امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۱۱:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10386
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۴۱
تعداد بازدید: 139
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، تنوع عبادت‌ها در اسلام دقیقاً به ‌دلیل نیازهای گوناگون انسان است. هر ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، تنوع عبادت‌ها در اسلام دقیقاً به ‌دلیل نیازهای گوناگون انسان است. هر عبادتی، بخش معیّنی از نیازهای روح را برآورده می‌کند. نماز، زنگار غفلت از مبدأ آفرینش را از روح و روان می‌زداید. روزه نیروی عقلانی و قوای روحانی انسان را در ستیز با کشش‌های مادّی و شهوانی تقویت می‌کند. حج، شرکت در آزمون مبارزه با تعلّقات مادی و دلبستگی‌های دنیوی ‌است. عبادت‌های مالی همچون زکات، خمس و صدقات، از وابستگی انسان به مال و متاع دنیا می‌کاهند و روح ایثار را در وی پرورش می‌دهند. اعتکاف نیز یکی از عبادت‌های اسلامی است.

اعتکاف یعنی این ‌که انسان دست ‌کم سه ‌روز، روزه بگیرد و در مسجد بماند و جز برای کارهای ضروری از آن ‌جا خارج نشود. اعتکاف آمیزه‌ای از چند عبادت بافضیلت است؛ روزه که خود عبادتی ارزشمند و به میهمانی خدارفتن است، از شرایط اعتکاف است. حضور در مسجد و سرای دوست که به خودی خود عبادت است، نیز شرط اعتکاف است. محرّمات اعتکاف یعنی چیزهایی که معتکف باید در طول اعتکاف از آن پرهیز کند، یادآور حج است که خود از ارکان اسلام است. شباهت‌های قابل‌ توجّهی میان «حج» و «عمره» و «اعتکاف» وجود دارد. اعتکاف با «جهاد» هم ‌شباهت دارد؛ شرکت در اعتکاف، همراه با مراعات آداب و شرایط آن در حقیقت ورود به عرصه «جهاد اکبر» و مبارزه با نفس است که از جهاد با دشمن بیرونی به ‌مراتب برتر است. این عبادت اسلامی همزمان از برخی جنبه‌های اجتماعی نیز برخوردار است.
 
چاپ چهارم کتاب اعتکاف، سنتی محمدی(ص) نوشته رحیم نوبهار در چند فصل به مرور جنبه‌های گوناگون اعتکاف پرداخته است. فصل اول کتاب با مرور مفهوم اعتکاف، تاریخچه آن در ادیان پیشین، اسلام و ایران را به اختصار بیان کرده است. فصل دوم، ادله مشروعیت و دامنه تشریع اعتکاف را مرور کرده است. فصل سوم با تحلیل محتوای اعتکاف به بیان آثار و فواید معنوی-اخلاقی اعتکاف پرداخته است. فصل چهارم به احکام و آداب اعتکاف و یادآوری برخی نابایسته‌ها در آن اختصاص یافته است. سرانجام فصل پنجم برخی از مراقبت‌های معنوی و اخلاقی اعتکاف را یادآور شده است.

در چاپ جدید کتاب، عمل ام‌داوود که پیش‌تر توسط همین نویسنده در دفتری جداگانه به چاپ رسیده بود، به عنوان ضمیمه کتاب آورده شده است. عمل امّ داوود اصولاً بخشی از اعتکاف نیست و ارتباطی با آن ندارد؛ اما چون بسیاری از معتکفان در ماه رجب این عمل بافضیلت را در آیین اعتکاف انجام می‌دهند، کیفیت این عمل و تاریخچه آن که پیشتر به صورت دفتری مستقل توسط نگارنده تدوین و چاپ شده بود، به عنوان ضمیمه کتاب آورده شده است.

چاپ چهارم کتاب اعتکاف، سنتی محمدی(ص) در اردیهشت 1392 در 168 صفحه رقعی توسط انتشارات نهاوندی در قم به چاپ رسیده است. این ناشر قمی در خیابان ارم، پاساژ قدس، طبقه پنچم، پلاک 155 قرار دارد.

علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند با تلفن‌های 02537740047 یا 09127482591 تماس بگیرند.

انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها