امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۱:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103818
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 57
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، بهره برداری از باغ صدری ( نمیر تفت ) به عنوان هشتمین بنای در حال بهره برداری صندوق احیاء بواسطه سرمایه ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، بهره برداری از باغ صدری ( نمیر تفت ) به عنوان هشتمین بنای در حال بهره برداری صندوق احیاء بواسطه سرمایه گذاری بخش غیر دولتی طی آیینی فردا با حضور ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در شهر تفت برگزار خواهد شد.

ایروانی، مدیرعامل صندوق احیاء بناهای تاریخی در این رابطه گفت: از آنجا که اقدامات و فضای حاکم بر سرمایه گذاری بخش غیر دولتی در بناهای تاریخی با چارچوب و اصول خاصی است، سرمایه گذاری در مجموعه تاریخی باغ صدری ( نمیر ) تفت در استان یزد پس از 5 سال محقق شده و به بهره برداری می رسد.

وی در رابطه با چالشهای واگذاری این مجموعه افزود: در واگذاری این مجموعه اساسی ترین مشکل ایجاد شده واگذاری بخش های مجاور توأم با مجموعه باغ بوده که در اختیار اوقاف و بخش خصوصی قرار داشته است. که موجبات توقف دوساله عملیات اجرایی و ناامیدی سرمایه گذار را فراهم آورده تا چالش های حقوقی و قراردادی مرتبط با آن مرتفع گردد. 

وی ادامه داد: بخشهای با مالکیت غیر در طرح پردیسان سابق با طرحی یکپارچه مورد اقدام و فعالیت سازمان قرار گرفته و مقرر بوده در مراحل بعد مسائل تملکی و حقوقی آن حل و فصل گردد.

ایروانی با اشاره به شرح وظایف و ساختار اساسنامه صندوق احیاء در احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی گفت: از آنجا که تعیین کاربری متناسب برای بناهای تاریخی، جذب مشارکت بخش خصوصی و غیر دولتی در احیاء و بهره برداری دو وظیفه اصلی این مؤسسه تحت نظر هیئت مدیره و هیئت امناء می باشد، حوزه های شهری در طرح و سیاستهای کلان احیاء بافتهای تاریخی همچنین حوزه های اقتصادی و برنامه ریزی از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده به همین دلیل ترکیب هیئت امناء صندوق احیاء به دلیل گستردگی موضوع فعالیت در سطح کشور و در جهت تعامل هرچه گسترده‌تر دستگاه‌های مرتبط مشتمل بر وزیر اقتصاد، وزیر مسکن و شهرسازی رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، تحت رهبری ریاست سازمان میراث فرهنگی به عنوان رییس هیئت امناء قرار داده شده است.

ایروانی با اشاره به لزوم اثر‌بخش بودن و اجرایی شدن مجموعه قوانین حاکم بر فعالیت‌های صندوق احیاء افزود: در آئین افتتاحیه باغ صدری (نمیر) تلاش بر آن بود تا از نمایندگان دستگاه‌های مختلف ذینفع و مرتبط با موضوع احیاء و   بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی دعوت بعمل آید تا امکان تبادل نظر و هم‌افزایی لازم در این خصوص در شهر تاریخی و ارزشمند یزد محقق گردد.

ایروانی با اشاره به بازدید‌هایی که از بافت تاریخی شهر یزد در این سفر صورت خواهد گرفت افزود: در این مراسم معاونت شهرسازی و معماری، مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی و معاونت مسکن و ساختمان از وزارت راه و شهرسازی، نمایندگانی از وزارت امور اقتصادی و دارایی، نمایندگانی از وزارت کشور و چند تن از شهرداران کلان‌شهرها به همراه مقامات استانی شرکت خواهند نمود و در ادامه سفر یک روزه ضمن بازدید از بافت تاریخی شهر یزد و عناصر تاریخی شاخص، با هدف ارزیابی و تعامل هر چه بیشتر در خصوص رفع معضلات بافت‌های تاریخی در قالب شورای بافت تاریخی نشستی با حضور ریاست سازمان و استاندار یزد برگزار خواهند کرد.

مجموعه باغ صدری ( نمیر تفت ) در سال 1387  به مدت 22 سال به بخش خصوصی واگذار شده تا با حجم سرمایه گذاری 10 میلیارد ریالی، عملیات تکمیلی مرمت و آماده سازی آن با اعتبار غیر دولتی و به صورت مشارکتی صورت گیرد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها