امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 16
۲۱:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103905
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۰۸
تعداد بازدید: 60
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - سرویس سیاسی بررسی موضوع استیضاح وزیر علوم، ادامه واکنش‌ها به ادبیات رئیس‌جمهور خطاب به مخالفان و بررسی

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - سرویس سیاسی

بررسی موضوع استیضاح وزیر علوم، ادامه واکنش‌ها به ادبیات رئیس‌جمهور خطاب به مخالفان و بررسی تحولات روز عراق از مهمترین سرخط‌‌های خبری روزنامه‌های اصلاح طلب و اصولگرای امروز بود.

*وطن امروز

خبر یک روزنامه وطن امروز به انعکاس گفتگوی تفصیلی روزنامه لبنانی الاخبار با سید حسن نصرالله با عنوان«یقینا وارد قدس خواهیم شد» اختصاص دارد.

«از گوشمالی توسط حضرت امام تا تندی با منتقدان» عنوان مطلب دیگری در صفحه یک این روزنامه به قلم مهدی چراغ زاده بود.

نویسنده در این مطلب با اشاره به ماجرای تبریک رئیس‌جمهور فرانسه به شهید رجایی و پاسخ تند ایشان و تذکر امام؛ خطاب به روحانی می‌نویسد: آیا شایسته نیست اکنون حضرتعالی نیز مانند رئیس‌جمهور شهید کشورمان محمدعلی رجایی و همکارانشان که به خاطر جوابیه تندشان عذرخواهی کردند، مشی شهدا و امام را در پیش بگیرید و با عذرخواهی به خاطر این ادبیات تند باعث رضایت امام و شهدایی شوید که معتقدیم روحشان شاهد و ناظر اعمال ما است؟

«چرا منتقدان بمباران می‌شوند؟» عنوان مطلب دیگر این روزنامه است که با اشاره به ادبیات تند رئیس‌جمهور و وزیر نفت در هفته گذشته می‌نویسد: طبیعتا وقتی تمام برنامه‌های یک دولت براساس جدولی از محاسبات رویاپردازانه و غلط درباره پیشرفت مذاکرات هسته‌ای تنظیم می‌شود، باید هم شاهد فریادزدن این احساس شدید سرخوردگی سیاسی و در واقع افسردگی و ناامیدی از کنترل فضای سیاسی طی 3 سال باقیمانده بود اما درمان این وضعیت پناه بردن به روش‌های غیرمحترمانه و توام با توهین و تحقیر دیگران نیست. به هرحال پیش از این نیز رئیس‌جمهور منتقدانش را «بی‌شناسنامه»، «کم‌سواد» و «شکاک» و... خوانده بود که این رویکرد حقیقتا در شأن یک مقام عالی در کشوری با عنوان جمهوری اسلامی ایران نیست.

*شرق

روزنامه شرق در تیتر یک امروز خود با عنوان «بهارستان بر سر دوراهی» به موضوع استیضاح وزیر علوم پرداخت. این روزنامه همچنین از قول معاون امور تقنینی معاون پارلمانی رئیس جمهور نوشت: «روز استیضاح پرده ها می افتد»

شرق همچنین در سرمقاله خود به قلم صادق زیباکلام با عنوان «مشکل دانشگاه ها کجاست؟» نوشت: اساسا در هیچ یک از دانشگاه های کشور وضعیت اینگونه نشده بود که دانشجویان صرفا به دنبال فعالیت های سیاسی، درس و کلاس را رها کرده باشند.

این روزنامه همچنین در تیتر دیگه صفحه اصلی خود با عنوان «هاشمی رفسنجانی: ایستادگی بر حقوق مردم هنر دیپلماسی است» عنوان مطلبی است که به پوشش سخنرانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار با مسئولان وزارت امور خارجه و سفرای ایران در خارج از کشور پرداخت.

روزنامه شرق در صفحه سیاست خود در گزارشی با عنوان «آیت الله لاریجانی در یک نگاه» به بررسی زندگی سیاسی رئیس قوه قضائیه پرداخته است.

شرق در یاداشتی با عنوان «صرفا جهت یادآوری به روحانی» به قلم مسعود هوشمندی رضوی عضو هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران نوشت: اظهارات اخیر رئیس جمهوری در روز خبرنگار اگر عقب نشینی رسمی وی از مهم ترین وعده انتخاباتی اش مبنی بر بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران تلقی نشود، بدون شک می توانیم آن را به عنوان ضعف کارشناسی در تیم فرهنگی و مطبوعاتی آقای روحانی که قطعا اطلاعات و متن سخنرانی وی را تهیه کرده اند، قلمداد کنیم.

*اعتماد

«با استیضاح وزیر علوم مخالفیم» تیتر یک روزنامه اعتماد امروز است که طی یک نظر خواهی از مخالفت 40 نماینده مجلس در خصوص استیضاح فرجی دانا خبر داده است. 

«جلسه استیضاح فرجی دانا همزمان با سفر روحانی به اردبیل» عنوان خبری از این روزنامه است که با اشاره به سفر روحانی به اردبیل در روز چهارشنبه نوشت: ‌رئیس‌جمهور در صورت سفر به اردبیل در روز چهارشنبه فرصت دفاع از وزیری که این روزها مظلومانه زیر تیغ مخالفان قرار گرفته است را از دست می‌دهد!

صفحه سیاست این روزنامه در گزارشی با عنوان «همکاری عده‌یی در بدنه دولت با جبهه پایداری» با اشاره به ادعای یکی از نمایندگان مجلس درخصوص وجود نفوذی در بدنه دولت می‌نویسد:  حالادولت نه تنها با بخشی از مخالفان در مجلس شورای اسلامی و بیرون از آن مواجه است بلکه مخالفان در میان خودشان هم نفوذ پیدا کرده اند و با تندروترین مخالفان دولت هم در ارتباط هستند و شاید با آنان همفکری کنند. حسن روحانی شاید بدشانس ترین رییس جمهور ایران از حیث تنوع در مخالفان باشد.

این گزارش با استناد به ادعای شوهانی و به نقل از این نماینده نفوذی و مخالفان داخل بدنه دولت را یاران مشایی و جبهه پایداری می‌داند و می‌گوید: من به شما خبر می دهم که تخریب ها علیه دولت سازماندهی شده است. تخریب چیان اطلاعات را از نیروهای نفوذی در استانداری ها و برخی افراد در بدنه دولت می گیرند بعد در اختیار تریبون هایشان می گذارند. ما خبر داریم که نفوذی های بدنه دولت با جبهه پایداری همکاری می کنند. درواقع دولت قبل هنوز در بدنه سیاسی کشور پایگاه دارد و اخبار را به آقایان در مجلس و جاهای دیگر منتقل می کنند.

*کیهان

روزنامه کیهان تیتر یک خود را به تحولات عراق اختصاص داد و نوشت:« مالکی به نفع العبادی کنار رفت، تیر فتنه گران به سنگ خورد»

یادداشت روز این روزنامه به قلم سعدالله زارعی  نیز به موضوع انتخاب نخست وزیر جدید عراق پرداخته است و تیتر« غلبه عراق بر 3 توطئه د رچند ماه» را برگزیده و نوشته است: انتخاب «حیدر العبادی» عضو برجسته فراکسیون «دولت قانون» وابسته به نوری المالکی در فرایند داخلی عراق و بدون دخالت و تأثیرگذاری خارجی نشان داد که ساختار سیاسی عراق این توانایی را دارد که در مدتی کوتاه بر سر حساس‌ترین موقعیت سیاسی به توافق برسد این در حالی است که دشمنان عراق گمان می‌کردند، بغداد در یک فرایند دمکراتیک و همگرایی داخلی قادر به پایان دادن به رقابت‌های داخلی نیست و بحث بر سر انتخاب نخست‌وزیر به یک مناقشه خونین و پایان‌ناپذیر تبدیل می‌شود.

«گزارش کیهان از افزایش تحریم‌ها پس از توافق ژنو» با اشاره به سخنان روز چهارشنبه رهبر معظم انقلاب و تکذیب سخنگوی وزارت خارجه به ارائه گزارشی آماری از افزایش تحریم‌ها پس از مذاکرات ایار و 5+1 پرداخته است.

«ستاد تصمیم ساز اقتصادی دولت در قبضه عاملان تورم 49 درصدی » یکی از اخبار ویژه این روزنامه است که با اشاره به اعضای انتخابی کارگروه اعضای ستاد هماهنگی امور اقتصادی می‌نویسد:‌بی‌مهری دولت به بدنه عظیم اقتصاددانان و بسنده کردن به یک حلقه خاص، نشان‌دهنده رویکرد انحصارگرایانه در سیاستگذاری است که بدون شک همان‌گونه که در دوره‌های قبل و در کشورهای دیگر منشاء مشکلات فراوانی شده است، در دولت جاری نیز آفات فراوانی به دنبال خواهد داشت.

«این حاشیه سازی برای کتمان کدام کوتاهی‌های دولت بود؟» خبر ویژه دیگر این روزنامه است که با اشاره به ادبیات تند رئیس‌جمهور در هفته گذشته این رفتار روحانی را انحراف افکار عمومی از چند واقعه مهم غیرسیاسی خواند و آن را به صدور رأی دادگاه لاهه به نفع امارات در پرونده کرسنت، افزایش انتقادات از رانت 650 میلیون یورویی و استیضاح وزیر علوم مرتبط دانست.

*رسالت

روزنامه رسالت در شماره امروز در تیتر یک به پوشش سخنرانی سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان پرداخت و عنوان «اسرائیل در غزه سرگردان و بلاتکلیف است» برگزید.

این روزنامه همچنین با اشاره به تمدید حکم رئیس دستگاه قضا از سوی رهبر انقلاب، با عنوان «پیشگیری از وقوع جرم، ایجاد امنیت اجتماعی و مبارزه با فساد» مطالبات رهبری در این زمینه را از دستگاه قضایی پوشش داد.

روزنامه رسالت در صفحه داخلی سیاسی خود در قسمت نقد و نظر در مطلبی با عنوان «امر پسندیده اصلاح سخن» به مواضع تند رئیس جمهور در برابر مخالفان و منتقدان پرداخت و نوشت: رئیس جمهور محترم در اصلاحیه خویش که گاه و گاه و کم و بیش از روی متنی از پیش تدوین شده صورت می گرفت، برای اصلاح ماوقع، از باب آنچه فرموده بودند برآمدند و کوشیدند تا ضمن اصرار بر اصل «به جهنم»، مخاطب این بیان هولناک را، نه هواداران، نه منتقدان، نه مخالفان، بلکه کارشکنان، تهمت سرایان، و دروغ گویان بشمارند. نکته ای که از ایشان به عنوان یک حقوق دان بعید بود، علاوه بر اصرار بر بیان «به جهنم» که مطابق بر تعالیم ابراهیمی، آموزه شیطانی در مقابل آموزه انبیا است،‌ معلوم نکردن دقیق آماج اتهام جدید خود بود که عملا باعث سرایت اتهام به جمیع منتقدان و مخالفان می شود.

موضوع استیضاح فرجی دانا نیز یکی دیگر از مطالب صفحه داخلی روزنامه رسالت است. این روزنامه با مطلب «فرجی دانا تفاهم بین دولت و مجلس را از بین برد»‌از زبان توکلی به بیان برخی انتقادات از عملکرد وزیر علوم پرداخت.

*آفتاب یزد

«چهارشنبه تاریخی» تیتر یک روزنامه آفتاب یزد است که به موضوع استیضاح وزیر علوم پرداخت و با استناد به مطلب فیس بوک اسحاق جهانگیری از حمایت قاطع روحانی از اقدامات فرجی دانا خبر داد.

«اصلاحات نیاز به بازسازی دارد» عنوان گفتگوی این روزنامه با آذر منصوری است.

منصوری در این گفتگو با بیان این مطلب که عدم تببین گفتمان اصلاح طلبی در جامعه در بین جریان‌های سیاسی باعث شده بود که جریان رقیب از این ضعف بیشترین بهره برداری را برای حمله بی امان به جریان اصلاح طلبی در طول 8 سال کند مدعی شد که اساسا اصلاح طلبی تند روی را برنمی‌تابد اما تلاش مخالفین برای برچسب زنی همچنان ادامه دارد.

این روزنامه در صفحه 2 خود در گزارشی به واکنش اصولگرایان به مقایسه رئیس‌جمهور با شاه مخلوع پرداخت.
*ابتکار
روزنامه ابتکار نیز مانند دیگر روزنامه‌های اصلاح طلب تیتر یک خود را به موضوع استیضاح  وزیر علوم اختصاص داد و نوشت: «استیضاح در فینال».
«رفتار شناسی مخالفان دولت روحانی» عنوان سرمقاله این روزنامه به قلم محمدعلی وکیلی است که ادبیات تند رئیس‌جمهور نسبت به منتقدان را حیای روحانی از بیان مشکلات کشور می داند و می گوید: قطعا او نسبت به پیامدهای منفی این ادبیات واقف است ولی این ظلم را نسبت به خود مرتکب می‌شود تا به نظام ظلم نکرده باشد.
«پشت پرده ماجرای سوآپ نفت»تیتر مطلب دیگری از این روزنامه است که به موضوع لغو قرارداد سوآپ نفت در زمان وزارت مسعود میرکاظمی پرداخته است.
*آرمان امروز
«تندروها به سیم آخر زدند» عنوان گفتگوی آرمان امروز با احمد پورنجاتی است.
پورنجاتی در این مصاحبه استیضاح وزیر علوم را فرصت فوق العاده‌ای برای دولت یازدهم می‌داند تا کمی مردم را با واقعیت‌های مدیریتی جامعه آشنا کنند. 
خاصه خوانی دیگر روزنامه‌های صبح امروز در همین خبر بروزرسانی می‌شود

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها