امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۶:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 104262
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 27
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از کرمان، کانون فرهنگی هنری مسجد امام محمدباقر(ع) شهر کرمان یکی از مجموعه‌های فعال است و رضا دوست‌محمدی

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از کرمان، کانون فرهنگی هنری مسجد امام محمدباقر(ع) شهر کرمان یکی از مجموعه‌های فعال است و رضا دوست‌محمدی مدیرمسئول این کانون می‌گوید: حضور پرشور پسرها در برنامه‌های تابستانه مسجد امام محمدباقر(ع) شهر کرمان این مسجد را تبدیل به یک مدرسه می‌کند.

در آستانه روز جهانی مسجد همراه با تعدادی از خبرنگاران به کانون فرهنگی هنری مسجد امام محمدباقر(ع) کرمان می‌رویم تا از نزدیک در جریان برنامه‌های این مرکز قرار گیریم.

کانون فرهنگی هنری مسجد امام محمدباقر(ع) در بلوار جهاد شهر کرمان واقع شده است و یکی از چهار خانه فرهنگ دیجیتال استان کرمان هم هست.

مدیرمسئول کانون فرهنگی هنری مسجد امام محمدباقر(ع) کرمان می‌گوید: از 82 در این مسجد که در محله خانه پدری‌ام واقع شده است، تصمیم گرفتیم به صورت خودجوش فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی را آغاز کنیم، زیرا در این مسجد فقط نماز اقامه می‌شد.

وی ادامه می‌دهد: با همکاری ده نفر از نوجوانان محله فعالیت‌های مسجدی خود را در قالب کلاس قرآنی و اخلاقی آغاز کردیم و فعالیت‌های مسجد ما به صورت مستمر ادامه داشته و در دو، سه سال اخیر روزی نیست که در مسجد بسته باشد و کلاس‌ها دایر است و زمستان و تابستان ندارد.

برگزاری کلاس رباتیک و انیمیشن در خانه فرهنگ دیجیتال مسجد امام محمدباقر (ع)

مدیرمسئول کانون فرهنگی هنری مسجد امام محمدباقر(ع) کرمان می‌افزاید: فعالیت‌های کانون در اوقات فراغت بچه‌ها بیشتر است و بیشتر وقت بچه‌ها در این مکان سپری می‌شود و در زمان تابستان هم مسجد امام محمدباقر (ع) تبدیل به یک مدرسه می‌شود.

دوست‌محمدی می‌گوید: در ایام سال تحصیلی از حجم فعالیت‌های کانون فرهنگی هنری مسجد امام محمدباقر(ع) کرمان کاسته می‌شود، اما فعالیت‌ها به صورت مستمر ادامه دارد.

وی عنوان می‌کند: از سال 87 مجوز رسمی کانون فرهنگی هنری مسجد امام محمدباقر(ع) کرمان را گرفتیم و افرادی که به صورت فعال و پیوسته در برنامه‌های کانون شرکت می‌کنند حدود 100 نفر هستند، اما در جمع حدود 200 نفر طی سال به کانون مراجعه می‌کنند.

دوست‌محمدی از برگزاری کلاس‌های آموزشی، فرهنگی و ورزشی در کانون فرهنگی هنری مسجد امام محمدباقر (ع) کرمان خبر می‌دهد و می‌گوید: خانه فرهنگ دیجیتال مسجد امام محمدباقر(ع) هم از سال 91 آغاز به‌کار کرد.

وی ادامه می‌دهد: ما یکسری کلاس‌ها را در خانه فرهنگ مسجد امام محمدباقر(ع) شهر کرمان راه‌اندازی کردیم که شامل دوره آموزشی رباتیک، فتوشاپ و انیمیشن می‌‌شود و حالا همان بچه‌هایی که در این دوره‌ها شرکت کرده‌اند، نیازهای کانون در این حوزه‌ها را برطرف می‌کنند.

موازی‌کاری در فعالیت‌های فرهنگی کمتر شود

مدیرمسئول کانون فرهنگی هنری مسجد امام محمدباقر(ع) کرمان از طرح پیوند مسجد و مدرسه به عنوان طرحی موفق برای جذب بچه‌های مدرسه‌های اطراف مسجد نام می‌برد و عنوان می‌کند: بعد از شناسایی بچه‌ها برای آنها دعوتنامه می‌فرستیم و در قالب چند جلسه فعالیت‌های فرهنگی برای آنها اجرا می‌شود و سپس نخبه‌ها برای ادامه حضور در کانون جدا می‌شوند.

دوست‌محمدی ادامه می‌دهد: فقط پسران از مزایای برنامه‌های کانون فرهنگی هنری مسجد امام محمدباقر(ع) کرمان بهره‌مند می‌شوند، زیرا فضای این کانون محدود است و برای ساخت طبقه بالای این کانون به کمک مردم نیاز داریم.

وی تصریح می‌کند: در مسجد امام محمدباقر(ع) کرمان مشکلی بین هیئت امنا و بچه مسجدی‌ها وجود ندارد و همه همسو هستند، اما نگاه مسئولان به این مجموعه‌ها باید عمیق‌تر باشد و در فعالیت‌های فرهنگی موازی‌کاری کمتر باشد.

محتوای آموزشی می‌خواهیم

دوست‌محمدی با اشاره به اینکه محتوای آموزشی جزو دغدغه‌های موجود در کانون فرهنگی هنری مسجد امام محمدباقر(ع) کرمان است، می‌گوید: مجموعه‌ای باید باشد که تحلیل کند و محتوای آموزشی را برای یک سال به ما اراده دهند.

وی همچنین کمبود استاد و روحانی در شهر کرمان برای برگزاری دوره‌های آموزشی را از دیگر مشکلات کانون‌های فرهنگی و هنری ذکر می‌کند.

تاثیراتی که کانون‌های مساجد بر محله می‌گذارند

دوست‌محمدی می‌گوید: هر کدام از بچه‌ها برای حضور در فعالیت‌های کانون فرهنگی هنری مسجد امام محمدباقر(ع) کرمان باید هزینه‌ای برابر با 50 هزار تومان پرداخت کنند که این کار را با رضایت کامل انجام می‌دهند.

وی در پاسخ به این سئوال که فعالیت کانون فرهنگی هنری مسجد امام محمدباقر(ع) کرمان چه تاثیری بر محله داشته است، تصریح می‌کند: ما طی سال‌های اخیر حداقل هشت نفر از بچه‌های محله را راهی حوزه‌های علمیه کرده‌ایم و فعالیت کانون بر درس، زندگی و کسب درآمد حلال توسط بچه‌های محله تاثیر داشته است.

------------------------------------

گزارش و عکس از مهسا حقانیت

------------------------------------

انتهای پیام/80019/و30/ف4004

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها