امروز : سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 17
۲۲:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 104103
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در ادامه گفت‌وگو با فعالان و مسئولان قرآنی کشور با موضوع انس عموم مردم با قرآن

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در ادامه گفت‌وگو با فعالان و مسئولان قرآنی کشور با موضوع انس عموم مردم با قرآن کریم دقایقی را با «حسین اخوان‌اقدم» استاد و داور قرآن کریم به گفت‌وگو نشستیم.

بنا بر این گزارش مقام معظم رهبری در دیدار جامعه قرآنی با معظم‌له در همین خصوص فرمودند: «در زمینه تلاوت و حفظ و الحان کار‌های خوبی شده و پیشرفت‌هایی حاصل شده اما در سطح عموم مردم نه؛ در حد مطلوبی نیستیم باید ترتیبی داده شود تا آحاد مردم با قرآن به نحوی انس داشته باشند و معانی را درک کنند و یا به طور اجمال از مفاهیم قرآن سردر بیاورند.»

برای انس با قرآن باید کار‌هایی نو طراحی شود

اخوان‌اقدم در گفت‌وگو با پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با اشاره به ضرورت حرکات نو برای رسیدن به منویات مقام معظم رهبری گفت: باید برای وصول منویات رهبر معظم انقلاب درباره انس عمومی با قرآن کریم پا را فراتر از کارهای روتین بگذاریم و کارهای مؤثر و مفیدی در این راستا طراحی کنیم.

راه‌اندازی نهضت قرآن‌آموزی برای انس عموم مردم با قرآن

اخوان اقدم روی آوردن به نهضت قرآن‌آموزی را یکی از راه‌های افزایش انس عمومی با قرآن دانست و گفت: همان‌طور که برای ریشه‌کنی بی‌سوادی نهضت سوادآموزی با دستور امام‌خمینی(ره) راه‌اندازی شد و در یک دوره سی ساله به نتیجه رسید باید برای ایجاد انس با قرآن در جامعه یک نهضت قرآن‌آموزی و یا قرآن‌خوانی راه بیفتد.

نهضت قرآن‌آموزی نیازمند زیر‌ساخت‌ها و امکانات است

وی راه‌اندازی نهضت قرآن‌آموزی را نیازمند یکسری امکانات و زیرساخت‌‌ها دانست و گفت: برای تحقق این کار باید همه دستگاه‌های فرهنگی به این سمت بیایند و با تصویب قوانین لازم در مجلس و اختصاص بودجه کار با مدیریت سازمان یا سازمان‌هایی آغاز شود.

البته کار نهضت قرآن‌آموزی سال‌های گذشته در سازمان دارالقرآن آغاز شد اما به دلیل حمایت‌های ضعیف هیچ‌گاه نهضتی آغاز نشد و کار نتیجه نداد.

نشر معارف قرآن مهم‌ترین وظیفه جامعه اسلامی است

این استاد قرآن کریم با اشاره به ضرورت فعالیت حاکمیتی و مردمی با هم برای ترویج انس با قرآن گفت: کشور ما یک کشور اسلامی و در مسیر اسلام حرکت می‌کند، البته شاید در برخی موارد با برخی اصول فاصله داشته باشیم اما آنچه واضح است مسیر حرکت حکومت ما براساس اسلام است و اگر امور کشور به مؤمنین واگذار شده است آنها مؤظف هستند طبق دستور قرآن نماز اقامه کنند، امر به معروف کنند و احیای زکات کنند. پس حاکم اسلامی مؤظف است در راستای نشر معارف قرآن به عنوان مهم‌ترین کار فرهنگی گام بردارد، البته من منکر کارهای مردمی در این زمینه نیستم و بهتر است این کارها با هم انجام شود و برنامه‌های مردمی هم از سوی نهادهای مربوطه حمایت شوند.

آموزش و پرورش نقش مهمی در ترویج فرهنگ قرآن دارد

اخوان‌اقدم آموزش و پرورش را یکی از نهادهای مهم و مؤثر در راستای افزایش انس با قرآن دانست و گفت: مهم‌ترین دستگاه آموزشی کشور آموزش و پرورش است زیرا امروزه تقریباً‌ همه مردم فرزندانشان را برای تحصیل به مدرسه می‌فرستند از این‌رو اگر این وزارتخانه در خصوص انس با قرآن برنامه‌های صحیح و مؤثری داشته باشد در یک مقطع زمانی 30 ساله می‌توانیم انس عموم مردم با قرآن را احساس کنیم.

خروجی آموزش و پرورش مناسب نیست

وی خروجی فعلی آموزش و پرورش را مناسب و مؤثر ندانست و گفت:‌ آموزش و پرورش در اولویت آموزش عمومی قرار دارد اما متأسفانه خروجی کار این وزارتخانه اصلاً مناسب نیست و خود متولیان امر هم به این موضوع اذعان دارند پس ضروری است با افزایش ساعات آموزشی، بالا بردن کیفیت، جذب مربیان متخصص، بالا بردن ظرفیت‌های تربیتی آموزشی، بالا بردن ظرفیت مسابقات و کارهایی از این دست در راستای آموزش دانش‌آموزان گام برداشت.

سازمان دارالقرآن و ارشاد بعد از آموزش و پرورش اهمیت دارند

این استاد قرآن کریم در خصوص نهادهایی که بعد از آموزش و پرورش مؤثر هستند، گفت: بعد از آموزش و پرورش نهادهایی که سازمان‌‌دهی مناسبی در راستای فعالیت‌های قرآن دارند یعنی در رأس آنها سازمان دارالقرآن و بعد از آن وزارت ارشاد باید وارد عمل شده و به آموزش و پرورش کمک کنند.

حمایت از جلسات و مؤسسات قرآنی باید در دستور کار مسئولان باشد

اخوان‌اقدم با اشاره به دو اقدام مؤثر نهادهای مسئول در راستای افزایش انس با قرآن گفت: باید نهادهای مسئول در دو موضوع اصلی وارد عمل شوند یعنی ابتدا با حمایت از جلسات سنتی قرآن که خواستگاه اصلی آموزش قرآن است در این راستا گام بردارند، زیرا این جلسات به دلیل عدم حمایت‌های کافی کمرنگ شده‌اند، البته حمایت به معنای دخالت و نفوذ نیست بلکه به معنای تقویت است.

این داور قرآن کریم حمایت از مؤسسات فعال قرآنی را گام بعدی در راستای افزایش انس با قرآن دانست و گفت:‌ باید در مرحله بعد مؤسسات فعال و مؤثر قرآن به خوبی حمایت شوند. برخی از این مؤسسات با مشکل مکان مواجه هستند و می‌توان فضای مدارس در فصل تابستان و یا حسینیه‌ها را در اختیار آنان قرار داد. به هر حال این مؤسسات باید حمایت شوند زیرا اما از یک طرف می‌گوییم باید اینها مجوز بگیرند و به ما وابسته باشند از طرفی از آنها حمایت نمی‌کنیم. متأسفانه در کشور ما فرهنگ حمایت از کارهای مردمی قرآنی جا نیفتاده و مردم و مسئولان برای مراسم‌های اهل‌بیت(ع) میلیون‌ها تومان هزینه می‌کنند اما برای محافل و مجالس قرآن کسی گام برنمی‌دارد. این را هم بگویم اگر مسئولان ما در راه حمایت و کمک به مؤسسات و جلسات قرآنی پیش قدم شوند مردم هم به دنبال آنها این کار را ادامه می‌دهند.

عدم فهم زبان قرآن مانع بزرگی برای انس با قرآن نیست

اخوان اقدم عدم فهم زبان قرآن را مانع چندان مؤثری برای انس با قرآن ندانست و در این خصوص اظهار داشت:‌ مردم ما در ماه مبارک رمضان جلسات و محافل ترتیل‌خوانی را باشکوه هرچه تمام‌تر برگزار می‌کنند و با دهان روزه و گرمای هوا شاهد حضور هزاران نفر در محافل جزء‌خوانی قرآن کریم هستیم.

حال سؤال اینجاست آیا همه این مردم متوجه معنا و محتوای آیات می‌شوند قطعاً نه، البته عدم فهم زبان مانع است اما آنقدر بزرگ نیست که سبب شود کسی به سمت قرآن نیاید. اگر تلاوت زیبا، محفل با شکوه و منظم و برنامه‌ریزی خوبی برای محافل قرآنی انجام شود مطمئناً مردم استقبال می‌کنند.

گسترش ترتیل‌خوانی در کل سال و همه مساجد

وی با اشاره به ضرورت برگزاری مراسم ترتیل‌خوانی در همه مساجد کشور گفت: بهتر است این بستر در کشور ایجاد شود تا همه مساجد مجالس ترتیل‌خوانی ماه مبارک رمضان را برگزار کنند. همچنین می‌توانیم محافل ترتیل‌خوانی را با برگزاری هفته‌ای یک جلسه با همان شکوه ادامه دهیم.

راه‌اندازی کرسی‌های ثابت تلاوت

اخوان‌اقدم با اشاره به خواست مقاله معظم رهبری مبنی به راه‌اندازی کرسی‌های تلاوت گفت: رهبر معظم انقلاب چند سال پیش‌ خواستی مبنی بر راه‌اندازی جلساتی که فقط در آن قرآن خوانده شود بیان کردند، حال سؤال اینجاست چقدر این خواست معظم‌له عملی شد به نظر من در کشور کمتر از انگشتتان دو دست کرسی ثابت تلاوت قرآن وجود دارد.

فعالیت‌های قرآنی استاد اخوان‌اقدم

وی در خصوص فعالیت‌های قرآنی خودش گفت: من به عنوان یک معلم شنبه هرهفته جلسه قرآنی در مسجد حجتیه واقع در میدان رسالت بیش رسالت و سرسبز برگزار می‌کنم و در کنار آن فعالیت‌هایی مانند؛ معاونت فرهنگسرای قرآن، همکاری با رادیو و سیمای قرآن، همکاری با سازمان دارالقرآن، سفرهای تبلیغی و برخی فعالیت‌های دیگر هم دارم اما محور اصلی کارم برگزاری جلسات است زیرا این جلسات جلسات انسان‌سازی است و در آن هم تلاوت و هم سبک زندگی قرآن به افراد آموزش داده می‌شود. البته به نظر من این کارها کافی نیست و باید دائماً در راستای انس با قرآن گام برداشت و از همین جا اعلام می‌کنم اگر نهاد یا مؤسسه‌ای به کمک، همکاری و همدلی من نیاز دارد آماده انتقال تجربیات هستم  امید است همه فعالان قرآنی دست در دست هم دهند تا آموزش عمومی قرآن و به دنبال آن انس با قرآن در سطح جامعه احیا شود.

انتهای پیام/ م.ا

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار