امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۹:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103832
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
احمد بخشایش اردستانی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با ...

احمد بخشایش اردستانی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با بیان اینکه مقام معظم رهبری در دیدار با سفرا و روسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور به زیبایی ویژگی‌های دیپلماسی هوشمند را مطرح کردند، گفت:  با توجه به اینکه ایشان در گذشته اعلام کرده بودند که من انقلابیم و دیپلمات نیستم، ولی این بار در مقام یک دیپلمات، به زیبایی ویژگی‌های دیپلماسی هوشمند را مطرح و فرمودند که باید ابتدا اهداف این دیپلماسی تدوین شود.
نماینده مردم اردستان در مجلس شورای اسلامی افزود:  مقام معظم رهبری اهداف دیپلماسی را بلندمدت، میان‌مدت و منطقه‌ای و همچنین کوتاه مدت و مقطعی عنوان و اعلام کردند برای اینکه این اهداف به خوبی تدوین شود نیاز به دیپلمات‌هایی است که دارای صلاحیت لازم برای اجرای دیپلماسی هوشمندانه و قرین به موفقیت باشند.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: رهبری گرانقدر انقلاب در بیانات خویش ویژگی‌های یک دیپلمات هوشمند را بیان کردند که هوشمندی، انعطاف‌پذیری، مقاوم و نفوذناپذیر در برخی مقاطع و تشخیص اهداف و شکار دقایق بخش از ویژگی‌های دیپلمات هوشمند است.

بخشایش اردستانی تصریح کرد: توصیه مقام معظم رهبری در بحث نرمش قهرمانانه این بود که دیپلمات‌ها را به مانند کشتی‌گیرانی که دارای انعطاف و قدرت لازم هستند نامیدند که باید بتوانند از آن در لحظات حساس استفاده کنند و فرمودند که دیپلمات‌ها نباید به تنهایی از یکی از ویژگی‌ها استفاده کنند، بلکه باید همزمان از تمامی این ویژگی‌ها بهره‌ ببرند.

وی با اشاره به بخش دیگری از فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص تحرک لازم از سوی دیپلمات‌های هوشمند گفت: سفیران ما در خارج از کشور نباید به روزمرگی بپردازند و خود را معطوف به یک بخش کنند، بلکه باید به تهیه گزارش و رصد فضای کلی و جزیی آن کشور بپردازند و این وظیفه دیپلمات ایرانی و ارسال گزارشات آن به مرکز است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: رهبر معظم انقلاب اهداف مذاکرات با آمریکا را تدوین و تاکید کردند که جمهوری اسلامی ایران از رابطه با آمریکا منفعتی نخواهد برد، چرا که هر چه با آنها صحبت می‌کنیم مطالبات آنها زیادتر می‌شود و ما هم در دیپلماسی هوشمند باید با حداقل انرژی، حداکثر امتیاز را به دست بیاوریم.

وی در پایان اظهار داشت: رهبری به خوبی دیپلمات هوشمند و دیپلماسی هوشمندانه و تکثر در منابع قدرت در نظام بین‌الملل را بیان و به وجود بازیگران جدیدی در افریقا، آسیا و آمریکا که وارد صحنه شده‌اند اشاره کردند و توضیحات معظم له به خوبی برای اساتید علوم سیاسی و روابط بین‌الملل نشان داد که ایشان عرصه بین‌الملل را به خوبی می‌شناسند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها