امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۲۰:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 104183
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۳:۰۰
تعداد بازدید: 29
فؤاد ایزدی، کارشناس آمریکا و اروپا امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در خصوص کشته شدن نوجوان 18 ساله سیاهپوست در ایالت فرگوسن میسوری اظهار ...

فؤاد ایزدی، کارشناس آمریکا و اروپا امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در خصوص کشته شدن نوجوان 18 ساله سیاهپوست در ایالت فرگوسن میسوری اظهار داشت: سیاهپوستانی که توسط پلیس آمریکا کشته می‌شوند اینگونه نیست که یکی چند ماه پیش باشد و یکی اکنون، بلکه طبق آمار موجود هر 28 ساعت یک سیاهپوست به دست پلیس سفید پوست کشته می‌شود و این نشان می‌دهد که تقریبا روزانه یک سیاهپوست با اسلحه به قتل می‌رسد و اینکه چرا ما اخبار آن را هر روز نمی‌شنویم به این دلیل است که محدودیت خبری و خودسانسوری ایجاد می‌شود و تنها مواردی که شهر به یکباره به هم می‌ریزد و تظاهرات عظیمی صورت می‌گیرد را می‌شنویم.

وی با بیان اینکه کشته شدن سیاهپوستان دلایل متعددی دارد که نژاد‌پرستی یکی از آنها است، افزود: شهر فرگوسن یکی از شهرهای حاشیه‌ای میسوری است ،سه چهارم جمعیت آن سیاهپوست هستند و 53 نفر جمعیت پلیس این شهر است اما تنها 3 نفر آنها سیاهپوست هستند، یعنی شهری که اکثریت جمعیت آن سیاهپوست هستند، توسط اداره پلیسی مدیریت می‌شود که سفید پوست هستند و اینگونه است که تنش‌های نژادیی که سالیان سال در آمریکا وجود دارد در چنین محیط‌هایی که سفید علیه سیاه سازماندهی شده است خود را نشان می‌دهد.

این کارشناس آمریکا و اروپا ادامه داد: این تنش‌های نژادی شاید برای ایرانی‌ها زیاد ملموس نباشد چرا که در کشورما تنها کاری که درباره قومیت‌ها رخ می‌دهد ساخته شدن لطیفه است و هرگز در خیابان‌ها شخصی به دلیل اینکه از قومیت خاصی است، کشته نمی‌شود و یا مورد اهانت قرار نمی‌گیرد، از این رو برای ایرانی‌ها زیاد ملموس نیست اما در آمریکا این تنش‌های نژادی به خاطرسابقه برده‌داری و سابقه نژادپرستیی که در تاریخ این کشوربوده بسیار عمیق‌تر است.

ایزدی گفت: جمعیت سیاهپوستان آمریکا 12 درصد است در حالی که 40 درصد زندانیان آمریکا سیاهپوست هستند و این نشان می‌دهد که سیستم قضایی آمریکا علیه سیاهپوستان موضع گیری کرده و در کنار مباحث نژادپرستی، مباحث سیاسی را هم دخیل می‌کنند چرا که به صورت سنتی جمعیت سیاهپوست تحت ظلم است، خیلی از قشرهای منتقد سیاسی و اقتصادی این کشور سیاهپوستان منتقد هستند و نقد سیاسی بر نظام حاکم آمریکا دارند و بعد به بهانه‌های متعدد نظام سیاسی آمریکا اینها را دستگیر و زندانی می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: مایکل براون، طبق تایید پلیس فرگوسن و شاهدان عینی، تنها جرمش برای درگیری با پلیس این است که به جای راه رفتن در پیاده رو در خیابان راه می‌رفته است، در حالی که این بهانه به خودی خود چیز خاصی نیست که مشکل ساز باشد اما چون فرد سیاهپوست است ،سیستم منتظر کوچیکترین خلاف است که برخورد کند و در نهایت منجر به قتل افراد می‌شود.

این کارشناس مسائل آمریکا با بیان اینکه، این نکته ممکن است مطرح شود که با توجه به اینکه رئیس جمهور امریکا سیاه پوست است بایستی وضع سیاهپوستان تغییر کرده و وضعیت این افراد بهتر شود اما لزوما اینگونه نیست، چون نکته اول این است که رئیس جمهور آمریکا دورگه و مادرش سفید پوست است، ادامه داد: نکته ای که اوباما در انتخابات 2008 و 2012 همیشه در بحثهای ابتدایی مطرح می‌کرد این بود که به پدر بزرگ و مادر بزرگ سفید پوستش اشاره می‌کرد که پدربزرگش در جنگ جهانی دوم بوده و مادر بزرگش در کارخانه اسلحه سازی آن زمان کار می‌کرده است اما با وجود این تاکیدها باز هم در انتخابات سفیدپوستان آمریکا اکثریت به رقیب اوباما رای دادند و دلیل رئیس جمهور شدن اوباما این بود که اکثریت سیاهپوست‌ها و رنگین پوست‌ها به علاوه جمعیت کمی از سفید پوستان به اوباما رای دادند.

وی افزود: زمانی که اوباما رئیس جمهور شد قشر نژادپرست آمریکا بسیار برایشان گران تمام شد از این رو فعالیت خود را افزایش دادند و وضعیت سیاهپوستان آمریکا نه تنها بهتر نشد که بدتر هم شد و اوباما در مدت ریاست جمهوری خود کاری برای بهبود وضعیت سیاهپوستان آمریکا نکرده است و همانطور که ما انتظار داشتیم با روی کار آمدن اوباما مواضع امریکا نسبت به ایران بهبود پیدا کند و دیدیم که نه تنها بهتر نشد بلکه تحریم‌ها هم بیشتر شد، این وضعیت درباره سیاهپوستان آمریکایی نیز به همینگونه است و انتظاراتی که درباره رنگین پوستان آمریکا از اوباما می‌رفت‌، برآورده نشد.

ایزدی تاکید کرد: نکته‌ای که ما باید به آن توجه کنیم این است که در آمریکا اولاً ظلم زیاد است و خیلی از اقشار جامعه که حتی سفید پوست هم هستند و به خاطر ناعادلانه بودن سیستم‌های اقتصادی و قضایی تحت فشارهای فراوان هستند و یا در شرایط رخدادهای شهر فرگوسن هستند در حالی که آمریکا ما را در بحث حقوق بشر تحت فشار و تحریم قرار داده است.

این کارشناس مسائل آمریکا تصریح کرد: در یک شهر آمریکا حکومت نظامی برقرار شده آنهم توسط پلیسی که بیشتر شبیه سرباز هستند و ماشینهای نظامی در  شهر حرکت می‌کنند و مردم یک شهر را سرکوب کرده‌اند چرا که آنها به رفتار پلیس با جوانان فرهیخته خود معترضند.

وی در خصوص ابراز تاسف آمریکا و دعوت به آرامش وی اظهار داشت : اصولا یک  دلیل روی کار آمدن و رئیس جمهور شدن اوباما این بود که اقشار حامی اوباما می‌خواستند که او به عنوان یک رئیس جمهور دو رگه تنش‌های نژادی بسیار جدی موجود در آمریکا را برطرف کند که در عمل این اتفاق نیفتاده است . وظیفه اوباما به عنوان یک فرد دو رگه این است که از نژاد خود استفاده کند برای کلاه گذاشتن بر سر مردمی که به آنها ظلم شده است.

ایزدی گفت: در شهر فرگوسن ، پلیس در شب‌های اول به شدت با مردم برخورد می‌کرد اما تظاهرات کاهش پیدا نکرد از این رو پلیس ، یک فرمانده پلیس راهور را که سیاهپوست است برای آرام کردن تظاهرات در راس امور قرار داد تا بحران را مدیریت کند اما مردم آمریکا به این موضوع پی برده‌اند که برخی از سیاهپوستان در سلطه نظام حاکم و در خدمت سفیدپوستان هستند و اگر فلان رئیس جمهور، پلیس و یا ... سیاهپوست است و به سیستمی خدمت می‌کند که منجر به پیش آمد وضعیت فعلی شده است دیگر به رنگ پوست و حرف وی توجه نمی‌کنند از رو است که وقتی اوبامای دورگه در خواست آرامش کرده مردم فرگوسن به این دعوت پاسخ نمی‌دهند. نه برای اینکه اینها مردم نا ارامی هستند به این دلیل که این فرد آرامش آنها را برهم زده و هر روز در جاهای مختلف آمریکا یک نفر از این مجموعه سیاهپوستان کشته می‌شود.

وی در خصوص نتیجه این تظاهرات تصریح کرد: دولت آمریکا در سرکوب حرکت‌های اجتماعی موفق بوده و کارکرده است و دنیا را درس می‌دهد، تمام نهادهای اطلاعاتی و امنیتی آمریکای لاتین که قبلا هم‌پیمان آمریکا بوده‌اند یا کشورهای عربی ای که با آمریکا در ارتباط است و یا حتی ساواک ایران هم اموزش دیده‌های آمریکا بوده‌اند. امریکا در حوزه سرکوب مردم رتبه یک  را دارد از این رو در نهایت این جنبش هم مثل جنبش‌هایی مثل وال استریت یا جنبشهای دیگر آمریکا سرکوب خواهد شد چرا که نیروهای پلیس از تجهیزات نظامی مثل اسلحه ها و نفربرها و ... برای مردمی که  تظاهرات می‌کنند و دست خالی هستند استفاده می‌کنند و به سختی آنها را سرکوب می‌کنند.

وی در پایان تاکید کرد: آمریکایی‌ها می‌دانند این نارضایتی‌ها و اعتراضات در سیستم ریشه دارد و اگر سرکوب نشود گسترش یافته و مشکلات جدیی را برای حکومت و نظام ایجاد می‌کند و از این رو وقتی دوربین‌ها فعال هستند به شدت با معتراضان برخورد می‌کنند و تا چند روز دیگر این تظاهرات سرکوب شده و این وضعیت جمع و جور خواهد شد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها