امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۱۲:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 104205
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 87
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ;

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ امروز 27 مرداد 1393 خورشیدی برابر با 21 شوال 1435 هجری و 18 آگوست 2014 میلادی است که وقایع ذیل در تاریخ به وقوع پیوست.
 
رویدادهای مهم 27 مرداد در تقویم خورشیدی:
 
* شهر رشت که در تصرف و اشغال روس‏‏‎ها بود در اثر حمله قوای قزاق تصرف گردید و قوای دولتی وارد رشت شد. سردار استاروسلسکی فرمانده قزاقخانه به مناسبت این فتح یک قبضه شمشیر مرصع گرفت (1299 ش)
 
* ارتحال فقیه و اصولی کبیر "آخوند ملاعبدالکریم گزی" (1300 ش)

آخوند ملا عبدالکریم بن مهدی گزیآخوند ملا عبدالکریم بن مهدی گزی در حدود سال 1223شمسی برابر با 1260قمری در خاندانی اهل علم در منطقه گز، یکی از توابع اصفهان به دنیا آمد و تحصیلات مقدماتی را در اصفهان سپری نمود. وی در نجف از محضر درس عالم مجاهد، حاج میرزا حسین حاج میرزا خلیل استفاده علمی نمود و پس از طی مدارج عالی علمی و اخلاقی به اصفهان بازگشت. آخوند گزی از آن پس در مدرسه نیم ‏آورد اصفهان سکنی گزید و در طی سالیان طولانی، دانش آموختگان فراوانی از محفل درس او فیض بردند. وی مدت طولانی، مرجع قضاوت و حکومت شرعیه اصفهان بود و بدون هیچ سستی، همانند یک دادگستری سیار، به حل و فصل مرافعات و منازعات مردم می‏پرداخت. از ایشان آثار متعددی بر جای مانده که تذکرةالقبور در شرح حال افراد مدفون در اصفهان؛ رساله در اصل دین و رساله در صیغِ‏‌العقود از آن جمله‏‌اند. آخوند گزی علاوه بر مراتب علمی، گاهی شعر هم می‏‌سرود و "مهدوی" تخلّص می‏‌نمود. این فقیه اصولی سرانجام در بیست و هفتم مرداد 1300شمسی برابر با سیزدهم ذی‏حجه 1339قمری در هفتاد و هفت سالگی درگذشت و در قبرستان تخت فولاد اصفهان به خاک سپرده شد.
 
* درگذشت "کمال‏‎الملک" نقاش معروف ایرانی در نیشابور (1319 ش)

کمال الملک استاد محمد غفاری، مشهور به کمال‎‏الملک، بزرگترین نقاش دوران یکصد سال اخیر، در حدود سال 1226 شمسی (1264 قمری) در کاشان به دنیا آمد. خاندان غفاری که کمال‏‎ا‎لملک، یکی از اعضای آن است، هنرمندانی بسیار به عالم هنر تقدیم داشته است. کمال‎‏الملک پس از طی دوران ابتدایی، از 13 سالگی به تهران آمد و در دارالفنون به تحصیل پرداخت. پس از دیداری که ناصرالدین شاه از مدرسه دارالفنون در سال 1259 شمسی به عمل آورد، تابلویی از کمال‎‏الملک توجه شاه قاجار را به خود جلب کرد و از آن پس او را به عنوان نقاش‎‏باشی مخصوصِ خود به دربار برد. ناصرالدین شاه در سال 1271 شمسی، محمد غفاری، نقاش بزرگ دربار خود را به کمال‏‎الملک ملقب و او را از دیگر نقاشانِ معاصرش متمایز ساخت. کمال‏‎الملک سپس برای تکمیل تحصیلات خود راهی اروپا شد و سه سال بعد مظفرالدین شاه در جریان سفر دومش به اروپا، از کمال الملک خواست به ایران باز گردد. سفر کمال‏الملک به اروپا و تفحص و مطالعه او در نقاشی آن دیار، اثری ژرف و غنی در او برجای نهاد و تکنیک او را از نقاشان دوران او فراتر برد. کمال‏‎الملک در مراجعت به ایران با توطئه‏‎ها و حسادت‏‎های درباریان روبرو شد و به بهانه زیارت عتبات و در واقع به قصد فرار از محیط مسموم دربار، در سال 1280شمسی، بی‎‏تابانه به کربلا شتافت. وی پس از چند سال اقامت در کربلا به ایران بازگشت و پس از تاسیس مدرسه صنایع مستظرفه در سال 1290 شمسی، به تربیت شاگردان هنرمند همت گماشت. از کمال‎‏الملک آثار هنرمندانه متعددی بر جای مانده که علاوه بر تالار آینه که بزرگترین و پرکارترین اثر اوست، می‏‎توان از فالگیر بغدادی، عرب خفته و کیمیاگران نام برد. سرانجام، کمال‏الملک، نقاش شهیرِ ایرانی در 27 مرداد سال 1319 شمسی در 93 سالگی در نیشابور درگذشت و در کنار قبر عطار نیشابوری به خاک سپرده شد.
 
* یادآوری کتبی آیت‏‏‎اللَّه "کاشانی" به "مصدق" درباره احتمال وقوع کودتا در ایران (1332 ش)

دکتر محمد مصدق، نخست‏‎وزیر محمدرضا پهلوی، از ماه‎‏ها قبل از کودتای 28 مرداد 1332، درصدد اجرای نقشه‎‏ای بود تا صحنه را با یک کودتای ساختگی و با وجهه ملی خالی کند. تا به این ترتیب به صورت یک قهرمان ملی، عنوان گردد. این در حالی بود که عوامل استکبار با کمک ایادی داخلی، قصد کودتا علیه مصدق را نیز در سر می‎‏پروراندند. آیت‏‎اللَّه کاشانی که خطر کودتایی با حمایت بیگانه را احساس کرده بود، تلاش زیادی به عمل آورد تا جلوی کودتا را بگیرد تا مصالح مملکت فدای منافع بیگانگان نشود. وی در این راه متحمل سختی‏‌های فراوانی شد و روحانیان و نزدیکان آیت‏‎اللَّه، از طرف دولت دستگیر و بازداشت شدند. عوامل داخلی و خارجی نیز که آیت‎‏اللَّه را مانعی برای تحقق اهداف شوم خود می‏‎دیدند، آن چنان شخصیت این مرد بزرگ و شریفِ روحانی را لکه‎‏دار کردند که شاید بتوان آن را در تاریخ ایران بی‎‏سابقه دانست و این همان چیزی بود که استعمارگران آمریکا و انگلیس مایل بودند از طریق مصدق و دوستانش عملی شود. همچنین با اینکه دکتر مصدق، به دست‏گیری قدرت در بار دوم نخست‌‏وزیری خود را مدیون مجاهدت‌‏های مردمی به رهبری آیت‌‏اللَّه کاشانی بود، مع‏ال وصف در پاسخ به نصایح دلسوزانه آن عالم نستوه، ایشان را از دخالت‏در امور سیاسی منع کرد. با این حال آیت‏‎اللَّه کاشانی به خاطر مصالح ملی و پرهیز از ایجاد دو دستگی از رودررویی با مصدق اجتناب می‎‏ورزید تا این که یک روز قبل از وقوع کودتا، ایشان طی نام‌ه‏ای، مصدق را از وقوع کودتای حتمی آگاه کرد. اما دکتر مصدق که ملت را پشتیبان همیشگی خود می‏‎دانست، تنها به فکر خود بود و به قول آیت‏‎اللَّه کاشانی، این هدف را تعقیب می‏‎نمود که قهرمانانه زنده بماند. مصدق در نهایت با گسستن از روحانیت و مردم، در اثر کودتای 28 مرداد، نهضت خروشان مردمی در 30 تیر 1331 را به شکست کشاند و از آن پس، کشور به مدت 25 سال، در اختیار اجانب، به ویژه آمریکا قرار گرفت.
 
   

* تظاهراتی از سوی حدود 650 نفر در میدان لافایت واشنگتن برپا شد

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، حدود 2هزار نفر از ایرانیان که اغلب دانشجو بودند، در اعتراض به حمایت امریکا از دولت ایران، از مقابل کاخ سفید تا سفارت ایران راهپیمایی کردند. (1357 ش)
 
* یک سینما در مشهد آتش زده شد و سه نفر مردند (1357 ش)

یک سینما در مشهد آتش زده شد و سه نفر مردند27 مرداد 1357 در یک سینما در شهر مشهد یک حریق عمدی روی داد و سه تن در میان شعله‎های آتش جان دادند. با این که اعلام شده بود و روزنامه‎های تهران هم نوشته بودند که حریق با پاشیدن بنزین انجام شده و یک خرابکاری بوده است، مقامات پلیس و امنیت دولت وقت زنگ خطر را نشنیدید(یا نشنیده گرفتند) و شب بعد سینما رکس آبادان آتش زده شد که ضمن این حریق، طبق گزارش‎ها صدها تن کشته شدند و .... از گزارش روزنامه‎های تهران چنین بر می‎آید که مقامات انتظامی و اطلاعاتی وقت حریق سینمای شهر مشهد را چندان جدّی نگرفته بودند.
 
* وقوع حماسه خونین پاوه (1358 ش)

وقوع حماسه خونین پاوهپس از آن که هزاران نفر از عناصر حزب بعث عراق و گروهک‏‌های ضدانقلاب وابسته به بیگانگان، مانند: کومله، فداییان خلق و حزب دموکرات کردستان، در مرداد 1358شمسی به شهر پاوه در منطقه کردنشین استان کرمانشاه هجوم آوردند، این شهر را تصرف کرده و دست به جنایت‏‌های شنیعی زدند. بیمارستان پاوه از جمله مراکزی بود که به اشغال مزدوران درآمده بود. آنان در این بیمارستان 25 نفر از برادران سپاهی مجروح را روی تخت‏‎ها و پشت بام به طرز فجیعی به شهادت رساندند. این فاجعه خونین با عکس‏‎العمل شدید امام خمینی(ره) مواجه شد و با فرمان معظمٌ‏له در بیست و هفتم مرداد 1358شمسی، نیروهای سپاهی، ارتشی و بسیجی به فرماندهی شهید دکتر چمران به منطقه اعزام شدند. فرمان تاریخی امام برای آزادسازی پاوه چنان روحیه‎‏ای به پاسداران و سربازان ژاندارمری داد که بدون توجه به زخم‎‏های خود تمامی سنگرهای ضدانقلاب را از اشغال آنان خارج ساختند. در این میان شهیدچمران پس از یک نبرد سخت و درگیری خونین، همه شهرها، راه‏‎ها و مواضع استراتژیک منطقه را آزاد کرد و کردستان از این مرحله به سلامتی گذر نمود.
 
*رحلت عالم دینی و فقیه اصولی، آیت‎‏اللَّه "بهاءالدین محلاتی" (1360 ش)

آیت‏‎اللَّه شیخ بهاءالدین محلاتی در سال 1275شمسی (1313قمری) در خاندانی اهل علم در نجف اشرف به دنیا آمد. وی در هفت سالگی به همراه پدرش به شیراز رفت و پس از فراگیری مقدمات و ادبیات، در محضر پدرش و آیت‎‏اللَّه میرزا محمدصادق مجتهد شیرازی، فقه و اصول را آموخت.

ایشان همچنین مدتی حکمت الهی را از محضر سیدعلی حکیم کازرونی فرا گرفت و از آن پس برای ادامه تحصیل، عزم نجف اشرف نمود. آیت‎‏اللَّه محلاتی در حوزه علمیه نجف، به مدت ده سال از محضر عالمان نام‏‎آوری همچون آقا ضیاءالدین عراقی، آخوند ملامحمدکاظم خراسانی و میرزای نایینی استفاده کرد تا به درجه رفیع اجتهاد نائل آمد. ایشان در سال 1309 به شیراز بازگشت و از آن پس به مدت بیش از نیم قرن، عهده‎‏دار تدریس و مرجعیت امور مردم گردید.

آیت‎‏اللَّه محلاتی تا پایان عمر خویش در ایجاد مؤسسات خیریه کوشا بود و در این مدت، اماکن عام المنفعه متعددی را ایجاد کرد. در کنار فعالیت‏‎های علمی و اجتماعی ایشان، از آیت‎‏اللَّه بهاءالدین محلاتی آثار تالیفی نیز بر جای مانده که رهنمای حق، اصول العقاید، خطبات جانسوز و تالیفاتی در فقه و اصول از آن جمله‎‏اند. این فقیه اصولی سرانجام در بیست و هفتم مرداد 1360 شمسی برابر با هفدهم شوال 1401 قمری در 85 سالگی بدرود حیات گفت و در شیراز مدفون گردید.
 
*درگذشت ادیب گران‎مایه استاد "سیدمحمد طباطبایی" (1371 ش)

استاد سیدمحمد طباطبایی متخلص به محیط و مشهور به محیط طباطبایی در سال 1281 شمسی در زواره اصفهان به دنیا آمد. دروس ابتدایی را در زادگاه خود و اصفهان سپری کرد و در 1302 شمسی دوره ادبی را در مدرسه دارالفنون تهران به پایان رساند. وی سپس علم حقوق را فرا گرفت و سال‏‎ها در دبیرستان‏‎ها و دانشگاه‎‏های کشور به تدریس پرداخت. محیط طباطبایی، از سال 1300 شمسی وارد عرصه مطبوعات گردید و مدیریت برخی از مجلات را به عهده گرفت. استاد، با زبان‏‎های عربی، فرانسوی، انگلیسی، پهلوی، خوارزمی، اَوِستایی و سریانی آشنایی داشت و تحقیقاتی در این زمینه‏‎ها انجام داده است. از استاد محیط طباطبایی بیش از چهل کتاب و دو هزار مقاله و رساله و ششصد خطابه و سخنرانی به جای مانده است که دوران نادر، جغرافیای نو، شرح حال فردوسی و زندگی محمد بن زکریای رازی از جمله کتب اوست. ایشان بارها از طرف محافل علمی مورد تقدیر قرار گرفت و از دانشگاه شهید بهشتی دکترای افتخاری اخذ نمود. سرانجام استاد محیط طباطبایی در 27 مرداد 1371 شمسی به علت بیماری قلبی در نود سالگی در تهران بدرود حیات گفت و در شهر ری به خاک سپرده شد.
 
رویدادهای مهم این روز در تقویم قمری (21 شوال):
 
*فتح آندلس به دست مسلمانان (92 ق)

آندلس اندلس سرزمینی است در جنوب غربی اروپا که شامل کشورهای اسپانیا، پرتغال و منطقه‏ی اشغالی (انگلیس) جبل الطارق می‏باشد. اندلس از سوی سپاهیان اسلام به فرماندهی طارق بن زیاد در سال 92 قمری فتح گردید و قسمت اعظم مردم این منطقه تا سال 95 قمری با طیب خاطر، دین اسلام را پذیرفتند. حکومت اسلامی تا سال 422 قمری در این منطقه ادامه یافت ولیکن دراین تاریخ به خاطر بی‏کفایتی حاکمان مسلمان و دسیسه‏های مسیحیان و حکومت‏های استعماری اروپا، این کشور بزرگ به دست مسیحیان افتاد و میان 23 پادشاه اروپایى تقسیم و تجزیه گردید. مسلمانان این کشور از امیرالمسلمین مغرب (یوسف بن تاشفین مرابطی) یاری خواستند و در سال 749 قمری در نبردی معروف به "زلاقه"، مسیحیان متحمل شکست شده و این کشور به مغرب، ضمیمه گشت. اما پس از مدتی حکومت مرابطین نیز به ضعف و سستی گرایید و مجدداً اندلس در تصرف مسیحیان درآمد و تجزیه گردید.
 
* وفات "ابن حبّان" فقیه، مورخ و محدث (354 ق)

ابن حَبّان مورخ و محدث مشهور قرن چهارم هجری،مقدمات علوم را از اساتید معروف عصرخود آموخت و سپس به نیشابور که در آن زمان، یکی از مراکز مهم کسب علم ودانش بود، رفت و به ادامه‏‌ی تحصیل پرداخت. ابن حبّان از صاحب نظران در علم حدیث به شمار می‌‏رفت و در این زمینه، آراء و نظرات ویژه‌‏ای داشت. وی چندین بار به مقام قضاوت در شهرهای مختلف منصوب شد. ابن حبان کتابخانه‏‌ی شخصی خود رابرای استفاده و نسخه برداری دیگر دانشمندان وقف کرد، اما بیشتر کتب او از بین رفته است. از آثار باقی مانده‏ی ابن حبان می‌‏توان به الثقات و روضة العقلاء اشاره کرد.
 
 
رویدادهای مهم این روز در تقویم میلادی (18 آگوست):
 
*آغاز قیام تاریخی "مارتین لوتر" علیه مسیحیت کاتولیک (1517 م)

مارتین لوترمارتین لوتر، مؤسس فرقه پروتستان در 13 مه 1483میلادی در آلمان به دنیا آمد. وی پس از فراگیری فلسفه، حقوق، ادبیات و موسیقی، با تاثیر از زمان، استاد علوم مذهبی گردید. وی در سال‏‌های جوانی به دلیل اختلافات بین مقامات کلیسا آشفته خاطر شد و پس از چندی بر برخی از اعمال ارباب کلیسا ایراد گرفت. با این حال، آغاز قیام لوتر بر ضد کلیسای کاتولیک و استبداد مذهبی بر سر مسئله آمرزش گناهان از طرف کشیشان و پاپ بود. در آن زمان، رؤسای کلیسا به دل‏خواه، اشخاص را از کلیسا اخراج یا تکفیر می‌‏کردند و سپس برای آمرزش گناهان و ورود مجدد به کلیسا، گناهان آنان را با پول می‏‌خریدند. اما آن‏چه لوتر را بر ضد این اوضاع برانگیخت، اقدام مسئولین کلیسا به فروش رسمی آمرز‌ش‏نامه بود. با قیام لوتر، طلسم تعصب مذهبی و استیلاطلبی صاحبان کلیسا و استبداد کاتولیکی قرون وسطی درهم شکست و مذهبی نو با نام پروتستان شکل گرفت. پروتستان که معنی معترض داشت در ابتدا با انگیزه اصلاح کلیسای کاتولیک آغاز شد و با مقاومت کلیسای کاتولیک در برابر هرگونه اصلاح، این جنبش به طور مستقل دارای اصول و مبانی خاص خود گردید. لوتر معتقد بود که یگانه چیزی که در مسیحیت معتبر است کتاب مقدس می‌‏باشد، از این رو، هیچ‏گونه حجیّتی برای مقام پاپ، شوراهای کلیسایى یا آرای ارباب کلیسا و قدّیسان قائل نبود. از دیدگاه پروتستان، هر مسیحی می‏‎تواند پیام کتاب مقدس را به وجدان شخصی خود دریابد و نجات و رستگاری شخصْ تنها از طریق فیض الهی و در ضمنِ ایمان پدید می‏‎آید. از جمله ویژگی‏‎های اخلاق و تفکر پروتستانی، خردگرایی، تاکید بر آزادی فردی، تساهل و مدارا، تکیه بر تولید و گسترش ثروت، عبادت دانستن کار، موهبت الهی دانستن ثروت و پسندیده دانستن آن را می‏‎توان برشمرد.
 
*ساخت اولین تلسکوپ جهان توسط "گالیله" در ونیز (1609 م)

گالیلو گالیله، منجم و دانشمند معروف ایتالیایى در طول حیات علمی خود، علاوه بر ریاضیات به نجوم و اخترشناسی علاقه‏‎مند بود. هنگامی که گالیله در دانشگاه ونیز مشغول تدریس بود، خبر اختراع تلسکوپ را شنید و پس از چندی یک هلندی، نمونه‏‎ای از این تلسکوپ را به ونیز آورد. با اطلاع گالیله از این موضوع، علاقه به اخترشناسی او باعث شد تا شروع به ساختن تلسکوپ کند. وی بیشتر قطعات تلسکوپ را به تنهایى ساخت، حتی عدسی‏‎های آن را با سنگ، صیقل داد و برای بهره برداری آماده نمود. با اتمام کارساخت تلسکوپ در 18 اوت 1609میلادی گالیله آن را متوجهِ آسمان کرد و با دیدگان دقیق و کنجکاوش، در پهنه آسمان فرو رفت. او ستارگان زیادی را دید که تا آن زمان از نظر پنهان مانده بودند. گالیله در طول تحقیقات خود به این واقعیت پی برد که کره ماه سطح کاملاً ناصافی دارد و مانند زمین پوشیده از کوه‎‏ها و دره‏‎های عظیم است. این دانشمند ایتالیایى به وسیله تلسکوپ توانست چهار قمر سیاره مشتری و حلقه دور سیاره زحل را نیز کشف نماید و بر دانش بشری اضافه کند. امروزه بشر با تلسکوپ‏‎های بسیار نیرومند قادر است اجرام آسمانی دور دست را در فضای بیکران رصد کند که این پیشرفت مرهون زحمات دانشمندانی نظیر گالیله است.
 
* کودتای مسکو (1991 م)

مسکو پیش از ظهر 18 آگوست 1991 که اوضاع شوروی بر اثر سیاست‎ها و یا به نظر بعضی؛ «ماموریت» گورباچف به هم ریخته بود و امکان اصلاح وجود نداشت تانک‎ها وارد خیابانان‌های مسکو شدند و جمعی از مقامات نظامی و سیاسی شوروی در حالی که در کنار هم نشسته بودند و اظهارات آنان مستقیما از تلویزیون پخش می‎شد گفتند که مجبور شده اند برای نجات! کشور دست به اقدام اضطراری (کودتا) بزنند و گورباچف که برای استراحت به کریمه رفته، در آنجا تحت نظر است!. این نخستین کودتای تاریخ بود که در روز روشن انجام گرفته بود و لذا جدّی گرفته نشد و (به دلایلی) نظر مفسرّان بر ساختگی بودن آن بود.

در این روز اقدام فوق العاده دیگری از جمله مقررات منع رفت و آمد و اجتماعات و دستگیری مخالفان احتمالی و تعلیق قوانین عادی و آماده باش پادگان‎ها و احضار افراد ذخیره و احتیاط که معمولا در پی هر کودتای نظامی - مخصوصا در کشوری چون روسیه که مردم عادت به مشاهده خشونت دارند روی نداد و همین امر باعث شد که طبق انتظار، در روزهای بعد شماری (و احتمالا ازپیش سازمان داده شده) وارد خیابان‎ها شوند و کودتا! شکست بخورد. رهبران کودتا بعدا دستگیر شدند که هرکدام پس از مدتی ماندن در زندان آزاد شدند و برخی از آنان مقام تازه یافتند. باید دانست که به علت نبودن مورّخ و روزنامه نگار واقعی، شجاع و آزاد و وفادار به حرفه ژورنالیسم اسرار رویدادهای نیمه دوم دهه 1980 شوروی و تحولات روسیه و سایر اعضای اتحادیه منحله (جماهیر شوروی که برجای امپراتوری روسیه نشسته بود تا مقدمه ایجاد یک کنفدراسیون جهانی باشد) در دهه 1990 و ادامه آن همچنان در پرده ابهام است بویژه که اقدام چشمگیر برای دستاوردهای علمی و ... این جماهیریه هم نشده است.
انتهای پیام/
 
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها