امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۲:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 103999
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 28
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از بجنورد، عیسی نورالهی ظهر امروز در جریان بازدید خبرنگاران از روستای حمید اظهار کرد: بر اساس مذاکراتی ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از بجنورد، عیسی نورالهی ظهر امروز در جریان بازدید خبرنگاران از روستای حمید اظهار کرد: بر اساس مذاکراتی که با استانداری خراسان‌شمالی انجام شده است قرار است تا در هر شهرستان استان یک یا دو روستا بر اساس اولویت نخست و دوم به عنوان روستای هدف گردشگری تعیین و زیرساخت‌های آن فراهم شود.

وی افزود: آماده‌سازی زیرساخت‌های گردشگری ابعاد وسیعی دارد که نیاز به همکاری و هماهنگی دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی دارد.

نورالهی از مدیران دستگاه‌های اجرایی خواست با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در سفر به خراسان‌شمالی و تاکید ایشان بر توسعه صنعت گردشگری در این استان، تأمین زیرساخت روستاهای هدف گردشگری را نیز در اولویت برنامه‌های خود قرار دهند.

وی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین بسترهای مهم توسعه گردشگری در خراسان‌شمالی روستاهای هدف گردشگری هستند، گفت: این استان به سبب برخورداری از آب و هوای مناسب به ویژه در مناطق گردشگری قابلیت افزایش شمار گردشگران را در این مناطق دارند.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌شمالی، توجه به روستاهای هدف گردشگری را سبب افزایش ماندگاری مسافران، ایجاد اشتغال و همچنین افزایش درآمد مردم در این روستاها عنوان کرد و گفت: امیدواریم تمام دستگاه‌های خدمات رسان دست به دست هم داده و فضای خوبی برای توسعه گردشگری روستاهای هدف برای جذب توریست و گردشگران استان فراهم آورند.

وی با اشاره به اینکه امسال برای نخستین بار تابلو معرفی چهار منطقه نمونه گردشگری استان در محورهای اصلی مواصلاتی نصب شد، افزود: همچنین پایگاهی نیز برای اطلاع‌رسانی این مناطق در فرودگاه بجنورد استقرار یافته است.

نورالهی با بیان اینکه ستاد هماهنگی خدمات سفر در استان‌ها به منظور توسعه گردشگری داخلی و هماهنگی و انسجام تمام دستگاه‌های خدمات‌رسان برای مسافران تشکیل شده است، گفت: این ستاد متشکل از معاونت‌های امداد و نجات، اسکان، اطلاع‌رسانی، خدمات جاده‌ای و ... است.

یکی از اعضای شورای اسلامی روستای حمید نیز در جمع خبرنگاران گفت: این روستا از پتانسیل‌های بالای طبیعت گردی برخوردار است که می‌تواند به عنوان روستای هدف گردشگری تعیین شود.

عیسی قلی‌پور اظهار کرد: با توجه به فاصله کم این روستا تا شهر بجنورد و راه دسترسی مناسب و طبیعت بکر و زیبا پذیرای گردشگران و مسافران زیادی بوده است.

وی با اشاره به وجود آبشار بسیار زیبا در این روستا گفت: این آبشار سه کیلومتر از روستا فاصله دارد اما به دلیل راه دسترسی مناسبی که وجود دارد اکثر علاقمندان طبیعت می‌توانند به راحتی از این آبشار دیدن کنند.

قلی‌پور تصریح کرد: این روستا با وجود پتانسیل‌های مختلف طبیعت گردی می‌تواند میزبان دوچرخه‌سواران، کوه‌نوردان، موتورسیکلت‌سواران و سایر ورزشکاران نیز باشد.

وی به مشکلات این روستا نیز اشاره کرد و گفت: قطعی آب شرب روستا، کمبود آرد جهت ارائه نان به گردشگران، ضعف سیستم آنتن‌دهی تلفن همراه، عدم تسطیح مسیر رودخانه تا آبشار و نبود تابلوی معرفی روستا از مشکلات این روستا به شمار می‌رود که با تعامل و همکاری بیشتر مسئولان استان و مردم روستا این مشکلات رفع و زمینه ایجاد اشتغال و توسعه پایدار این روستا فراهم می‌شود.

کارشناس اکو توریسم اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌شمالی نیز گفت: زندگی آپارتمانی و مشغله‌های فراوان فکری در شهرها موجب شده است تا آحاد جامعه در پایان هفته کاری، بهره‌گیری از طبیعت را به عنوان یک ضرورت در برنامه خود قرار دهند.

حبیب صدری‌‌فرد اظهار کرد: بدین جهت چشم‌انداز سازمان جهانی جهانگردی خبر از توسعه اکو توریسم با سرعت زیاد نسبت به سایر مقوله‌های گردشگری می‌دهد که بر همین اساس می‌طلبد بین مسئولان و جوامع محلی که دارای پتانسیل‌های گردشگری هستند در جای جای خراسان‌شمالی تعامل شایسته برقرار شود.

وی افزود: روستای حمید به دلیل پتانسیل‌های فراوان طبیعی که دارد، اغلب مردم مرکز استان می‌توانند به راحتی از طبیعت بکر روستای اکوتوریسمی حمید بهره‌مند شوند که در بحث ارزان سازی سفر نیز این روستا را می‌توان به عنوان سومین محور گردشگری شهری بجنورد تلقی کرد.

صدری‌‌فرد گفت: توریسم و اکو توریسم بدون برنامه‌ریزی دقیق و بدون توجه به قابلیت‌های بومی شناختی، محلی، فرهنگی و اجتماعی برای منطقه مورد نظر مشکلاتی را درپی خواهد داشت و بر عکس یک اکو توریسم برنامه‌ریزی شده و بی‌عیب به سمت استفاده مناسب از محیط زیست و منابع آبی و زمینی در منطقه پیش خواهد رفت.

وی یادآور شد: اغلب محیط‌های طبیعی بکر یا حوزه‌های حفاظت شده، محلی مناسب برای اکو توریسم به شمار می‌رود.

کارشناس اکو توریسم اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌شمالی گفت: توسعه توریسم در این محل‌ها همچون تیغ دو لبه است چون همان طور که گفته شد توسعه ممکن است منجر به از بین رفتن حوزه‌های حفاظت شده شود.

وی اظهار کرد: داشتن دانش کافی درباره قابلیت‌های منطقه برای کنار آمدن با توریسم از دیدگاه محیطی، اجتماعی و اقتصادی و دانش درباره انتظارات مردم بومی و انتظارات توریست‌ها از الزامات برنامه‌ریزی برای داشتن اکو توریسم پایدار است.

صدری‌فرد یادآور شد: برای داشتن یک اکو توریسم پایدار باید به شناسایی اصول اکو توریسم پرداخت و نیز مؤلفه های مرتبط را بررسی کرد.

وی خاطرنشان کرد: برای توسعه پایدار توریسم و اکو توریسم باید یکپارچگی بین دو مؤلفه زیستی، فیزیکی شامل محیط زیست و زیرساخت‌ها و مؤلفه شرایط اجتماعی، اقتصادی برقرار باشد.
انتهای پیام/63002/الف40

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها