امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۹:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103970
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 72
به گزارش خبرنگار سیاسی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی‌اکبر ولایتی صبح امروز با یان کوبیش، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان در محل ...

به گزارش خبرنگار سیاسی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی‌اکبر ولایتی صبح امروز با یان کوبیش، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان در محل مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار کرد.

ولایتی در پاسخ به سؤالی در رابطه با انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان، اظهارداشت: یکی از مهم‌ترین بخش‌های گفت‌وگوی ما همین بود و آنچه را که در رابطه با انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان مدنظر ما بود را به نماینده سازمان ملل در افغانستان اعلام کردم.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه در رابطه با افغانستان باید گفت ما هیچگاه نخواسته‌ایم در مسائل افغانستان دخالت کنیم ولی همواره به افغانستان کمک کرده‌ایم، یادآورشد: هم‌اکنون قریب به سه میلیون آواره افغان در ایران حضور دارند و از ابتدای بروز بحران در این کشور یعنی از ابتدای انقلاب اسلامی ایران و حتی پس از آن ایران همواره میزبان افغان‌هایی بوده است که به دلیل وضعیت بد در کشورشان به ایران پناه آورده‌اند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا با معاون دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان در رابطه با امنیت این کشور صحبت کرده‌اید، ادامه داد: اگر پایه کار حکومت افغانستان بر اساس یکپارچگی و اتحاد در حکومت بنا شود و همچنین تلاش کنند تا از هرگونه تضعیف حکومت مرکزی جلوگیری شود به نظر می‌رسد که این کشور از تنش‌ها دور خواهد بود.

وی تأکید کرد: ما با هرگونه تجزیه در افغانستان مخالف هستیم و از یکپارچگی در این کشور حمایت می‌کنیم. همچنین از تلاش‌های صلح‌جویانه بین‌المللی برای ایجاد ثبات در افغانستان استقبال می‌کنیم.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: موعد خروج کامل نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان نزدیک است چرا که آمریکایی‌ها فهمیده‌اند ملت افغانستان بیش از این، حضور و دخالت‌های آنها را در امور کشورشان تحمل نخواهند کرد.

وی یادآور شد: من به نماینده سازمان ملل یادآور شدم که ملت افغانستان هیچگاه حضور بیگانگان را در داخل کشورشان تحمل نخواهند کرد و ایران از هر آنچه که ملت افغانستان بخواهد حمایت می‌کند.

ولایتی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با استعفای نوری المالکی نخست‌وزیر سابق عراق به نفع عبادی، تاکید کرد: این امر بسیار مهم بوده و پدیده خوبی محسوب می‌شود زیرا چنین اتحادی که در عراق به وجود آمده و طرف‌هایی که در اتحاد ملی شرکت کرده‌اند با نخست‌وزیری حیدر عبادی موافقت کردند و آخرین حرکت آنها موافقت مالکی بود که این امر بسیار پسندیده است.

وی با بیان اینکه علیرغم خواسته‌های دشمنان که به دنبال ممانعت از برگزاری انتخابات در عراق و خواهان تجزیه این کشور بودند، دیدیم که چطور تمام اقوام در عراق از شیعه و سنی گرفته تا کردها با تجزیه این کشور مخالفت کردند، گفت: سرانجام نخست‌وزیر این کشور انتخاب شد و از همه مهم‌تر اینکه رئیس مجلس از برادران اهل تسنن و رییس‌جمهور هم از برادران کرد انتخاب شدند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک در پایان با اشاره به تعیین نخست وزیری در عراق، تصریح کرد: این امر به تسریع حل مسائل در عراق کمک خواهد کرد و به دشمنان خارجی عراق نشان داد که ملت عراق یکپارچه بوده و مصمم هستند، همچنین آنها با اتحاد خود از حملات نیروهایی مانند داعش جلوگیری خواهند کرد و در نهایت ما امروز از آینده عراق اطمینان بیشتری داریم و از کشور یکپارچه و متحد عراق حمایت خواهیم کرد.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار