امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۷:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103987
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش حوزه پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی روند توسعه کشاورزی چین را طی سال 2011 بررسی کرد.

به گزارش حوزه پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی روند توسعه کشاورزی چین را طی سال 2011 بررسی کرد.

دفتر مطالعات زیربنایی این مرکز اعلام کرد: کشورهای مختلف، از طریق روش‌های متنوع از جمله انتشار گزارش‌های نظارتی، روند توسعه کشاورزی خود را پایش و ارزشیابی می‌کنند. مجموعه حاضر، بررسی و تحلیل خلاصه مدیریتی گزارش توسعه کشاورزی چین است که تحت عنوان «توسعه کشاورزی چین 2012»، به طور مشترک توسط وزارت کشاورزی، موسسات تحقیقاتی، برخی اعضای گروه تخصصی و کاری، دفتر ملی آمار، کارشناسان اقتصاد روستایی، محققان و کارگزاران تهیه و منتشر شده است. این گزارش در حوزه های مختلف، به بررسی وضعیت بخش کشاورزی و توسعه روستایی می پردازد.

طبق گزارش مذکور، چین توانسته است، ظرفیت تولید محصولات اساسی خود را بیش از 500 میلیون تن تثبیت کند. یکی از نکات قابل توجه این مجموعه آن است که به عنوان گزارش عملکرد بخش کشاورزی، علاوه بر میزان تولید محصولات مختلف، حوزه های متنوعی را از قبیل بازاریابی کشاورزی، فرآوری محصولات کشاورزی(صنایع کشاورزی)، گردشگری کشاورزی، سوخت های زیستی، ایمنی غذایی، نمایه قیمت مصرف کننده برای روستاییان، قیمت های خرده فروشی در نواحی روستایی، حجم کل خرده فروشی روستایی، بازیافت پسماندها و ... تحت پوشش قرار داده و پیش بینی، برآورد و تحلیل را نیز چاشنی گزارش داده ها کرده است. رویکرد این گزارش حاکی از تعهد وزارت کشاورزی چین به رشد سالیانه درآمد کشاورزان در کنار تعهد برای تولید میزان خاصی از غلات و حبوبات و نیز جلوگیری از شکل گیری مشکلات ایمنی غذایی و کیفیت محصولات کشاورزی و ایپدمی های حیوانی است. در هر یک از این حوزه ها، شاخص های مشخصی ارائه شده اند. این در حالی است که آمارهای کشاورزی ایران ، معمولا به گزارش تولید محصولات، عملکرد و شاخص های مرتبط با آن می پردازند و موضوعات مهمی مانند سطح درآمد کشاورزان و نیز مسائل ایمنی غذایی را چندان مدنظر قرار نمی دهند. در ارزیابی عملکرد بخش کشاورزی، بر اساس نگاه جامع نگر، باید موضوعات تولید کمی محصولات، معیشت کشاورزان، سرمایه انسانی، ایمنی غذایی و حفظ محیط زیست و منابع پایه تولید را به صورت توام مدنظر قرار داد و شاخص های منسجم و سلسله مراتبی برای هر یک از آنها ارائه کرد.

این گزارش چنین ادامه می یابد: سال 2011 ، به عنوان اولین سال دوازدهمین برنامه پنج ساله چین (2011-2015 ) مطرح است . آمارها حاکی از آنند کل تولید غلات و حبوبات در سال 2011 ، 21/571 میلیون تن بوده که 73/24 میلیون تن بیشتر از سال 2010 به شمار می رود و برای اولین بار در تاریخ است این میزان از مرز 550 میلیون تن فراتر رفته است. میزان تولید پنبه، دانه های روغنی، میوه ، سبزی ها، چای، گوشت ، تخم مرغ، شیر و محصولات شیلات در سال 2011 رشد داشته است. از سوی دیگر، درآمد کشاورزان ، رشد سریعی را برای هشتمین سال متوالی تجربه کرده است. در سال 2011 درآمد سرانه خالص روستاییان 6977 یوان بود و نسبت به سال گذشته رشد 1058 یوانی ، معادل 9/17 درصدی داشت. پس از تعدیل توسط نرخ تورم ، رشد واقعی 4/11 بوده است. در این سال رشد متوسط درآمد سرانه خالص کشاورزان بار دیگر از رشد متوسط درآمد سرانه خالص شهرنشینان پیشی گرفت، کیفیت و ایمنی محصولات کشاورزی به صورت مداوم افزایش یافت و بیماری های عمده دامی تقریبا کنترل شدند.

وزارت کشاورزی چین موظف شده است از هیچ تلاشی به منظور تامین غلات و حبوبات به میزان حداقل 525 میلیون تن و تحقق رشد درآمد کشاورزان به میزان حداقل 5/7 درصد فروگذار نکند. همچنین این وزارتخانه موظف شده است که تضمین کند هیچ مشکل عمده ای در خصوص مسائل ایمنی غذایی و کیفیت محصولات کشاورزی اتفاق نخواهد افتاد و اینکه اپیدمی های حیوانی منطقه ای عمده ای شکل نخواهد گرفت.

رویکرد و بخش بندی گزارش توسعه کشاورزی چین در سال 2011 نشان می دهد که ارزیابی عملکرد بخش کشاورزی، باید بر اساس نگاه جامع نگر، موضوعات تولید کمی محصولات ، معیشت کشاورزان، سرمایه انسانی، ایمنی غذایی، حفظ محیط زیست و منابع پایه تولید را به صورت توام مدنظر قرار داد و شاخص های منسجم و سلسله مراتبی را برای هریک از آنها تدوین کرد و تاکید صرف بر تولید کمی امر صحیحی به نظر نمی رسد. در حقیقت ، لازمه بازتعریف نقش کشاورزی در چارچوب توسعه روستایی، توجه به ویژگی چندکارکردی کشاورزی و نیز تحلیل و ارزشیابی سهم آن در تولید و نقش سرزمینی ، محیط زیستی و اجتماعی ـ فرهنگی این بخش است. امروزه بخش کشاورزی، دیگر نمی تواند به سادگی بر اساس میزان تولید، درآمد و اشتغالزایی ارزشیابی شود. کشاورزی به طور فزاینده ای ارزش هایی را نمایان می کند که تنها با تولید غذا و فیبر مرتبط نیستند، بلکه با سلامت و ایمنی غذایی، حفظ منابع پایه تولید و بهبود معیشت کشاورزان نیز ارتباط دارند.

علاوه بر این ، در ارزیابی تولید کمی و عملکرد محصولات کشاورزی باید به مسائل مدیریتی و الزامات آن از قبیل فضای کسب و کار، تامین مالی، مدیریت بازار محصولات کشاورزی، تامین اجتماعی، آموزش و ترویج و ... نیز توجه داشت و شاخص های مربوط به آن را نیز تدوین کرد. 

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار