امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 24
۱۶:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 104182
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۳:۰۰
تعداد بازدید: 18
گروه سیاسی _ پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ هنوز دولت یکساله نشده بود که حرف و حدیث ها شروع شد؛ زمزمه هایی درباره ترمیم کابینه و «اوت کردن» ...

گروه سیاسی _ پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ هنوز دولت یکساله نشده بود که حرف و حدیث ها شروع شد؛ زمزمه هایی درباره ترمیم کابینه و «اوت کردن» وزرای ناهماهنگ!

حسن روحانی از هفته ها پیش از انتخابات گفته بود که کابینه ای متشکل از همه جناح‌ ها تشکیل می دهد تا قولش درباره تشکیل دولتی شبیه وحدت ملی عمل کرده باشد؛ حتی اگر وزن تقسیم کابینه میان جناح های مختلف کشور به یک میزان نباشد.

اما طی ماه های اخیر فشارها بر روحانی و دولتش برای شروع تغییرات در کابینه افزایش پیدا کرده است حتی اگر خود رئیس جمهور راضی به آن نباشد.

حسن روحانی در آخرین نشست خبری اش روشن و شفاف راضی بودنش از کابینه را نشان داد و گفت: «زیر سقف دولت هم می‌بینیم وزرا و معاونانی که دور هم نشسته‌ایم تقریبا از هر حزب و جناحی نمونه‌ای در دولت حضور دارد.»

رئیس دولت یازدهم درباره ناموفق بودن دولت ترکیبی اش نیز تصریح کرد: «من هیچ وقت چنین عقیده‌ای نداشتم و در این 10 ماهی که کار پیش رفته است از این نظر (حضور افراد از جریان های مختلف در کابینه) پشیمان نیستم.»

ولی ظاهرا عده ای دوست ندارند که کار دولت بی حاشیه پیش برود؛ اولین جایی هم که قرار است در معرض حاشیه ها باشد وزارت کشور است.

حال سوال اینجاست که چرا وزارت کشور و وزیرش که بسیاری وی را سهم یک جریان سیاسی از دولت می دانند، مورد توجه و هجمه است؟

رحمانی فضلی «کلاه گشادی بر سر دولت» از دید اصلاح طلبان

ماه های اول دولت توان همه رسانه های اصلاح طلب بر روی تغییر فرمانداران صرف کردند تا در مرحله اول هیچ کدام از فرمانداران دولت قبل ابقا نشوند و در مرحله بعدی فرمانداران جدید از طیف مورد قبول آنها باشند.

این تلاش ها تا حد زیادی و تمام استانداران تغییر کرده و تقریبا افراد همسو با نگرش جریان مذکور انتخاب شدند.

البته رحمانی فضلی در مراسم تودیع و معارفه آخرین استاندار دولت یازدهم گله های خود را نیز از این جریان مطرح کرد تا کامل شدن ترکیب استانداران دولت یازدهم بدون گله گذاری آقای وزیر پایان نیابد.

دلیل گلایه های وزیر هم تخریب گزینه های بود که وی برای استانداری انتخاب کرده بود و نکته جالب اینکه هر دو گزینه یعنی فروزان مهر استاندار سابق و  نجار گزینه پیشنهادی از استانداران دولت احمدی نژاد بودند.

اما پس از انتخاب استانداران حاشیه های دیگری از سوی جریانی خاص برای وزارت کشور تراشیده شد؛ «تغییر فرمانداران»

روزنامه های اصلاح شدیدا خط تغییر مدیران استانی را دنبال کرده و عدم تغییر این مدیران را به معنای عدم نفوذ برنامه های دولت تدبیر و امید در استان ها قلمداد می کردند.

حاشیه های این مساله تا آخرین نشست خبری رئیس جمهور نیز کشیده شد. خبرنگار یکی از روزنامه های اصلاح طلب در این نشست از رئیس جمهور پرسید «10 ماه از فعالیت دولت می‌گذرد و شاهد هستیم که تنها 45 درصد فرمانداران تغییر کردند و آنها هم به عنوان مسئولان در شهرستان ها هستند که باید اهداف دولت را پیش ببرند و بعضاً مشاهده شد که با سیاست‌های دولت تدبیر و امید همخوانی ندارند آیا عوض نشدن فرمانداران تاکتیک دولت است یا جلوگیری از فشار مجلس؟»

روحانی نیز در پاسخ به این سوال گفت: «در این 10 ماهی که از آغاز بکار دولت یازدهم گذشته است از این نظر پشیمان نیستم که [در دولت] ترکیبی داریم از جناح‌های مختلف و افراد مختلف. در عین حال به استاندارهای محترم توصیه می‌کنم که اگر مواردی وجود دارد از فرمانداران یا بخش‌داران که معتقد به راه دولت نیستند یا مجری چارچوب‌ها و برنامه‌های این دولت نیستند و یا شایستگی لازم را ندارند، برای تعویض آنان اقدام کنند.

در این میان روزنامه اصلاح طلب آفتاب یزد در تیتری تند و انتقادی با عنوان «کلاه گشاد بر سر دولت» افراد بکارگیری شده توسط رحمانی فضلی را مجموعه ای از نیروهای نزدیک به قالیباف و اصولگرا عنوان کرد و شدیدا از عملکرد وزیر کشور انتقاد کرد.

البته وزارت کشور نیز در برابر این هجمه ها تنها به این ارسال چند تکذیبیه بر روی خروجی خود علیه برخی روزنامه های اصلاح طلب و همچنین تاکید بر این مساله که تا کنون 80 درصد فرمانداران تغییر کرده اند، بسنده کرد.

اما این پایان راه برای ایجاد تغییر زودهنگام در وزارت کشور نبود و حرف و حدیث های جدی تری در راه بود.

تجویز «اصلاحات» زودهنگام برای وزارت کشور!

ماجرا وقتی جدی تر می شود که چهره های سیاسی اصلاح طلب و نزدیک به دولت نیز به میدان می آیند و علنا از عدم همراهی وزیر کشور با سیاست های دولت سخن می گویند.

مرعشی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در مصاحبه ای درباره انتقاداتش از دولت به موضوع فرمانداران اشاره کرده و تصریح می کند: «بخش دیگر [انتقادات] نیز ناشی از کارکردهای اشتباه تیم دولت است به طور مشخص وزارت کشور با همه اهمیتی که در سیاست داخلی دارد کارکردش به گونه‌ای نیست که معدل رای‌دهندگان به آقای روحانی را راضی کند.»

وی با تاکید بر اینکه در سفری که به یکی از شهرستان ها داشته هیچ تغییری در سطوح مدیریتی ندیده، مشاهدات خود را اینگونه اظهار می کند: «اخیرا به شهرستانی سفر کردم که برای سخنرانی دعوت شده بودم در آن شهرستان در طول 10 ماه گذشته چه در بخشداری و استانداری و چه در ادارات کوچکتر هیچ‌یک کوچکترین تغییری به وجود نیامده و تمام تیم آقای احمدی‌نژاد هنوز بر سر کار بودند.»

وی البته برای دولت نسخه ای را نیز تجویز می کند و می گوید: «من توصیه می‌کنم روحانی در سالگرد استقرار دولت در دو ماه آینده با ارزیابی صحیح از استانداران و معاونین‌شان ترمیم مختصری در دولت انجام دهد. من کلی عرض می‌کنم و نمی‌خواهم برایشان تعیین تکلیف بکنم اینکه آقای روحانی خودشان پیشتاز هستند اما بقیه ایشان را همراهی نمی‌کنند یک واقعیت است و راه‌حلش هم همان است که گفتم.»

بنابر این گزارش، سعید حجاریان چهره اصلاح طلب دیگری بود که موضوع لزوم ترمیم کابینه دولت یازدهم را مطرح کرد.

وی در مورد عملکرد دولت تدبیر و امید نیز گفت: «به نظر من، در حوزه‌هایی که پاسخگویی‌های لازم صورت نگرفته، کابینه با نهایت ظرافت نیازمند ترمیم است، به عبارتی دیگر، روحانی باید دست به پالایش نیروهایش بزند، خواه نیرو درون ستادی باشد خواه در کابینه، یعنی هم در اتاق فکر و مشاوران و نزدیکان و هم در کابینه باید تغییراتی به وجود آید.»

تئوریسین اصلاحات در پاسخ به این پرسش که آیا برای ترمیم کابینه مشخصاً کسی را مدنظر دارید؟ گفت: «من نمی‌توانم مثال مشخصی بیاورم و آقای روحانی خود به این موضوع واقف است، اما اگر این کار انجام نشود، نفرات مؤثر کابینه سرخورده می‌شوند و ممکن است از دولت خارج شوند، کما اینکه آقای نجفی نیز از کابینه خارج شد و وزن کابینه را کاهش داد.»

حجاریان البته در ادامه گرای فرد مورد نظر برای تغییر را ارائه کرده و تصریح می کند: «دولت در عرصه مدیریت عمومی و از لحاظ استانداران و فرمانداران خنثی است و از ابتدا باید به سراغ آنها برود. چند صد استاندار، فرماندار و بخشدار در سراسر کشور فعالیت می‌کنند که باید در رفتار و گفتار به مسئولان ارشد دولت شبیه باشند. خنثی بودن برای دولت بسیار پرضرر است به خصوص در زمان انتخابات.»

حجاریان به دولت تدبیر و امید توصیه کرد: «انتظار از دولت در این حوزه این است که کسانی را برگزیند که حداقل از لحاظ فکری و جناحی خنثی نباشند، یعنی دولت لااقل در این حوزه‌ها از نیروهای همسوی خود استفاده کند.»

بنابر این گزارش، محمد رضا خاتمی عضو حزب منحله مشارکت نیز در مصاحبه با یکی از خبرگزاری ها در پاسخ به سوالی درباره عملکرد وزارت کشور در توسعه فعالیت احزاب می گوید: نقد اصلی اصلاح طلبان به کابینه آقای روحانی همین وزارت کشور است، اما به این معنا نیست که در جاهای دیگر نقد نداشته باشیم . البته اصلاح طلبان به هیچ وجه به دنبال این نیستند که بگویند یک اصلاح طلب را انتصاب کنید. می گویند یک اصولگرا را بگذارید، اما اصولگرایی که برنامه های روحانی را اجرا کند .

وی ادامه می دهد: من در وزارت کشور اراده ای برای پیاده کردن برنامه های انتخاباتی آقای روحانی نمی بینم . این وزارت خانه برای پیاده کردن برنامه های رئیس جمهوری ساز و کار مناسب ندارد . با فرماندار دولت احمدی نژاد (هرچند انسان با تقوا و سالم ) نمی توان انتظار داشت برنامه آقای روحانی اجرا شود. ما بر سر افراد مشکلی نداریم . ممکن است در میان اصولگرایان کسانی باشند که اصولگرایانه بخواهند برنامه های روحانی را پیش ببرند. ما نسبت به فرد و شخص معترض نیستیم. حرف ما درباره سیاست کلی است.

البته رسانه های اصلاح طلب نیز در این میان بیکار ننشسته و سناریوهای جدیدی را مطرح می کنند که می تواند برای دولت روحانی و انسجام کابینه مشکل آفرین باشد.

حاشیه سازی جدید؛ نفوذی‌ها در دولت!

«همکاری عده ای در بدنه دولت با جبهه پایداری...» این تیتر گزارش یکی از روزنامه های اصلاح طلب درباره ورود چهره های مخالف به بدنه دولت است.

در ابتدای این گزارش، روزنه ورود آنچه «نفوذ» مخالفان خوانده می شود، مشخص شده است؛ وزارت کشور!

در این گزارش آمده: «این نفوذی‌ها اما یکی از هزاران یادگاری دولت سابق هستند. همان‌ها که عده‌یای نیروهای «مشایی» در دولت می‌خوانندشان و دولت هم هنوز فرصت تغییرشان را پیدا نکرده است ... وضعیت در استان‌ها و شهرستان‌های کوچک بدتر است. عدم?تغییر برخی مدیران استانی موجب شده است که به گفته برخی، در شهرستان‌ها در خود دولت پایگاه علیه حسن روحانی ایجاد شود.»

در ادامه این گزارش آمده است: «حالا دولت نه تنها با بخشی از مخالفان در مجلس شورای اسلامی و بیرون از آن مواجه است بلکه مخالفان در میان خودشان هم نفوذ پیدا کرده‌اند و با تندروترین مخالفان دولت هم در ارتباط هستند و شاید با آنان همفکری کنند.»

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه به پوشش مصاحبه احمد شوهانی نماینده مردم ایلام در مجلس و از حامیان دولت پرداخته و درباره لزوم تغییر در برخی مدیران دولت می گوید: «من به شما خبر می دهم که تخریب ها علیه دولت سازماندهی شده است.تخریب‌چیان اطلاعات را از نیروهای نفوذی در استانداری‌هاو برخی افراد در بدنه دولت می‌گیرند.بعد در اختیار تریبون هایشان می گذارند.ما خبر داریم که نفوذی های بدنه دولت با جبهه پایداری همکاری می کنند. درواقع دولت قبل هنوز در بدنه سیاسی کشور پایگاه دارد و اخبار را به آقایان در مجلس و جاهای دیگر منتقل می‌کنند»

این نماینده در ادامه صریحا وزیر کشور و افراد نزدیک به وی را مورد انتقاد قرار داده و تصریح می کند: «شما ببیند کنار وزیر کشور چه کسانی جا باز کردند، تندترین افراد مخالف دولت روحانی الان آنجا هستند و پایگاه درست کردند. من شخصا بارها این موضوع را به نزدیکترین فرد به آقای روحانی یعنی برادرش منتقل کردم او گفت این مشکلات را حل می کنم، اما برخی در بدنه دولت تمکین نمی‌کند.»

همه این انتقادات اما یک سوال بزرگ را در ذهن ایجاد می کند که «آیا تنها مدیران زیر مجموعه وزارت کشور باید به طور صد در صد تغییر کنند و آیا از نظر کسانی که علاقه مند تغییر بدنه مدیریتی کشور هستند، تغییر میانی وزارتخانه های دیگر اهمیت چندانی ندارد؟

جلسات محفلی برای برکناری وزیر!

در همین حال گروه ها و احزاب سیاسی اصلاح طلب و جریان های نزدیک به این طیف با در جلسات خود موضوع تغییر وزیر کشور را شدیدا دنبال می کنند.

در جلسه سران یکی از احزاب سیاسی موضوع فشار بر رئیس جمهور برای تغییر وزیر کشور مورد تاکید قرار گرفته و رحمانی فضلی به دلیل آنچه از سوی شرکت کنندگان هماهنگی با نهادهای نظارتی خوانده شده، کابوس اصلاح طلبان در انتخابات بعدی نام گرفته است.

در همین حال در جلسه دیگری که چندی پیش توسط یکی از شوراهای وابسته به دولت تشکیل شده و مسئولان و سردبیران نشریات اصلاح طلب در آن شرکت داشته اند، ‌انتقادات تندی از سوی آنان به عملکرد وزیر کشور وارد شده است.

زمانی که یکی از مسئولان وزارت کشور نیز که در این جلسه حضور داشته قصد دفاع از عملکرد رحمانی فضلی را دارد، جلسه به تشنج کشیده می شود.

این مسئول وزارت کشور از قول وزیر در جلسه تاکید کرده است «رحمانی فضلی فقط تابع مقام معظم رهبری و بعد رئیس جمهور خواهد بود»

بنابر این گزارش،‌ در این میان اخباری از تمایل برخی افراد نزدیک به دولت برای تغییر وزیر کشور به گوش می رسد.

دلیل فشارها برای تغییر وزیر کشور چیست؟

«انتخابات مجلس...» این شاید مهمترین دلیلی باشد که تحمل وزیر کشور دولت یازدهم را برای اصلاح طلبان و برخی حامیان دولت سخت کرده است.

انتخابات مجلس بعدی قطعا صحنه رقابت جدی میان طیف های مختلف برای تصاحب کرسی های بیشتر مجلس خواهد بود و در این میان برخی سعی دارند با اعمال فشار به وزارت کشور نظرات خود را به این وزارتخانه حساس تحمیل کنند.

نزدیکی نگاه و تفکر رحمانی فضلی با نهادهای مختلف نظام قطعا راه هرگونه سواستفاده ای را برای این جریان خواهد بست و همین مساله به تلاش های برای تغییر وزیر کشور روحانی تندی بیشتری می دهد.

البته در این میان خبر استعفای میرولد معاون سیاسی وزیر کشور آنهم چند ماه پس از انتصاب به این سمت زمزمه های فراوانی را ایجاد کرد.

برخی عدم همخوانی نگاه عبدالرضا رحمانی فضلی را با معاون سیاسی دلیل بروز دلخوری میان وی و وزیر عنوان می کردند؛ شایعه هایی که البته هیچگاه تائید رسمی نشد؛ ولی همین شایعه ها نیز تصریح داشت که نگاه وزیر با برخی چهره های نزدیک به اصلاح طلبان همخوانی ندارد.

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ افزایش فشارهای برای تغییر وزیر کشور بدون شک به رحمانی فضلی محدود نخواهد شد و اگر در ادامه فرد دیگری با نگاه غیرهمسو با اصلاح طلبان در راس این وزارتخانه قرار گیرد، دوباره شاهد تیترهایی نظیر آنچه بیان شد، خواهیم بود.

حال باید دید وزیر کشور دولت یکساله روحانی می تواند اولین انتخابات را در مسند وزیر کشوری برگزار کند و یا فشارها آنقدر زیاد می شود که وی باید برای همیشه ساختمان خیابان فاطمی را ترک کند.
انتهای پیام/ 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها