امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۸:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10420
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۴۲
تعداد بازدید: 294
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «نوام چامسکی» استاد دانشگاه و نویسنده سرشناس آمریکایی، می‌گوید باراک اوباما، جورج دبلیو بوش، ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «نوام چامسکی» استاد دانشگاه و نویسنده سرشناس آمریکایی، می‌گوید باراک اوباما، جورج دبلیو بوش، و تونی بلر، باید به اتهام تجاوز به عراق در سال 2003 و تمام مشکلات بعد از آن، محاکمه شوند.

چامسکی که در مقابل دوربین شبکه «راشا تودی» قرار گرفته بود، افزود: «بوش و بلر باید به دیوان کیفری بین‌المللی احضار شوند و در مقابل عملکرد خود در عراق، پاسخگو باشند. به نظر من، در سال‌های اخیر هیچ جنایتی بدتر از تجاوز به عراق نبوده است.»


چامسکی در عین حال، اوباما را نیز بی تقصیر ندانست و انگشت اتهام خود را نیز سمت وی نشانه رفت: «اوباما هم باید به خاطر جنگ با ترور آن‌جا (دیوان کیفری بین‌المللی) باشد.»

نویسنده برجسته آمریکایی که به هیچ وجه در سخنانش اثری از احساسات ناسیونالیستی مشاهده نمی‌شد، عملکرد دولتمردان هم وطن و شریک استراتژیک شان یعنی انگلیسی‌ها را اینگونه تعبیر کرد: «هیچ شکی نیست که کار آمریکا و انگلیس در عراق نمونه بارز یک تجاوز است. مثلاً بمباران‌ها. کشمکش‌هایی که سراسر منطقه را فرا گرفته و حالا شاهد یک گسستگی منطقه‌ای هستیم.»

چامسکی حتی پا را فراتر گذاشت و با انتخاب کردن یک عبارت حقوقی، گفت: « تجاوز به عراق یک «جنایت شدید بین‌المللی» است و آمریکا و متحدانش مسئول بمباران‌ها در سراسر عراق هستند.»

منتقد روس تبار بین‌المللی که حالا به واسطه id کارت آمریکایی اش، یک شهروند آمریکایی محسوب می‌شود و هر چند روز یکبار، دولت‌های جمهوری خواه و دموکرات ایالات متحده را به باد انتقاد می‌گیرد، گریزی هم به مسأله روز دنیا، یعنی «جنگ پهپادها» زد و با پیش کشیدن این بحث، اوباما را به کانون اتهامات حقوق بین‌الملل کشاند: « یک حمله پهپادی، یک حمله تروریستی است، تصور کنید که در خیابان راه می‌روید و نمی‌دانید که پنج دقیقه بعد قرار است از نقطه‌ای از آسمان که شما نمی‌بینید انفجاری در خیابان صورت گیرد.»

چامسکی صحبت‌های خود را ادامه داد و گفت: «فرد کشته می‌شود و هر کسی در آن اطراف باشد کشته می‌شود و شاید اگر شما در آن‌جا باشید زخمی شوید. این یک سلاح تروریستی است. در روستاها و مناطق بزرگ ترور می‌کند. در حقیقت بزرگ‌ترین اقدام گسترده تروریستی با یک شلیک انجام می‌شود.»

بر اساس گزارش موسسه‌ای آمریکایی موسوم به «پروژه سانسور شده» مستقر در کالیفرنیا، در پی حمله آمریکا و شرکای غربی اش به عراق و اشغال این کشور تاکنون بیش از یک میلیون عراقی جان خود را از دست داده‌اند.

آمریکا و انگلیس در سال 2003 در نقض آشکار قوانین بین‌المللی به بهانه یافتن تسلیحات کشتار جمعی به عراق تجاوز کردند. اما این سلاح‌ها هیچ‌گاه پیدا نشدند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها