امروز : شنبه ۳ تیر ۱۳۹۶ - 2017 June 24
۱۴:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 104029
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
  به گزارش خبرنگار جامعه فارس، ارجمندی مدیرعامل صندوق اعتباری هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران امروز در محل نشست مطبوعاتی که رد تالار وحدت و با ...

  به گزارش خبرنگار جامعه فارس، ارجمندی مدیرعامل صندوق اعتباری هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران امروز در محل نشست مطبوعاتی که رد تالار وحدت و با حضور اصحاب رسانه برگزار شد اظهارداشت: صندوق اعتباری هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران در سال 83 (اواخر سال 82) در دولت مطرح شد و هیأت وزیران مصوبه آن را اعلام کردند.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران افزود: این صندوق از سال 83 شروع به کار کرد و هم‌اکنون 10 سال از فعالیت آن می‌گذرد که طی این سال‌ها خدماتی را ارائه داده است.

ارجمندی بیان داشت: ورودی حرفه هنر خیلی بالا است و بسیاری از جوامع در عرصه‌های فرهنگ و هنر پا گذاشته‌اند و دولت برای ارائه خدمات با کمبود منابع روبرو می‌شود.

وی ادامه داد: از آنجایی که تقاضای ورود به این رشته بسیار بالا است نیازمند حمایت‌های بیشتری در این عرصه هستیم.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران با اشاره به بدهی صندوق اعتباری هنر، ابراز داشت: در ابتدای ورود من به این صندوق شاهد بدهی 35 میلیارد تومانی آن بودیم که این بدهی تا امروز به 38 میلیارد تومان رسیده است.

ارجمندی در ادامه یادآور شد: پیش از ورود من به دلیل بدهی صندوق به سازمان تامین اجتماعی، این سازمان از پذیرش بیمه شدگان جدید پرهیز کرد و در صدد ملغی کردن بیمه‌های قبلی بود.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران در ادامه سخنان خود یادآور شد: با هماهنگی انجام شده با تامین اجتماعی مقرر شد اصحاب فرهنگ و هنر که قبلاً بیمه شده بودند برای ادامه تحت پوشش قرار گرفتن خدمات بیمه‌ای با مشکلی مواجه نشوند. مگر اینکه آنها سهم بیمه خود را پرداخت نکرده باشند.

وی بالا رفتن رقم بدهی صندوق به سازمان تامین اجتماعی را یکی از علل اصلی عدم پذیرش اعضای جدید برای تحت پوشش بیمه قرار گرفتن عنوان کرد.

ارجمندی گفت: در سال 93 اصحاب فرهنگ و هنر از خدمات بیمه تامین اجتماعی محروم شدند.

این مقام مسئول در رابطه با بیمه تکمیلی اعضای صندوق هنر ادامه داد: تاریخ انقضای بیمه این افراد اول خردادماه بود البته ما بیمه تکمیلی را ارتقاء دادیم و سعی شد در نهایت، بیمه تکمیلی جامعی به اعضای این صندوق ارائه شود.

ارجمندی اضافه کرد: در دستورکار جدید مقرر شد مازاد هزینه درمانی که بیمه تکمیلی ارائه نمی‌دهد از طریق این صندوق پوشش داده شود همچنین افرادی که سن آنها اجازه بیمه شدن نمی‌دهد تحت پوشش این صندوق قرار گیرند.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران گفت: در ابتدا 3 گروه لیست در صندوق مشاهده شد که 24 تا 25 هزار نفر صرفاً تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی بودند، 27 تا 28 هزار نفر صرفاً تحت پوشش بیمه تکمیلی بودند و 35 هزار نفر نیز در صندوق عضویت داشتند که این 3 لیست هیچگونه پیوستگی با یکدیگر نداشت.

وی از تدوین و تصویب آئین‌نامه جدید صندوق اعتباری حمایت از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران سخن به میان آورد و گفت: آئین‌نامه عضویت جدید صندوق اصلاح شد و در مجمع عمومی سالیانه توسط وزیر ارشاد و معاونان آن به تصویب رسید.

ارجمندی با اعلام اینکه ماهیت این صندوق غیر دولتی و غیرانتفاعی است، ابراز داشت: از هیأت امنا مجوز گرفته‌ایم تا بتوانیم در زیرمجموعه صندوق فعالیت اقتصادی با همکاری بخش خصوصی و سایر بخش‌ها داشته باشیم تا از این محل در انتفای امور مربوط به هنرمندان گام برداریم.

وی با بیان اینکه 5 هزار نفر در سامانه صندوق حمایت از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران عضو هستند، ابراز داشت: به اعضاء خدمات حمایتی از قبیل بیمه، پرداخت‌ وام‌های مرتبط و همچنین خدمات کرامتی ارائه می‌شود.

به گفته ارجمندی، هم‌اکنون 2500 نفر از صندوق اعتباری هنر پول دریافت می‌کنند که از این میان 2100 نفر مستمری بگیر و 400 نفر در طرح تکریم هستند.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران یادآور شد: با بررسی‌های انجام شده مشخص شد بخشی از مستمری‌بگیران افرادی هستند که فوت شده‌اند و یا درآمد کافی دارند، این در حالی است که ارائه خدمات به مستمری بگیران فقط مختص افرادی است که از هیچ محلی درآمد ندارند.

وی ادامه داد: ما به هر دلیلی نمی‌توانیم بیمه هنرمندان را قطع کنیم و افراد می‌توانند تا پایان شهریورماه به سایت این صندوق مراجعه کنند و با شرایط عضویت جدید تطبیق پیدا کنند.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران گفت: بر همین اساس افرادی که در این صندوق عضو هستند از مهرماه سال جاری بیمه‌هایشان منظور می‌شود.

وی درباره شرایط بیمه افراد جدید گفت: برای رشته‌های هنری متناسب با بودجه‌ای که در اختیار داریم می‌توانیم عضویت قائل شویم.

وی ارجمندی یادآور شد: در خصوص بدهی به تامین اجتماعی مکاتبه‌ای با دولت انجام شده و هم‌اکنون پرونده این صندوق در کمیسیون اقتصادی دولت مطرح است.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران گفت: در صورتی که مسئله بدهی‌ها حل شود بدون شک عضویت جدید برای این صندوق نیز پذیرفته خواهد شد که البته امید است از اول مهرماه اعضای جدید وارد این صندوق شوند.

ارجمندی همچنین درباره بیمه فعالان مطبوعاتی و رسانه‌ها ابراز داشت: اعتقاد وزارت ارشاد بخصوص معاونت مطبوعاتی بر آن است که مدیران جراید و رسانه‌ها از محل یارانه دریافتی، کارکنان خود را بیمه کنند.

به گفته وی، هم‌اکنون با روزنامه‌هایی مواجه هستیم که تعداد 100 نفر لیست در بیمه دارند اما هیچ‌یک از خبرنگاران آنها بیمه نیستند.

وی با اعلام اینکه ماهیت صندوق عوض نشده است، یادآور شد: در سامانه جدید صندوق اعتباری حمایت از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران این قابلیت وجود دارد که با پالایش جدید کمک کند تا خدمات متناسب به افراد ارائه شود.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران درباره اقتصاد فرهنگ و هنر نیز خاطر نشان کرد: متاسفانه موضوع اقتصاد فرهنگ و هنر مغفول باقی مانده است که البته در این باره صندوق، دبیرخانه‌ای را با عنوان مرکز مطالعات اقتصاد فرهنگ و هنر ایجاد کرده است.

ارجمندی ساماندهی صنایع فرهنگی، ساماندهی صنوف فرهنگی، ساماندهی نهادهای مالی فرهنگی و همچنین عرضه بین‌المللی محصولات فرهنگی را چهار محور اصلی فعالیت این دبیرخانه عنوان کرد و بیان داشت: اولین صندوق نیکوکاری هنر هم‌اکنون راه‌اندازی شده ودر مرحله اخذ مجوز از بورس برای پذیره‌نویسی است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها