امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۹:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 104069
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دوشنبه، قزاقستان و کانادا در زمینه انرژی هسته‌ای همکاری‌های خود را گسترش ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دوشنبه، قزاقستان و کانادا در زمینه انرژی هسته‌ای همکاری‌های خود را گسترش می‌دهند.

روزنامه تنگری نیوز چاپ قزاقستان به نقل از سرویس خبری وزارت خارجه قزاقستان نوشت، در محل وزارت خارجه قزاقستان و با حضور «شون استایل» سفیر کانادا در قزاقستان و «ارجان آشیبایف» معاون وزیر خارجه قزاقستان یک سند همکاری در رابطه با همکاری‌های صلح آمیز انرژی هسته‌ای به امضا رسید.

در این رابطه، وزارت خارجه قزاقستان با انتشار بیانیه‌ای تصریح کرد، این همکاری چشم انداز جدیدی را برای توسعه بیشتر همکاری‌های قزاقستان و کانادا در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای فراهم می‌آورد.

رئیس جمهور ازبکستان 28 مرداد به چین می‌رود

«از دیلی از» یک پایگاه نیمه رسمی خبری ازبکستان نوشت: این بازدید با دعوت چین و به  هدف بررسی مسائل توسعه روابط دو جانبه انجام می‌گیرد.

به نوشته این پایگاه خبری، «باند شین» سخنگوی وزارت امور خارجه چین با تایید این خبر در در یک جلسه مطبوعاتی در پکن افزود: رئیس جمهور ازبکستان به دعوت خی جین پینگ همتای چینی خود در تاریخ  19-20  آگوست سال 2014 با سفر رسمی وارد این کشور می‌شود.

این منبع جزئیات دیگری از این سفر را اعلام نکرده اما مسائل مورد بحث دستور کار دیدار و مذاکرات آتی مقامات عالی رتبه 2 کشور را برای تعمیق و تسریع توافقات دوجانبه پر اهمیت دانست.

خی جین پینگ، رئیس جمهوری چین در سپتامبر سال گذشته، از ازبکستان بازدید رسمی انجام داده بود.

لازم به ذکر است که چین یکی از شرکای تجاری عمده ازبکستان عنوان می شود.

بر اساس گزارش نهاد آمار ازبکستان در طول 6 سال گذشته، حجم تجارت بین دو کشور تقریبا 6 برابر افزایش یافته و در پایان سال 2013 میزان مبادلات کال به 5.2 میلیارد دلار رسیده است.

به گفته این منبع، در طول نیمه اول سال 2014 حجم معاملات تجاری بین ازبکستان و چین مبلغ بیش از 2 میلیارد و 163 میلیون دلار را تشکیل داد.

ازبکستان و چین دو کشور عضو سازمان همکاری شانگهای نیز بوده و پکن بر علاوه همکاری و اجرای توافقات دوجانبه طرح‌هایی را در چارچوب این سازمان در قلمرو ازبکستان سرمایه‌گذاری می‌کند.

آماده شدن اسناد الحاق «بیشکک» به اتحادیه گمرکی تا پایان آگوست

به گفته مقامات قرقیزستان، تا اواخر ماه آگوست سال جاری تمام اسناد برای پیوستن این کشور به اتحادیه‌ گمرکی آماده خواهند شد.

در این رابطه رؤسای‌ نهادهای دولتی ذیربط انجام مراحل طرح پیوستن قرقیزستان به اتحادیه گمرکی را دنبال خواهند کرد.

این مسئله در حالی است که در تاریخ یکم ژانویه سال 2015 قرقیزستان عملا به اتحادیه‌ گمرکی که شامل کشورهای قزاقستان، بلاروس و روسیه می‌شود، ملحق خواهد شد.

بدین منظور رئیس جمهور قرقیزستان در آخر ماه می سال جاری همراه با رؤسای‌ جمهور اعضای این اتحادیه «نقشه‌ راه» که سند اصلی این طرح در جهت ورود قرقیزستان به اتحادیه‌ گمرکی می‌باشد را امضاء کرد.

بنابر اعلام رسانه‌های قرقیزستان، کارمندان وزارت اقتصاد این جمهوری در تاریخ 15 آگوست سال جاری تمام اسناد حقوقی پروژه‌ها در جهت اجرای شرایط «نقشه‌‌راه» را برای ارزیابی به نخست‌وزیر این کشور ارئه خواهند داد.

این در حالی است که «جاآمارت آتاربایف» نخست‌وزیر قرقیزستان عنوان کرده بود: هر کدام از کارمندان وزارت اقتصاد برای انجام کار خود به طور مستقل مسؤلیتی را برعهده خواهند داشت.

در این رابطه «دنیل ایبرایف» معاون وزیر اقتصاد قرقیزستان به رسانه‌ها اعلام کرد که تا تاریخ 15 آگوست سال جاری گروه‌های کاری برنامه‌های مربوطه را آماده و به دولت ارائه می‌کنند و در تاریخ 31 آگوست تمام اسناد اساسی برای ارائه به پارلمان قرقیزستان آماده خواهند شد.

دنیل ایبرایف اظهار داشت که در وزارت اقتصاد 14 گروه اصلی و 2 گروه مستقل برای تحقق «نقشه‌راه» در جهت پیوستن به اتحادیه‌ گمرکی تشکیل شده است که گروه‌های اصلی به تدوین اسناد حقوقی مربوط به مسائل فنی تحقق این طرح می‌پردازند و گروه‌های مستقل مشغول طرح‌ریزی‌‎ برنامه‌های سازگاری قرقیزستان در دوره‌ الحاق به اتحادیه‌ گمرکی می‌باشند.

این برنامه‌ها باعث کاهش تأثیرات منفی در دوره‌ پیوستن این کشور به اتحادیه مذکور و جبران خسارت‌های وارده در رابطه با از دست دادن فرصت‌های شغلی، بازارها و سایر کاستی‌ها خواهند بود ضمن آنکه گروهی نیز مسؤلیت تشکیل و فعال کردن بنیاد «مشترک توسعه» را برعهده خواهند داشت که از طریق آن در مدت 2 سال کمک‌های مالی روسیه به قرقیزستان منتقل می‌شود.

معاون وزیر اقتصاد قرقیزستان همچنین تصریح کرد که این کشور باید حدود 30 قانون را به تصویب برساند و 181 بند از طرح «نقشه‌راه» را پیاده کند و اینها بندهایی هستند که کار مشترک با دیگر نهادهای دولتی را می‌طلبند و در حوزه اجرایی می‌باشند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال، تشکیل آزمایشگاه‌ها، منطقه‌بندی، تعیین هویت اسناد کالاها و برخی اقدامات دیگر باید انجام گیرد که در این رابطه هر یک از نهادهای ذیربط برآوردهای لازم را آماده می‌کنند و آن را به وزارت اقتصاد و نخست‌وزیر ارئه می‌دهند.

این مسئله در حالی است که آماده‌سازی و پیاده‌سازی بندها در چارچوب نقشه‌راه برای پیوستن قرقیزستان به اتحادیه‌ گمرکی مقدمه‌ای برای طرح‌ریزی نقشه‌راهی جدید در جهت وارد شدن به اتحادیه‌‌ای گسترده‌تر همچون اتحادیه‌ «اقتصادی اوراسیا» می‌باشد.

معاون وزیر اقتصاد همچنین تشریح کرد که توافقنامه در جهت اجرای اتحادیه‌ اقتصادی اوراسیا در سال 2015 به مرحله‌ اجرا درمی‌آید و این قرارداد بیشتر براساس اسناد طراحی شده در راستای اتحادیه‌ گمرکی و فضای اقتصادی اوراسیا برنامه‌ریزی شده است که این عرصه‌ها برای قرقیزستان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشند.

وی افزود: زیرا وقتی شرکت‌های قرقیزستان وارد مجموعه واحد اقتصادی می‌شوند، به فرصت‌های خوبی برای رشد دست می‌یابند به طور مثال برای حل مسائل مربوط به مهاجران کاری قرقیز، پیوستن به اتحادیه‌ اقتصادی اوراسیا برای این کشور امری مهم محسوب می‌شود.

ایبرایف همچنین اظهار داشت که هر اتحادیه‌ همگرایی براساس اتحادیه‌های قبلی که از جهت اهداف و وظایف خود محدودتر هستند، تشکیل می‌شود و این در حالی است که یکی از اصول بنیادین اتحادیه‌ گمرکی آزادی در حمل‌ونقل کالاها برای کشورهای عضو می‌باشد.

به گفته وی، آزادی در حمل‌ونقل خدمات، سرمایه و نیروی کاری که به اصول اتحادیه‌ گمرکی اضافه شده است طبق استانداردهای مشترک، کشورها را به سطح جدیدی مانند فضاهای اقتصادی اوراسیا وارد خواهد کرد.

در ضمن، فضای اقتصادی اوراسیایی تشکیل اتحادیه‌ گسترده‌تری را دنبال می‌کند که در حوزه‌های مختلف اقتصادی سیاست واحدی از سوی کشورهای عضو مورد تأیید قرار گرقته باشد و آن اتحادیه‌ اقتصادی اوراسیا است.

در این رابطه «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه چندی قبل تصریح کرده بود: اتحادیه‌ اقتصادی اوراسیا برای دیگر کشورهای مستقل همسود که با اهداف و اصول همگرایی اوراسیایی موافق باشند، مخصوصا برای همسایگان روسیه از جمله تاجیسکتان نیز قابل‌دسترسی خواهد بود.

وی عنوان کرد: تجربه نشان داده است که الحاق به فرآیند‌های همگرایی باعث تقویت مزایای رقابتی کشورهای عضو می‌شود و عاملی برای تحرک‌ و توسعه‌ اقتصاد این کشورها می‌باشد که منجر به ارتقاء رفاه مردم می‌گردد.

وزیر خارجه‌ روسیه بر این نکته تأکید کرد که سیاست خارجی مسکو واقعیت‌های جدید مانند تشکیل مرکز قوی توسعه‌ اقتصادی، بازار بزرگ مشترک با تأمین آزادی حمل‌ونقل کالا، سرمایه، خدمات و نیروی کاری را در نظر می‌گیرد که در نتیجه‌ پیشرفت فرآیند همگرایی اوراسیایی را فراهم می‌سازد.

کولاب تاجیکستان پایتخت فرهنگی کشورهای همسود در سال 2014

انتظار می‌رود شهرهای کولاب تاجیکستان و وارونژه روسیه پایتخت‌های فرهنگی اتحاد دولتهای همسود در سال 2015 اعلام شود.

سرگی لبداف رئیس کمیته اجرایی کشورهای مستقل مشترک المنافع گفت همه ساله یک سری شهرها از کشورهای عضو این اتحاد به عنوان پایتخت فرهنگی اعلام می‌شوند که شهر کولاب تاجیکستان و وارونژی روسیه برای سال آینده در نظر هستند.

انتهای پیام/ز

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار