امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۰۶:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10397
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۴۱
تعداد بازدید: 145
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا» جشنواره ادبی کام یوسف امروز با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و ادب در سالن غدیر کانون پرورش فکری ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا» جشنواره ادبی کام یوسف امروز با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و ادب در سالن غدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

در این مراسم سید صادق رضایی مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با اشاره به این مطلب که از شهید بزرگوار ملک‌شامران ممنون هستیم که اجازه دادند به شخصیت ایشان نزدیک شویم، بیان داشت: برخی‌ها چند سالی با شهید زندگی می‌کنند و به دنبال زندگی خودشان می‌روند اما این مهم که کانون بعد از گذشت 30 سال به این شهید نزدیک می‌شود و با او زندگی می‌کند خودش یک توفیق است که ما باید شاکر آن باشیم.

وی اضافه کرد: یکی از مصادیق واقعی مؤمنان، شهدا هستند چرا که ما نمی‌توانیم عنوان کنیم که شهدا رفتند و ما ماندیم بلکه ما هستیم که می‌رویم و شهدا هستند که با همان سنشان خواهند ماند.

رضایی ادامه داد: از اعضای سیاست‌گذاری این جشنواره انتظار دارم که در نخستین فرصت چندین مطلب برای ویژه‌نامه و مجلس تهیه کنند تا مباحث مورد علاقه شهید یوسف ملک به صورت علمی برای کودکان و نوجوانان کار شود.

وی با اشاره به فعالیت خوب و پرثمر حمیدرضا شاه‌آبادی به عنوان یکی از اعضای شورای سیاست‌گذاری این جشنواره و مدیر پروژه رمان نوجوان امروز، اظهار داشت: اگر یک فضای تفننی درست کنیم قطعاً آنگونه که قلم شهید تأثیرگذار خواهد بود، نیست.

این مقام مسئول گفت:‌یکی از مشکلات رمان‌نویسان کشور این است که محبت و عشق بین دو نوجوان را نمی‌دانند چگونه باید بیان کنند.

وی اضافه کرد: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که در سال 94 تصمیم دارد دوسالانه دیگری را از جشنواره ادبی کام یوسف را برگزار کند و باید فراخوان آن را در سال 92 اعلام کند.

رضایی ادامه داد: معتقدم دو یا سه مجله باید برای کودکان و نوجوانان درباره شهید یوسف ملک مطلب بنویسند چرا که نامه شهید ملک به دانش‌آموزان دختر همسن و سال خود یکی از مهم‌ترین مبانی کار است که باید مبنای کار ما قرار گیرد.

وی افزود: امیدوارم که کتابخانه مرجع کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان چند ماهی نزدیک به برپایی این جشنواره نشست‌های تخصصی ماهانه خود را به دیدگاه شهید یوسف ملک اختصاص دهد حتی روابط‌عمومی کانون نیز باید ویژه‌نامه خوبی را درباره این جشنواره تهیه و به چاپ برساند.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: معتقدم جایزه ادبی شهید ملک باید تأثیرگذار باشد. یعنی باید نویسندگان جوان را بهتر دیده و نوشته‌ها و آثار تعریفی را به سبک و سیاق این شهید نزدیکتر کنیم به گونه‌ای که شکل عمیق‌تر آن مشاهده شود.

به گفته وی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آمادگی خود را برای حمایت از ناشران و نویسندگان منتخب در این جشنواره را اعلام می‌کند.

رضایی ادامه داد:‌ چندی پیش دفتر مرکزی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با نام شهید یوسف ملک شامران نام‌گذاری شد که این نام‌گذاری دیر انجام شد اما موفقیت‌آمیز بود به طوریکه از زمانی که این تابلو در آن مکان متصل شد بسیاری از مشکلات کانون حل و مرتفع شد.

این مقام مسئول معتقد است مطالبی که در کتاب «کام یوسف» نگاشته شده است باید در محافل کودکان و نوجوانان مورد بحث قرار گیرد.

وی اضافه کرد: معتقدم حتی دارالقرآن‌ها نیز می‌توانند جشنواره‌ای با عنوان جشنواره بین‌المللی شهید ملک شامران را برپا کنند چرا که زندگی شهید ملک زندگی قرآنی بوده و جای دارد کودکان و نوجوانان با این زندگی آشنا شوند.

رضایی ادامه داد: رمان‌نویسان و داستان‌نویسان به هر طریقی که می‌توانند از این شخصیت و محوریت بهتر بهره ببرند چرا که باید چراغ این جشنواره روشن باشد تا از نور این شهید بهره‌مند شویم.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در پایان گفت: شهید ملک دارای سه ویژگی‌هایی بوده که در انسان‌های خوب جمع شده است چرا که او همیشه تصور می‌کرده که ناقص است که این نشان از رو به رشد بودن شخصیتش است.

در ادامه این مراسم کیوان الچیان دبیر این جشنواره، بیان داشت: برخی‌ها می‌گویند دایره وسعت هر شهید چقدر است؟ به اندازه یک خیابان، یک کوچه،‌یک میدان و یا همانند سیدالشهدا برای یک عالم؟

وی اضافه کرد: شهید یوسف ملک در سن 20 سالگی به این بلوغ می‌رسد که باید از دنیا کنده و به سوی حق بشتابد. او در سال 40 در خانواده‌ای نسبتاً مرفه به دنیا آمد و شاگرد اول کلاس بود اما با توجه به اینکه خانواده او مذهبی نبودند اما نسبت به نماز و روزه مقید بود.

الچیان ادامه داد: با شهید ملک در محله‌ای زندگی می‌کردیم که امکانات رفتن به بیراهه به وفور وجود داشت اما عمدتاً با خودمان عهد کرده بودیم که از این مسائل دوری جسته تا مبادا دچار این مشکلات شویم.

وی افزود: در سال 1353 تا 54 شهید ملک کمتر از 15 سال داشت که در مدارس مختلف درس می‌خواندیم در آن زمان مرسوم بود تا دانش‌آموزان دفترچه خاطراتی را تهیه و برای یادگار به دوستان خود داده تا مطلبی را در آن بنگارند. آن زمان شهید ملک برای دختر خانمی به افسر مطالبی نوشت که نشان از رشد فکری و ذهنی این شهید بود.

این همرزم شهید ملک گفت: زهرا مخدومی یکی از هم‌کلاسی‌های این شهید می‌گفت که وقتی شهید ملک شعر می‌خواند همکلاسی‌ها او را مورد تمسخر قرار می‌دادند اما در بیرون از کلاس شعرش را برای من می‌خواند. او در سن 17 سالگی کتابخانه‌ای با پول توجیبی‌اش کتابخانه‌ای با عنوان «کتابخانه کوچک محله»‌ راه اندازی کرد.

وی با اشاره به این مطلب که شهید ملک جنگیدن و حضور در جنگ تحمیلی را رسالت و دغدغه خود می‌دانست، بیان کرد: شهید ملک در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با مریم متولیان آشنا می‌شود و در مسجدالجواد مجلس ازدواجی برپا می‌کند. شهید کامبیز یا همان یوسف عاشق خداوند بود و در سن 20 سالگی به این باور رسید.
 

*حجت‌الاسلام قیاث: کسی که با مسائل متفاوت یکسان برخورد کند از دانش زندگی محروم است

در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام قیاث از اساتید دانشگاه، بیان داشت: کسی که با مسائل متفاوت یکسان برخورد می‌کند حتی اگر پرفسور هم باشد از دانش زندگی محروم است.

وی با بیان اینکه شهید یوسف ملک از دانش زندگی برخوردار بود، ادامه داد: اگر هر علمی نتیجه‌ای دارد نتیجه آن دانش زندگی و برخورد متناسب با مسائل مختلف است.

حجت‌الاسلام قیاث ادامه داد: این شهید تعریف زیبایی درباره سه کلمه زندگی، دنیا و انسان دارد به گونه‌ای که دقیقاً در سطرسطر نوشته‌های شهید ملک مشخص است که او تعریف زیبایی از زندگی، دنیا و انسان دارد.

وی افزود: علمای ما همانند استاد مطهری می‌فرمایند زندگی یعنی انتخاب بهترین یعنی آنجایی زندگی معنا پیدا می‌کند که انسان بهترین‌ها را انتخاب می‌کند و شخصیت‌هایی همانند شهید ملک بهترین‌ها را انتخاب کرده‌اند.

این استاد دانشگاه گفت: اگر بهترین‌ها را انتخاب کنیم، یعنی زندگی را فهمیده‌ایم؛ دنیا یعنی محل انتخاب و شهید ملک نیز در نوشته‌های خود فهمانده است که در زندگی خود بهترین‌ها را انتخاب کرده است.

وی بیان کرد: قدرت انتخاب نباید از انسان سلب شود به گونه‌ای که پیامبر اکرم (ص) فرمودند من برای یاد دادن فرستاده شده‌ام. ایشان نمی‌خواستن فیزیک، شیمی و فلسفه را بیاموزند بلکه آمدند تا درس دانش زندگی دهند.
 

*ایزدی: دوران 8 سال دفاع مقدس یک دانشگاه برای امت بود

در ادامه این مراسم سرلشگر پاسدار مصطفی ایزدی مسئول قرارگاه حمزه سیدالشهداء، بیان داشت: انقلاب اسلامی، انقلاب ارزش‌ها است. انقلابی که با نهضت‌ها و حرکت‌های دیگر متفاوت است.

وی اضافه کرد: پیامبر اعظم (ص) دو بعثت دارند، یک بعثت درونی که با نزول قرآن در شب قدر برای حضرت ایجاد شد و یک بعثت بیرونی که با این انوار مقدس خودش نور پاشیده و انسان‌ها را به سرچشمه خورشید رسانده است.

ایزدی ادامه داد: صحنه‌های انقلاب اسلامی و صحنه‌های دوران 8 سال دفاع مقدس اینگونه است و در سوره مبارکه قدر نیز این نزول دائمی بوده و جان‌ها را پاک می‌کند، به گونه‌ای که جان‌ها را به سمت سنت نبوی می‌خواند. ما هم به بعثت درونی نیازمندیم یعنی باید از بعثت درونی بعثت بیرونی داشته باشیم.

این مقام مسئول گفت: دوران دفاع مقدس واقعاً یک دانشگاه برای امت ایرانی و اسلامی بود و هست. شهید ملک همانند جوانان بسیجی در دانشگاه انقلاب و دفاع مقدس آن راهی که صلاح و رستگاری‌اش بود، رفت.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها