امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۱۵:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 104234
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
به گزارش حوزه پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) پارلمان یک فوریت لایحه رفع ...

به گزارش حوزه پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) پارلمان یک فوریت لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور را مورد بحث و بررسی قرارداده و به تصویب رساندند.

وکلای ملت با 175 رأی موافق،‌12 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از 233 نماینده حاضر در جلسه، یک فوریت لایحه خروج از رکود را مصوب کردند.

علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در به‌عنوان نماینده دولت در دفاع از این لایحه اظهار داشت: اکنون اولویت بزرگ دولت خروج سریع، پایدار و غیرتورمی از رکود است.

وی افزود: دولت از روز اول تلاش‌های خود را در حوزه رونق اقتصادی آغاز کرد، بهبود معیشت مردم، اعتلای جایگاه ایران اسلامی و کاهش آسیب‌پذیری کشور در برابر توطئه‌های دشمنان و تحریم‌ها، مستلزم خروج سریع از رکود به صورت درون‌زا است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: دشمن با تحمیل تورم، شتابان به دنبال شکست اراده مردم است، بنابراین باید با استفاده از همه قابلیت‌ها و تبعیت از مقام معظم رهبری، توطئه‌های دشمنان را خنثی کنیم، شما نمایندگان مجلس بارها خواستار ارائه را‌ه‌حل برای مقابله با شرایط رکودی فعلی شده‌اید، دولت مجموعه سیاست‌ها، اقدامات و راهکارهای لازم را برای مقابله با رکود در یک بسته سیاستی تنظیم کرد که برخی از این سیاست‌ها مستلزم اخذ مجوز از مجلس شورای اسلامی است.

طیب‌نیا بر همین اساس تصریح کرد: در جریان تدوین و تهیه لایحه رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور از مجموعه نظرات بخش‌های خصوصی و اجرایی دولت و نمایندگان مجلس استفاده و سعی شده این لایحه قابلیت علمی، عملی و اجرایی را داشته باشد.

وزیر اقتصاد ادامه داد: حل مشکلات موجود در نظام بانکی و افزایش سرمایه بانک‌ها و فروش اموال مازاد بانک‌ها، تأدیه بدهی‌های دولت به بخش خصوصی و افزایش توان دولت، جزو موارد مهمی است که در این لایحه پیش‌بینی شده است.

وی با بیان اینکه باید بلافاصله پس از تصویب لایحه خروج از رکود، اصلاحیه قانون بودجه را بتوانیم به مجلس تقدیم کنیم، گفت: به همین دلیل ضروری است این لایحه هرچه سریع‌تر به تصویب نمایندگان مجلس برسد.

طیب‌نیا در پایان عنوان کرد: اهمیت موضوع و استفاده از نظرات نمایندگان مجلس سبب شد تا این لایحه به صورت یک فوریتی تقدیم مجلس شود، از این رو از وکلای ملت تقاضا می‌کنیم تا با همکاری یکدیگر این مأموریت تاریخی را با موفقیت به سرانجام برسانیم.

سپس نمایندگان یک فوریت طرح الحاق 7 بند به ماده 34 قانون پولی و بانکی کشور را مورد بحث و بررسی قرار داده و به تصویب رساندند.

وکلای ملت با 161 رأی موافق، 19 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از 230 نماینده حاضر در مجلس، یک فوریت طرح مذکور را مصوب کردند.

محمد سلیمانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در سخنانی به عنوان طراح طرح مذکور اظهار داشت: یکی از عوامل مشکل‌ساز اقتصاد، نظام بانکی کشور است، باید راهکارهای بهبود وضعیت اقتصادی بررسی شوند که یکی از این راهکارها محدودیت اختیارات بانکهاست.

وی با بیان اینکه بانک‌ها برخلاف وظیفه ذاتی‌شان مشغول بنگاه‌داری هستند و وارد بازارهای سوداگری شدند، افزود: باید کاری کنیم که منابع بانکی از بازارهای سوداگری خارج و وارد بخش تولید کشور شوند.

نماینده تهران تصریح کرد: ما در این طرح به دنبال افزودن 7 بند به ماده 34 قانون نظام پولی و بانکی کشور هستیم تا یکسری محدودیت‌ها و شفافیت‌هایی را به نظام بانکی کشور اضافه کنیم تا بانک‌ها بتوانند با شرایط بهتر و بهره‌وری بیشتر فعالیت کنند و خدمات آنها در جهت ایجاد ارزش‌افزوده و تولید به کار گرفته شود.

یک فوریت طرح منع تبلیغات و معرفی محصولات و خدمات غیرمجاز و آسیب‌رسان بر سلامت در فضای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای را مورد بحث و بررسی قرار داده و با 157 رأی موافق، 13 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از 221 نماینده حاضر در جلسه، به تصویب رساندند.
 
عبدالرحمان رستمیان نماینده دامغان در مجلس شورای اسلامی در این جلسه در سخنانی به عنوان طراح طرح مذکور اظهار داشت: کرم حلزون مدت‌ها در صدا و سیما تبلیغ شد، اما بعداً شاهد بودیم که تبلیغات درباره اثربخشی این کرم اغراق‌آمیز بوده است.
 
وی افزود: داروهایی در مورد بلند شدن قد نیز تبلیغ می‌شود که این امر هم علمی نیست، بسیاری از مراکز پخش این داروها زیرزمینی فعالیت می‌کنند که مشکلات متعددی به دنبال داشته است.
 
رستمیان در پایان خاطرنشان کرد: این گونه داروها هم ضرر جانی و هم ضرر مالی به دنبال داشته است، بنابراین بهتر است به این طرح رأی قاطعی دهید تا به تصویب برسد.

این گزارش حاکی است مهرداد بائوج لاهوتی در جلسه علنی امروز در تذکر شفاهی اظهار داشت: هیأت رئیسه در توزیع نامه‌ها و طرح‌ها در صحن علنی مجلس دقت بیشتری به خرج دهد، زیرا هنوز در رابطه با موضوعی که از سوی نمایندگان، امضا نشده است،‌ شاهدیم که یک طرح با اجازه هیأت رئیسه در صحن علنی توزیع شده است.

در میان سخنان لاهوتی، عبدالرضا عزیزی نماینده لنگرود، به توزیع طرح وی اعتراض کرده بود که در مقام پاسخگویی برآمد که ابوترابی رئیس جلسه علنی خطاب به وی گفت: هر طرحی اگر هزار امضا هم داشته باشد، باید در هیأت رییسه مطرح شود و شما اجازه دهید کار با تفاهم مشترک جلو برود.

نماینده لنگرود در تذکری به وزیر کشور بر لزوم توجه دولت به مقوله تقسیمات کشوری تاکید کرد و افزود: هم‌اکنون در این رابطه قوانین متعددی وجود دارد، اما شاهدیم که براساس مصوبه هیأت دولت موضوع تقسیمات کشوری و ارتقای مناطق متوقف شده است، از این‌رو وزارت کشور و دولت باید در جهت اجرای دوباره این موضوع اقدام کنند.

وی در تذکر دیگری به وزیر نیرو با بیان اینکه استان گیلان سالانه هزار میلیمتر بارندگی دارد، خاطرنشان کرد: متأسفانه مردم این استان با مشکل کمبود آب مواجه هستند که این تنها به علت سوءمدیریت مسئولان است.

لاهوتی با تأکید بر اینکه متأسفانه واردات محصولات کشاورزی از خارج از کشور به کشاورزان آسیب رسانده است، تصریح کرد: مسئولان مربوطه باید جلوی واردات محصولات کشاورزی را بگیرند، به طور مثال در استان گیلان محصولات برنج و پیله ابریشم بسیار آسیب خورده است، از این‌رو شاهدیم که منافع یک عده خاص که در دستگاه‌های دولتی نفوذ دارند بر منافع ملی ترجیح داده می‌شود.

بذرپاش عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز خانه ملت موارد اعلام وصولی را قرائت کرد.

بر این اساس، طرح عادی حمایت از تولید ملی در ایجاد بستر توسعه اقتصادی و نیل به اقتصاد مقاومتی اعلام وصول شد.

همچنین طرح عادی استفساریه شمول یا عدم شمول مالیات و عوارض بر ارزش افزوده تولیدات مناطق آزاد و اقتصادی نیز اعلام وصول شد.

همچنین ضرغام صادقی عضو دیگر هیأت رئیسه سوالات ملی نمایندگان از وزرا را اعلام وصول کرد.

بر این اساس، سوال ملی جبار کوچکی‌نژاد نماینده رشت از محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی درباره علت عدم اجرای قانون برنامه پنجم توسعه و حذف تشکیلات ضروری اعلام وصول شد.

همچنین سوال ملی خان‌محمدی، خسروی و اسماعیلی نمایندگان ابهر و خرم‌دره، سمنان و زنجان از محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه درباره علت عدم شفافیت در اخذ مطالبات و معوقات بانکی اعلام وصول شد.

سوال ملی حمید رسایی و جواد کریمی‌قدوسی نمایندگان تهران و مشهد از محمود علوی وزیر اطلاعات درباره علت برگزاری جلسه با شورای مرکزی حزب منحله مشارکت اعلام وصول شد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها