امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۰۵:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 104094
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست استادان و دانشجویان خارجی شرکت‌کننده در هشتاد و یکمین دوره‌ دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی، به همت

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست استادان و دانشجویان خارجی شرکت‌کننده در هشتاد و یکمین دوره‌ دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی، به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، با حضور اساتید و دانشجویان خارجی شرکت‌کنندگان در هشتاد و یکمین دوره‌ دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی، ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، غلامعلی حداد‌عادل، رییس بنیاد سعدی، علی معلم‌دامغانی، رییس فرهنگستان هنر و جمعی از استادان زبان فارسی و شخصیت‌های فرهنگی، دانشگاهی و فرهیخته‌ کشورمان در حسینیه‌ الزهرای مجتمع امام خمینی (ره) برگزار شد. 
 در این نشست ابوذر ابراهیمی‌ترکمان خطاب به استادان و دانشجویان خارجی زبان فارسی گفت: ما به علاقه‌ شما به زبان فارسی افتخار می‌کنیم و شما عزیزان را یک ایرانی می‌دانیم که برای توسعه‌ فرهنگ ایرانی و فرهنگ فارسی تلاش می‌کنید.

وی با ابراز امیدواری نسبت به همدلی شرکت کنندگان در این نشست برای تعمیق زبان فارسی، اظهار داشت: زبان فارسی و هر زبان دیگری، وظیفه‌ حامل بودن، حمل کردن و حرکت دادن یک فرهنگ را به عهده دارد. زبان‌های مختلف، فرهنگ ملت‌ها را منتقل می‌کنند و در آثار ادبی ادیبان ایرانی دیده می‌شود که به شکل دقیق به انتقال فرهنگ این مرز و بوم و فرهنگ فارسی پرداخته‌ است.

وی ادامه داد: زبان‌دانان برای انتقال این فرهنگ تلاش کرده‌اند تا ریزه‌کاری‌هایی را ایجاد کنند و به واژه‌ها معنای دوم و سوم و بیشتر از آن بدهند. مانند اینکه برای سه کلمه‌ دراز، بلند و رشید که مترادف هم هستند، سه معنای متفاوت منفی، خنثی و مثبت می‌توان برداشت کرد.

مشاور رییس جمهوری کشورمان در ادامه‌ سخنان خود با تأکید بر خدمات متقابل زبان هر کشور با فرهنگ آن کشور، گفت: پرداختن شما به زبان فارسی، چشم شما را به دریچه‌ فرهنگ ایرانی باز می‌کند.

وی با بیان اینکه در فرهنگ ایران شاعرانی چون حافظ و سعدی و مولانا رشد یافته‌اند، ادامه داد: شعرای فارسی‌گوی، زمین و آسمان را به هم متصل کرده‌اند. بیشتر این شاعران بر مدار اخلاق بوده‌اند و سعی کرده‌اند که ثروت زبان فارسی را در اختیار اخلاق قرار دهند.

ابراهیمی‌ترکمان، همچنین با قدردانی از بنیاد سعدی برای برگزاری این دوره، گفت: شما خارجی‌های علاقمند به زبان فارسی، با انتخاب خود، شیوه‌ خوبی را پیش گرفته‌اید.
 *دانشجویان خارجی در ایران می‌توانند سفیر صلح ما در دیگر کشورها باشند

همچنین در این نشست غلامعلی حداد عادل رییس بنیاد سعدی گفت: آشنایی ملت‌ها با یکدیگر می‌تواند به صلح کمک کند، آشنایی با فرهنگ ملت‌ها می‌تواند دشمنی‌ها را کاهش دهد و آشنایی با زبان هر کشور، کلید آشنایی با فرهنگ آن کشور است.

وی در ادامه با اشاره دو برابر شدن تعداد شرکت‌کنندگان در هشتاد و یکمین دوره‌ دانش‌افزایی زبان فارسی نسبت به دوره‌های گذشته اظهار کرد: بنیاد سعدی بنیاد جدیدی است که از دل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بیرون آمده و در راه آموزش زبان فارسی، مددکار این سازمان شده است.

وی سپس انتظارات این بنیاد از شرکت‌کنندگان در دوره‌ دانش‌افزایی را برشمرد و گفت: پس از گذراندن این دوره، انتظار داریم که دانش و علم و آگاهی خود را درباره‌ زبان و ادبیات فارسی افزایش دهید. همچنین با اقامت در ایران و گوش فرا دادن به صحبت‌های مردمی که فارسی حرف می‌زنند، قدرت زبان فارسی خود را از راه شنیدن تقویت کنید. با زبان محاوره و گفت‌وگوی مردم ایران آشنا شوید و در آخر اینکه روح فرهنگ ایرانی و ایران را بشناسید.

رییس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی در ادامه‌ی سخنان خود افزود: فرهنگ ایران، دارای سابقه‌ مستمر 7 هزار ساله است. این فرهنگ، ملت ایران را که از قدیمی‌ترین ملت‌های جهان است را به مدت 7 هزار سال در این منطقه از جهان زنده نگه داشته است.

حداد‌عادل افزود: آشنایی شما با زبان فارسی، این امکان را در اختیارتان می‌گذارد که این فرهنگ را بهتر بشناسید و این آشنایی سبب خواهد شد تا ملت‌های ما به یکدیگر نزدیک‌تر شوند. شما می‌توانید سرزمین خود را به ایرانیان و ایران را به مردم کشورتان معرفی کنید.

نماینده‌ی تهران در مجلس شورای اسلامی همچنین با یادآوری تحولات منطقه گفت: نیاز امروز جهان به صلح و مهربانی از علم و فناوری و تکنولوژی و صنعت بیشتر است. دنیا هیچ‌گاه در تاریخ خود، این همه درگیر جنگ و درگیری نبوده است.

در همین ایامی که در ایران بوده‌اید، جهان شاهد یکی از خونبارترین جنگ‌ها در فلسطین با بیش از 2 هزار کشته و 10 هزار زخمی و ده‌ها هزار خانه‌ ویران بود.

حدادعادل با طرح این سؤال که آیا می‌شود روزی را شاهد باشیم که جهان در صلح و آرامش به سر ببرد، گفت: آشنایی ملت‌ها با یکدیگر می‌تواند به صلح کمک کند. آشنایی با فرهنگ ملت‌ها می‌تواند دشمنی‌ها را کاهش دهد و آشنایی با زبان هر ملت، کلید آشنایی با فرهنگ آن کشور است و در حقیقت فرهنگ‌شناسی، دشمنی‌ها را کاهش می‌دهد.

حداد‌عادل در پایان سخنان خود با تأکید بر اینکه در ایران کسی دانشجویان زبان فارسی را بیگانه نمی‌پندارد، گفت: امیدوارم که هر یک از شما که به وطن خود بازگشتید، سفیر دوستی و مهربانی و صلح باشید.
 *زبان فارسی، زبان عشق و محبت و دوستی است

اسماء شحاته، فارسی‌آموز مصری در سخنانی کوتاه در این نشست، زبان فارسی را زبان عشق، محبت و دوستی نامید و گفت: وجود شاعرانی چون سعدی و حافظ و مولانا، گواه این نکته است که زبان فارسی، دارای ریشه‌ای کهن چه قبل و چه بعد از اسلام است.امروز که ما تا حدودی و نه البته کامل، با زبان فارسی آشنایی پیدا کرده‌ایم، زیبایی‌های این زبان را بیشتر درک می‌کنیم.

شحاته ادامه داد: زبان فارسی بدون شک، بعد از زبان عربی، دومین زبان جهان اسلام است. به دلیل نزدیکی و قرابتی که با زبان عربی دارد و استفاده از رسم‌الخط مشترک، یادگیری این زبان را برای عرب‌ها آسان کرده است.

وی در پایان سخنان خود با تأکید بر میهمان‌نوازی و خونگرمی مردم ایران، و یادآوری تمدن‌های کهن و قدیمی ایران و مصر، گفت: شیفتگی ما به زبان فارسی به دلیلی وجود اشعار شاعرانی چون حافظ و مولانا و آشنایی ما با شاهکار فردوسی یعنی شاهنامه و همچنین شاعری چون سعدی است که می‌فرماید:

بنی آدم اعضای یکدیگرند/ که در آفرینش ز یک گوهرند

چو عضوی به درد آورد روزگار / دگر عضوها را نماند قرار
 
آناستاسیا، فارسی‌آموز دیگر از کشور بلاروس بود که در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور در حال تحصیل است. وی در آغاز سخنان خود در این نشست، با ابلاغ سلام مردم کشورهای روسیه، بلاروس و اوکراین خطاب به حاضران، گفت: حرف‌هایم را با این شعر زیبا آغاز می‌کنم: چون شکر شیرین و چون گوهر زبان فارسی است / فارسی فرهنگ و آیین و نشان پارسی است.

همچنین، استاد علی معلم‌دامغانی، شاعر، ادیب و رییس فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران در سخنان کوتاهی که با دکلمه‌های زیبای وی از اشعار خود استاد و شاعران بزرگ ایران زمین، همراه بود، ضمن معرفی زبان فارسی به عنوان زبان درد و دردمندی، ابراز امیدواری کرد که آموختن زبان فارسی توسط این گروه حاضر در نشست، به واسطه‌ای میان حکمت شرقی فارسی‌زبانان با مردمان دیگر نقاط جهان باشد.
انتهای پیام/ک

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها