امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۲:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103949
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 92
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، درابتدای این برنامه گزارشی از سفر عوامل برنامه ثریا به استان و شهرها و روستاهای اطراف پخش شد که حکایت ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، درابتدای این برنامه گزارشی از سفر عوامل برنامه ثریا به استان و شهرها و روستاهای اطراف پخش شد که حکایت از وضعیت اسفبار معیشتی و دردناک مردمان این دیار داشت.
طی این گزارش نشان داده شد که عمده فعالیت روستانشینان کشاورزی می باشد که خشکسالی و خشک شدن دریای هامون مسیر معاش آنها را قطع کرده است.مهاجرت در طی دو سالاخیر سرعت گرفته است و تعداد خانوارها راکاهش داده است.
مهمان بخش اول این برنامه علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان بود که جهت ارائه گزارش از عملکرد استانداری و همچنین پاسخ به قول هایی که دربرنامه قبلی ثریا در اسفند 92 داده شده بود، در این برنامه حضور یافت.
اوسط هاشمی در بخش اول از سخنانش خبر ازاعطای وامی از محل صندوق توسعه ملی را داد و افزود: با درخواست رئیس جمهور و موافقت رهبرمعظم انقلاب قرار شده است مبلغ 500 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی به دولت وام داده شد؛ اینچنین نگاهی کمتر اتفاق میافتد، در رویایی ترین سال درآمد، اینچنین نگاهی شکل نگرفته بود و اگر این چنین نگاه شکل میگرفت قطعا نباید مشکلات روی هم انباشت میشد.
استاندار سیستان وبلوچستان گفت: مقام معظم رهبری 4 سال به ما فرصت دادند که  طرح ها را اجرا کنیم و اراده ما بر این است که این طرح ها را سه ساله به پایان ببریم؛46 هزار هکتار اراضی منطقه را به سمت آبیاری تحت فشار خواهیم برد. 46 هزار هکتار به معنای سوق دادن 46 هزار خانوار به سمت درآمد پایدار است که این امر به معنای بسته شدن راه مهاجرت است ضمن آنکه بسته حمایتی کوتاه مدت است که در شرایط سخت بتوان خدماتی را چون معافیت‌های برق، آب و بخشی از مالیات ارائه داد.
هاشمی همچنین افزود: مدیر ویژه پروژه هم مستقیما از طرف جناب آقای مهندس حجتی وزیرجهاد کشاورزی انتخاب شده است
وی در خصوص بودجه این پروژه گفت بودجه این پروژه به صورت صددرصد تخصیص است چراکه این پول صدرصد نقد است و در اختیار مجریان طرح است یعنی برابر یک ششم کل اعتبارات 35 سال اخیر برای نجات منطقه بودجه اختصاص داده شده است و این امر میتواند بازتاب مثبتی در زندگی مردم داشته باشد.
مقصودی مجری برنامه در رابطه با زمان بندی اجرای پروژه اظهار داشت: از سال 78 کارشناسان جهاد کشاورزی مرکز تحقیقات گفتند که ما این پروژه را از سال 80 ارائه داده ایم اما دولت های مختلف به این طرح توجه نکرده اند یعنی اینکه این دوستان کار خود را انجام داده اند اما استانداران فکر نمیکردند که با همچین بحرانی مواجه شوند.
مجری برنامه ثریا در ادامه افزود: با توجه به قولی که دولت محترم داد توقعمان این بود که حداقل برای ایجاد امید در این 5 ماه پایلوت این طرح اجرا شده باشد.
هاشمی نیز گفت: 6 هزار هکتار از این طرح اجرا شده است و در 3 هزار هکتار آن آب در سر زمین ها است که از محل این سه هزار هکتار تکمیل شده، سه هزار هکتار باقی مانده را پشتیبانی میکنیم.
وی همچنین افزود: ما چندین بسته برای منطقه در نظر داریم که یکی از این بسته ها بسته کوتاه مدت حمایتی است که در شرایط سخت که کلا فعالیت مسکوت میماند ما بتوانیم خدماتی را ارائه دهیم که این طرح شامل معافیت های برق ،آب، بخشی از مالیات توزیع بسته مواد غذایی یا کمک نقدی است.
هاشمی در ادامه خاطر نشان کرد: هیچ طرحی با این نگاه ویژه و خاص و با این سرعت در سطح هزارو پانصد میلیارد تومان به تصویب نمیرسد.
وی در جمع‌بندی افزود: 46 هزار خانوار هر کدام به میزان یک هکتار آب تضمین شده به روش آبیاری تحت فشار توزیع بر سر مزارع دارند یعنی میتوان گفت برای هر خانوار مبلغی نظیر 35 میلیون تومان هزینه شده است.
در ادامه، مقصودی در خصوص این صحبت استاندار مبنی بر اجرای پایلوت طرح آبرسانی در سه هزار هکتار زمین گفت: همین الان کارشناسان و مردم استان تماس گرفتند و می گویند که در این سه هزار هکتار فقط لولهکشی سر مزارع انجام شده است و هنوز لوله کشی انتقال آب از چاه نیمه به این زمینها انجام نشده است و لذا طرح اجرایی نشده است.
هاشمی نیز درباره اقدامات دیپلماتیکی که باید بین کشور ایران و افغانستان صورت می‌گرفت، تصریح کرد: تماس تلفنی از سوی دکتر روحانی با آقای کرزای انجام شد، در جشن نوروزی که میزبان آن افغانستان بود بخش دیگری از مذاکرات صورت گرفت، تلاش های وزارت خارجه و همچنین ارتباط استانداری با افغانستان صورت گرفته است. ما باید این نکته را بپذیریم که بعد از این جنگ و آرامشی که در افغانستان شکل گرفته است مردم مهاجر به منطقه خودشان برگشته اند و همه اینها زمین ها را زیر کشت برده اند و بالطبع به جاری شدن این آب به منطقه ما راضی نیستند و همچنین شرایط انتخابات افغانستان هم به این امر دامن زد. حتی ما الان موافقت وزارت نفت را نیز گرفته ایم که بازار نفت افغانستان را زیر مجموعه خودمان بیاوریم تا ایکه صادر کننده مواد نفتی مورد نیاز افغانستان باشیم اگر این اتفاق بیافتد ما به توسعه روابط با افغانستان خواهیم رسید.
وی در ادامه اظهار داشت: ما باید بپذیریم که از روابط عظیم و همبستگی بین ملت ها و دولت های ایران و افغانستان به درستی استفاده نمایم و باید روابط خودمان را با افغانستان در سطح منطقه ایی و نه در سطح ملی افزایش دهیم؛ ما حتی روابط خودمان را با کشور پاکستان هم افزایش داده ایم که در ظرف این 9 ماه خودم یک سفر سه روزه به پاکستان داشته ام و هیئتی به همراه وزیر اقتصاد و دارایی به پاکستان اعزام میشوند که نشانگر این است که فعالیت در سطح بسیار خوب آن شکل گرفته است.
هاشمی در خصوص اشکالاتی که در مدیریت سیلاب های وارد شده به منطقه سیستان وجود داشت، گفت: هیچ کاری خالی از اشکال نیست و بالاخره هرحرکتی که میخواهد در منطقه شروع شود به زیرساخت نیاز دارد؛ در این منطقه لایروبی صورت نگرفته بود چرا که برآورد مسئولین این نبود که آب در این سطح ورودی داشته باشد؛ ما براساس ظرفیتی که داشتیم چاه نیمه هامان پر است و حتی آب مورد نیاز کشاورزی سال آینده را هم ذخیره کرده ایم.
وی همچنین در مورد رها سازی آب در پشت کوه خواجه نیز توضیحاتی داد و گفت: امروز مردم همین منطقه از من به خاطر ممانعت از چرای دام در این بخش شکایت دارند که شکایات به جایی می باشد.
اوسط هاشمی خاطرنشان کرد: امروز میبینیم که سیاست دولت به سمت توازن منطقه ای و عدالت محوری در حال حرکت است که سفرهای دوره ای رئیس جمهور هم به استان های محروم نشان دهنده این نگاه می باشد.
اوسط هاشمی در بخش پایانی سخنانش درمورد یارانه علوفه ای برای دامداران ،تولیدات و واردات گوشت مورد نیاز منطقه ،پدیده گرد و غبار که بیماری های تنفسی ازقبیل سل را موجب شده است و وضعیت بازارچه های مرزی توضیحاتی ارائه داد و اظهار داشت: بحث علوفه های یارانه ای یک بحث دوام دار است، هرگاه ما شرایط سختی در منطقه داشته باشیم در راستای سیاست از تولید بومی از این امر استفاده خواهیم کرد؛
وی همچنین در ارتباط با مبتلایان به بیماری سل گفت: این بیماری بسیار پرهزینه است و متاسفانه در سطح استان نیز برای این بیماری مراکزی وجود نداشت که برای حل این موضوع در استان بیمارستانی در حال افتتاح است و نهایتا در نیمسال 94 این بیمارستان افتتاح میشود.
وی در ادامه افزود: برای حل مشکل طوفان وگرد و غبار کمیته ویژه استانی – ملی شکل داده ایم که کل علمای این بخش برای دو بحث کوتاه مدتی که می توانیم انجام بدهیم مثل تثبیت شن های روان، حضور دارند.مردم بر این باور هستند که اگر در این بخش ورود پیدا کنند مالکیت از دستشان خارج خواهد شد که من از همین تریبون اعلام میکنم که باور داشته باشند که ما اگر در مسیرهوای پاک می خواهیم قدم برداریم بدون مشارکت مردم انجام نخواهد شد.
استاندارسیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه باید بین دام بومی ودام وارداتی تفاوت قائل بشویم، در موردخرید تضمینی دام بومی در مقایسه با دام وارداتی نیز قول اقدام داد و گفت: با جهاد کشاورزی توافق کردیم 30 تا 50 هزار تن گوشت قرمز کشور را تامین کنیم و تاکنون 5 هزار تن تدارک دیده شده است و ما تولیدات دام داخلی را با تفاوتی نسبت به دام خارجی خریداری میکنیم و قطعا این خرید تضمینی میباشد.
استاندار سیستان و بلوچستان در خصوص فعال شدن و مدیریت مردمی بازارچه های مرزی در این استان گفت: این موضوع دوطرفه است، ما برای اینکه مبادلاتی مرزی خود را برابر عرف محل و آنچه که در محل مسبوق به سابقه است باید استقبال طرف مقابل را هم داشته باشیم و از ناحیه ما هیچگونه محدودیتی برای مبادلات ارزی وجود ندارد؛
وی همچنین در مورد توسعه صنایع دستی در منطقه اظهارداشت: کارگاه های قالیبافی و صنایع دستی در هامون راه اندازی شده اند و میتوانیم از این طریق به سمت رو نق برویم بطور مثال فرش سیستان که حرف برای گفتن دارد اما متاسفانه به سمت کیفیت پایین میرود.
مقصودی مجری برنامه ضمن ابراز تاسف از معیشت مردم منطقه سیستان گفت: در سفر اخیر ما به سیستان خانواده ای را دیدیم که برای درآمد ماهانه 50 هزار تومان حصیر بافی میکردند که این امر نشان میدهد که مردم به رغم تمام مشکلات منطقه به دنبال کار کردن هستند؛ مانند نیروهای جهادی که اوایل انقلاب به مناطق محروم میرفتند و به مردم این مناطق آموزش های متعدد میدادند باید در این منطقه نیز این اقدام در راستای تکثیر صنعت قالیبافی صورت بگیرد و همچنین بنیاد مستضعفان برای مردم روستا نشین و محروم این منطقه اقدامات موثری انجام دهد و امیدواریم که این منابعی که برای مستضعفان است به کار گرفته شود.
در ادامه استاندار سیستان و بلوچستان اعلام کرد: اختصاص 1.5میلیارد دلار از بند ق تبصره بودجه برای انجام پروژه های استانی از قبیل احداث پتروشیمی در ایرانشهر، انتقال خط گاز به چابهار و انتقال خط گاز از ایرانشهر تازابل وسیستان در نظر گرفته شده است که تا پایان سال 95 حداقل یک میلیون پانصد هزار نفر از جمعیت استان از نعمت گاز بهره مند خواهند شد.
در ادامه برنامه حبیب الله دهمرده استاد دانشگاه و استاندار سابق سیستان و بلوچستان مهمان برنامه ثریا بود که در پاسخ به این سوال که اکنون که بودجه برای 46 هزار هکتار زمین کشاورزی در سیستان فراهم شده است چه کشت هایی را میتوان انجام داد که بیشتری سودآوری را داشته باشد اظهار داشت: مطالبی در خصوص استان سیستان وجود دارد که قابل حل میباشند و ما باید با مسائل بصورت علمی و کارشناسی در بسته های کوتاه مدت کار کنیم؛ امروزه متاسفانه آبی در منطقه سیستان وجود ندارد و بایستی چاره ای برای مردم سیستان اندیشیده بشود بطور مثال در سال 50 خشکسالی صورت گرفت که رودخانه مثل وضعیتی که الان دارد خشک شد که در آن سال یک ماموریتی به ژاپنی ها داده شد و قراردادی هم با افغان ها منعقد شد که زاپنی ها آمدند یک کار علمی انجام دادند و چاه نیمه های 1و2و3 را مورد مطالعه قرار داده و ایجاد کردند و بعد از انقلاب، دولت جمهوری اسلامی نیز چاه نیمه چهارم را به این ها اضافه کرد که یک منبع ذخیره آبی بوجود آمد تا آب شرب مورد استفاده زاهدان نیز از همین چاه نیمه ها استفاده کرد.
وی اظهار داشت: بحثی که الان مطرح شده است این است که الان به هر کشاورزی حدود یک هکتار زمین داده شود تا از این رهگذر یک درآمد منطقی داشته باشد بنابراین یکی از شیوه های کشاورزی سیستان بحث الگوی جدید کشت با این تعبیر است.
دهمرده در خصوص ظرفیت ها و مزایای استان سیستان وبلوچستان گفت:  یکی از ظرفیت های استان سیستان بحث تجارت است، استان سیستان از نظر تجارت نقاط قوت فراوانی دارد؛ حضرت آقا فرمودند اگر چابهار و میلک زابل فعال شود شرق کشور متحول میشود. اگر در یک سرزمین دو کار انجام شود که یکی از آنها فعال کردن شبکه حمل و نقل و دیگری انرژی است اینها باعث می شود که توسعه رخ دهد که پیرامون همین دو موضوع اقدامات خوبی صورت گرفته است بطور مثال در بحث انرژی قوی ترین لوله گاز با قطر 56 اینچ از عسلویه به ایرانشهر با طول 900 کیلومتر با سرعت زیادی انجام گرفت. همچنین بحث مرز وسیع سیستان و بلوچستان با افغانستان همچنین از فرصت های بسیار عظیم است.
در این بخش از برنامه طی تماسی تلفنی با اوکاتی رئیس دانشگاه زابل در خصوص ظرفیت انرژی بادی در سیستان و بلوچستان گفت: بررسی هایی که در این 50 سال اخیر انجام شده است نشان داده است که سیستان بیشترین پتانسسیل را در تولید انرژی بادی داشته است یکی از مزایای این انرژی، تداوم و جهت ثابت باد، دسترسی به مناطقی که میخواهیم در آنجا توربین نصب کنیم و وجود زمین های دولتی است. محاسبات انجام شده نشان دهنده این است که نزدیک به هزار مگاوات میتوان در این منطقه برق تولید کرد در صورتی که میتوان یک سوم برق مورد نیاز کشور را با استفاده از همین ظرفیت بادها در این منطقه تولید کرد.
وی در خصوص عملیاتی نشدن این پتانسیل بزرگی که انرژی باد ایجاد کرده است اظهار داشت: برای بهره برداری از این ظرفیت بزرگ باید سرمایه گذار در منطقه حاضر شود و سرمایه گذار نیاز به زیر ساخت دارد که این مهمترین عامل میباشد.
دهمرده در پایان چند پیشنهاد مطرح کرد و گفت: پیرامون دریاچه هامون میتواند یک کار اساسی شکل بگیرید مشروط بر اینکه کارگروهی به ریاست معاون اول صورت بگیرد و نکته بعد سازمان عمران سیستان است که باید فعال شود و نکته سوم اینکه باید صنایع متناسب با نیاز منطقه ایجاد شود  و در نهایت باید بر روی مراکز عالی آموزشی در این منطقه سرمایه گذاری شود.
در سوال پیامکی این هفته برنامه ثریا از بینندگان این برنامه پرسیده شده بود که: آیا رشد و پیشرفت استان های کشور در مقایسه با یکدیگر متوازن و عادلانه بوده است؟ که بیش از 90 درصد مردم به این سوال پاسخ منفی داده و از عدم توازن موجود در توسعه استان های کشور اظهار نارضایتی کردند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار