/چ3000

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها