امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۲۰:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103909
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۰۸
تعداد بازدید: 19
گروه سیاسی _ پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «مذاکره مستقیم با آمریکا...» این همان موضوعی است که از حدود یکسال پیش دیگر در حد یک نظریه و ایده ...

گروه سیاسی _ پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «مذاکره مستقیم با آمریکا...» این همان موضوعی است که از حدود یکسال پیش دیگر در حد یک نظریه و ایده نیست و این روزها هیات های کارشناسی وزارت امور خارجه و در برخی از موارد، وزیران امور خارجه دو کشور با یکدیگر به صورت مستقیم مذاکره می کنند.

«مذاکره مستقیم» شاید برای برخی دیگر آن تابوی گذشته را نداشته باشد و خیلی ها رویای برقراری رابطه میان ایران و آمریکا را در این روزها در فکرشان می پرورانند.

اما برخی هنوز مشکوکند؛ به میز مذاکره ای که یکطرفش آمریکایی ها نشسته اند و یک طرف هیات ایرانی، البته جنس مخالفت هم با مخالفت های سیاسی این روزهای برخی فرق دارد. این مخالفت، مخالفتی با دلیل و منطق است و با هوشمندی، حمایت از تیم مذاکره کننده ایرانی را نیز شامل می شود.

رهبر معظم انقلاب از زمان شروع مذاکرات هسته ای میان ایران و کشورهای 1+5 و در کنار آن مذاکره مستقیم با آمریکا این مساله را گوشزد کرده اند «مخالفتی با مذاکره» ندارند ولی به این مذاکرات خوشبین هم نیستند.

اما در این میان آمریکا به عنوان یکی از کشورهای طرف مذاکره با ایران بیشتر در معرض بی اعتمادی ملت و رهبر انقلاب قرار دارد و ایشان در طی یک سال گذشته بیشتر دولت ایالات متحده را در مرکز بی اعتمادی قرار دادند.

بررسی بیانات یکسال اخیر رهبر معظم انقلاب نشان می‌دهد که ایشان با هوشمندی و البته با نگاه به سابقه تاریخی رابطه ایران و آمریکا به مذاکرات می‌نگرند.

«می دانستیم اینجور نیست...»

رهبر معظم انقلاب در دیدار سفرا و روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور درباره رابطه با آمریکا و مذاکره با این کشور فرمودند: «با آمریکا و مذاکره با این کشور به جز در موارد خاصی برای جمهوری اسلامی نه تنها هیچ نفعی ندارد بلکه ضرر هم دارد و کدام عاقلی است که دنبال کار بی‌منفعت برود!؟»

ایشان افزودند: «عده‌ای اینجور وانمود می‌کردند که اگر با آمریکایی‌ها دور میز مذاکره بنشینیم، بسیاری از مشکلات حل می‌شود، البته ما می‌دانستیم اینجور نیست اما قضایای یک سال اخیر برای چندمین بار این واقعیت را اثبات کرد.»

رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: «در گذشته میان مسئولان ما و مسئولان آمریکا هیچ ارتباطی نبود اما در یک سال اخیر بخاطر مسائل حساس هسته‌ای و تجربه‌ای که مطرح شد انجام بشود، بنا شد مسئولان تا سطح وزارت خارجه تماس‌ها، نشست‌ها و مذاکراتی داشته باشند اما از این ارتباطات نه تنها فایده‌ای عاید نشد بلکه لحن آمریکایی‌ها تندتر و اهانت‌آمیزتر شد و توقعات طلبکارانه‌ بیشتری را در جلسات مذاکرات و در تریبون‌های عمومی بیان کردند.»

رهبر انقلاب افزودند: «البته مسئولان ما در نشست‌ها در جواب طلبکاری آنها، جواب‌های قوی‌تر و گاهی گزنده‌تر دادند، اما در مجموع معلوم شد مذاکره برخلاف تصورات برخی‌ها، به هیچ چیز کمک نمی‌کند.»

رهبر انقلاب در همین زمینه، افزایش تحریم‌ها را مورد اشاره قرار دادند و گفتند: «آمریکایی‌ها نه تنها دشمنی‌ها را کم نکردند بلکه تحریم ها را هم افزایش دادند! البته می‌گویند این تحریم‌ها، جدید نیست اما در واقع جدید است و مذاکره در زمینه‌ی تحریم هم، فایده‌ای نداشته است.»

ایشان افزودند: «البته در زمینه‌ ادامه‌ مذاکرات هسته‌ای، منع نمی‌کنیم و کاری که دکتر ظریف و دوستانشان شروع کردند و تا امروز هم خوب پیش رفتند دنبال می‌شود اما این، یک تجربه‌ ذیقیمت دیگر برای همه بود که متوجه شویم نشست و برخاست و حرف زدن با آمریکایی ها، مطلقاً تأثیری در کم کردن دشمنی آنها ندارد و بدون فایده است.»

رهبر انقلاب در تبیین ضررهای ناشی از مذاکره با آمریکایی ها افزودند: «این کار ما را در افکار عمومی ملت‌ها و دولت‌ها به تذبذب متهم می‌کند و غربی‌ها با تبلیغات عظیم خودشان، جمهوری اسلامی را دچار انفعال و دو گانگی جلوه می‌دهند.»

ایشان همچنین ضرر دیگر نشست و برخاست با آمریکا را ایجاد زمینه برای طرح توقعات جدید از سوی آنها دانستند.

«گفتم که آمریکا خواستار حل موضوع نیست»

رهبر معظم انقلاب در دیدار با متخصصان و مسئولان صنعت هسته ای کشور نیز که فروردین امسال صورت گرفت، با اشاره به جوسازی‌های آمریکا درباره پرونده هسته‌ای ایران فرمودند: «حتی اکنون که با توجه به حکم شرعی و عقلی و سیاسی، مسلّم شده است که جمهوری اسلامی ایران به دنبال سلاح هسته ای نیست، مقامات امریکایی هرگاه که در مورد موضوع هسته ای صحبت می کنند، با اشاره و یا تصریح، موضوع سلاح هسته ای را نیز بیان می کنند، در حالیکه خودشان هم می دانند که نداشتن سلاح هسته ای، سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران است.»

ایشان افزودند: «هدف آنها این است که با این بهانه، فضای بین المللی را بر ضد ایران حفظ کنند و بر همین اساس بود که با طراحی جدید دولت برای مذاکره درخصوص موضوع هسته ای موافقت شد تا این جوّ جهانی شکسته و ابتکار عمل از طرف مقابل گرفته شود و حقیقت نیز برای افکار عمومی دنیا مشخص شود.»

رهبر انقلاب اسلامی در همین خصوص به مذاکرات چند سال پیش ایران با دو کشور دیگر برای تهیه سوخت راکتور تحقیقاتی تهران اشاره کردند و گفتند: «در آن زمان فرمولی برای تهیه سوخت به دست آمد اما امریکایی ها برخلاف آنچه که به دوستان خود در منطقه و در یکی از کشورهای امریکای جنوبی گفته و برخی مسئولان داخلی هم آن را باور کرده بودند، در این روند اختلال ایجاد و تصور کردند که ایران را در تنگنای کامل قرار داده اند.»

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: «من در همان زمان هم از ابتدا گفته بودم که امریکا خواستار حل این موضوع نیست و بعد هم همه دیدند که هنگامی که توافق به مرحله عمل رسید، امریکاییها نگذاشتند اجرایی شود.»

مذاکره با طعم فحاشی

رهبر انقلاب در جمع تعدادی از مردم آذربایجان غربی در 28 بهمن ماه سال 1392 نیز فرمودند: «بعضی از مسئولین و دولتمردان - دولتمردان آن دولت، بعد هم دولتمردان این دولت - فکر میکنند در قضیّه‌ی هسته‌ای ما با آمریکایی‌ها مذاکره کنیم [تا] موضوع حل بشود؛ گفتیم خیلی خب، اصرار دارید شما، در این موضوعِ بالخصوص بروید مذاکره کنید.»

ایشان ادامه دادند: «ولی در همان سخنرانی اوّل امسال گفتم من خوشبین نیستم؛ مخالفتی نمی‌کنم امّا خوشبین نیستم.»

رهبر انقلاب در ادامه به رفتار خصمانه دولتمردان آمریکا اشاره کرده و فرمودند: «ببینید مرتّب پی‌درپی اظهارات سخیف آمریکایی‌ها را؛ سناتور بی‌آبروی آمریکایی از صهیونیست‌ها پول میگیرد تا برود در مجلس سنای آمریکا به ملّت دشنام صریح بدهد، نه اینکه اهانت کند؛ دشنام میدهد. رؤسای کشورشان هم همین‌جور، در سطوح مختلف به ملّت ایران [اهانت کند]. البتّه تودهنی را روز بیست‌ودوّم بهمن از مردم خوردند.»

برکت مذاکره با شیطان

رهبر معظم انقلاب در دیدار با مردم قم در 19 بهمن سال 1392 با اشاره به موضوع مذاکره ایران با آمریکا و غرب فرمودند: «وقتی دشمن نگاه کرد، دید یک ملّتی عازم است، ایستاده است، تصمیم دارد کار خودش را پیش ببرد، آن دشمن ناچار به عقب‌نشینی میشود؛ همین هم هست. این اشتباه آنها را ملّت ایران به هم خواهند زد.»

ایشان فرمودند: «اینکه خیال می‌کنند، می‌گویند ما تحریم کردیم، ایران مجبور شد بیاید پای میز مذاکره، نه، [این‌طور نیست‌]. ما قبلاً هم اعلان کردیم، قبل از این حرفها هم ما گفتیم [که‌] نظام جمهوری اسلامی درباره‌ی موضوعات خاصّی که مصلحت بداند، با این شیطان برای رفع شرّ او و برای حلّ مشکل، مذاکره میکند؛ معنای این آن نیست که این ملّت مستأصل شده است، ابداً.»

رهبر انقلاب کارشکنی آمریکا در مذاکرات را یادآور شدند و تصریح کردند: «یکی از برکات همین مذاکرات اخیر این بود که دشمنی آمریکایی‌ها و مسئولین دولت ایالات متّحده‌ی آمریکا با ایران و ایرانی، با اسلام و مسلمین آشکار شد، برای همه مدلّل شد، همه این را فهمیدند.»

لبخند روی میز، تهدید زیر میز!

رهبر انقلاب در دیدار با جمعی از دانش آموزان که در تاریخ 12 آبان سال 1392 صورت گرفت درباره مذاکره با آمریکا و غرب و با اشاره به تهدید مسئولان آمریکایی مبنی بر اینکه همه گزینه ها در برخورد با ایران روی میز است، فرمودند: «مسئولین ما توجّه داشته باشند، حرفها را ببینند؛ از آن طرف لبخند میزنند، اظهار علاقه میکنند، اظهار میل به مذاکره میکنند، از این طرف بلافاصله می‌آیند میگویند: همه‌ی گزینه‌ها روی میز است! خب، که مثلاً چه؟ چه حرکتی، چه غلطی ممکن است نسبت به جمهوری اسلامی انجام بدهند؟»

ایشان تصریح کردند: «اگر جدّی هستند در کار، بایستی خودشان را کنترل کنند، باید جلوی آن کسانی را که زبان به حرفهای یاوه‌ای از این قبیل میگشایند بگیرند. یک سیاستمدار پولدار آمریکایی یک غلطی میکند که بله، ما بایستی در فلان صحرای ایران بمب اتم بزنیم و تهدید کنیم و فلان؛ باید بزنند دهن یک چنین آدمی را خُرد کنند.»

بدانید طرف مقابل دشمن است

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در 26 شهریور ماه سال 1392 درباره مذاکره با غرب و آمریکا و شیوه های این مذاکره فرمودند: «عالَم دیپلماسی، عالَم لبخند زدن است؛ لبخند هم میزنند، مذاکره هم میکنند، درخواست مذاکره هم میکنند، خودشان هم میگویند. به یکی از این سیاستمداران غربی چند روز پیش از این گفته بودند شما که میخواهید مذاکره بکنید با ایران، خب دشمن است ایران؛ گفته بود خب، آدم با دشمن مذاکره میکند دیگر! یعنی اقرار به دشمنی با ایران؛ صریح میگویند. علت دشمنی اشخاص نیستند، علت دشمنی این حقیقت و این هویّت است. همه‌ آنچه که میگویند در این چهارچوب باید تفسیر و تحلیل بشود، در این چهارچوب باید فهمیده بشود.»

ایشان تصریح کردند: «ما مخالف با حرکتهای صحیح و منطقی دیپلماسی هم نیستیم؛ چه در عالم دیپلماسی، چه در عالم سیاستهای داخلی. بنده معتقد به همان چیزی هستم که سالها پیش اسم‌گذاری شد «نرمش قهرمانانه»؛ نرمش در یک جاهایی بسیار لازم است، بسیار خوب است؛ عیبی ندارد، اما این کشتی‌گیری که دارد با حریف خودش کشتی میگیرد و یک جاهایی به دلیل فنّی نرمشی نشان میدهد، فراموش نکند که طرفش کیست؛ فراموش نکند که مشغول چه کاری است؛ این شرط اصلی است؛ بفهمند که دارند چه‌کار میکنند، بدانند که با چه کسی مواجهند، با چه کسی طرفند، آماج حمله‌ی طرف آنها کجای مسئله است؛ این را توجّه داشته باشند.»

آمریکای غیرقابل اعتماد

رهبر معظم انقلاب با در تاریخ 30 تیرماه سال 1392 در دیدار با مسئولان نظام درباره مذاکره با آمریکا فرمودند: «آمریکائی‌ها میگویند ما میخواهیم با ایران مذاکره کنیم. خب، سالها است که میگویند میخواهیم مذاکره کنیم؛ این یک فرصتی نیست که برای ما به‌وجود آوردند.»

ایشان ادامه دادند: «من اول سال گفتم که خوشبین نیستم. در مسائل خاص، مذاکره را منع نمیکنم - مثل مسئله‌ی خاصی که در قضیه‌ی عراق داشتیم، و بعضی از قضایای دیگر - لیکن من خوشبین نیستم؛ چون تجربه‌ی من این را نشان میدهد. آمریکائی‌ها، هم غیرقابل اعتمادند، هم غیر منطقی‌اند، هم در برخوردشان صادق نیستند. این چهار ماهی هم که از آن صحبت ما گذشت، همین را تأیید کرد؛ موضعگیری‌های مسئولان و دولتمردان آمریکا نشان داد که همین مطلبی که ما گفتیم - که گفتیم خوشبین نیستیم - درست است؛ خود آنها عملاً این را تأیید کردند.»

موارد بالا تنها بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب درباره مذاکره و مشخصا مذاکره با آمریکا بود.

«غیرقابل اعتماد» بودن آمریکا موضوعی است که طی یکسال اخیر و شروع جدی مذاکرات مستقیم با این کشور، بار دیگر بر همگان اثبات شده است و دیگر همه حتی مذاکره کنندگان نیز می دانند که در میان 6 کشور طرف مذاکره، دشمن ترین آنها آمریکاست.

حال باید دید سیاست لبخند آمریکا و تهدید و ارعاب همزمان تا کی و کجا می تواند میز مذاکره را مستحکم نگه دارد و برخی را همچنان به مذاکره با دشمن شماره یک ایران، امیدوار؟

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در قالب پرونده ای تحت عنوان «غیرقابل اعتماد» به مرور عملکرد خصمانه دولت ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی خواهد پرداخت.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها