امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۰:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 104184
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۳:۰۰
تعداد بازدید: 24
نجف‌قلی حبیبی، رئیس سابق شورای هماهنگی اصلاحات در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با اشاره به گفت‌وگوی اخیرش در ...

نجف‌قلی حبیبی، رئیس سابق شورای هماهنگی اصلاحات در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با اشاره به گفت‌وگوی اخیرش در برنامه زنده تلویزیونی دیروز، امروز، فردا گفت: محور برنامه مذکور که با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین واعظی استاد حوزه و دانشگاه برگزار شد بحث فرهنگ بود و من نیز در این راستا موضوعاتی را مطرح کردم.

وی با اشاره به قسمتی از صحبت‌های خود درباره عزاداری روز عاشورا گفت: متاسفانه به دلیل محدود بودن زمان برنامه بنده نتوانستم در این خصوص بیشتر صحبت کنم چراکه هدف من برداشتی که برخی افراد از آن دارند نبود.

رئیس ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی در استان تهران همچنین گفت:‌ همه می‌دانیم عاشورا چگونه باب مسائل فرهنگی در کشور را باز کرد و این تحولات چه نقشی در تاریخ داشته است.

وی بابیان اینکه همه می‌دانیم که فرهنگ عاشورا چگونه منجر به پیروزی قیام سال 57 و 8 سال جنگ تحمیلی شد افزود:هیچ‌کس نمی‌تواند منکر این مطلب شود که قیام عاشورا منجر به ایجاد چه ظرفیت‌های مثبتی در جهان شد.

عضو مؤسس حزب منحله مشارکت همچنین گفت: حرف من در آن برنامه تلویزیونی این بود که اشکی که برای امام حسین (ع) ریخته می‌شود فرد عزادار را دچار یک تحول درونی کند نه اینکه فردا مجدد کم فروشی با گران فروشی کند، رشوه بگیرد رشوه بدهد کم کاری کند.

حبیبی تصریح کرد: بنده هدفم تاکید بر جنبه فرهنگی مراسمات عزاداری برای سالار شهدا بوده و به هیچ عنوان قصد اهانت به عزاداران اهل بیت (ع) را نداشتم.

وی ادامه داد: گریه برای مصائب اهل بیت (ع) محبت این خاندان را در دل‌ها زنده می‌کند اما چه بهتر اینکه اشک یا هزینه‌ای که برای برگزاری چنین مراسماتی می‌کنیم همراه با معرفت باشد یعنی اشک به همراه شعور.

حبیبی همچنین تاکید کرد متاسفانه به دلیل تمام شدن وقت برنامه در خصوص صحبت‌های بنده ابهاماتی در ذهن برخی افراد صورت گرفت که به هیچ عنوان صحیح نیست.

رئیس سابق شورای هماهنگی اصلاحات با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در خصوص مقوله فرهنگ  ادامه داد: باید فرهنگ واقعی عاشورا در جهان فراگیر شود به خصوص در این سال که از سوی رهبری نیست به نام «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» نامگذاری شده است.

وی همچنین با بیان اینکه در سال 74 کتابی درخصوص معرفی هرچه بهتر جایگاه امام حسین (ع) نوشته است تصریح کرد: بنده از تمام منتقدین و دوستانی که در این خصوص حساسیت نشان داده‌اند سپاسگزارم چراکه توجه به مسائل دینی ارزش دارد و نباید به سادگی از کنار برخی مسائل و شبهاتی که در این خصوص مطرح می‌شود بگذریم. اما این موضوع هم نباید عاملی شود تا عده‌ای شروع به ناسزاگویی کنند چراکه این مطلب در شان شیفتگان امام حسن (ع) نیست.

حبیبی همچنین در پایان با تاکید چند باره بر این مطلب که به هیچ عنوان قصد توهین به مکتب عاشورا و عزادارن حسینی را نداشته گفت:‌ ما منبرهای زیادی در مساجد، هیئت‌ها و حتی مراسامت مذهبی که در منازل برگزار می‌شود داریم که می‌تواند هر کدام آنها به مثابه یک دستگاه فرهنگی در جهت بالا بردن فهم حقایق دین موثر باشد و باید متولیان در خصوص ایجاد فضایی که اشک شعور باهم آمیخته شود گام‌های اساسی‌تری بردارند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها