امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۱:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 104274
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از یاسوج، محمد جهان‌آرا ظهر امروز در نشست بررسی آتش‌سوزی در منابع طبیعی استان و راه‌های مقابله با ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از یاسوج، محمد جهان‌آرا ظهر امروز در نشست بررسی آتش‌سوزی در منابع طبیعی استان و راه‌های مقابله با آن اظهار کرد: مساحت جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد یک میلیون هکتار است که 20 درصد جنگل‌های زاگرس و هشت درصد جنگل‌های کشور را تشکیل می‌دهد.

مدیرکل منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: 57 درصد مساحت استان جنگل است که 740 هزار هکتار مرتع و 315 کیلوگرم علوفه در هر هکتار تامین می‌شود.

وی سرانه جنگل در کهگیلویه و بویراحمد را دو برابر دنیا دانست و گفت: سرانه جنگل در استان 1.6 بوده که این مقدار در دنیا هشت دهم است.

این مسئول با بیان اینکه رشد جنگل در سال‌های اخیر کند شده است، افزود: خشکسالی‌های چند سال اخیر، آتش زدن زمین بعد از برداشت محصول کشاورزی توسط کشاورزان، انداختن ته سیگار در مراتع خشک، خاموش نکردن آتش توسط گردشگران و چوپانان، آتش‌بازی کودکان، آتش‌سوزی عمدی توسط سودجویان و زمین‌خواران و عوامل طبیعی دیگر همه از جمله عللی است که باعث ایجاد آتش‌سوزی در طبیعت می‌شود.

جهان‌آرا ادامه داد: اگر یک قطعه جنگل آتش بگیرد باید 30 سال نگهداری و آبپاشی و 30 میلیون تومان هزینه شود تا یک هکتار جنگل احیاء شود.

مدیرکل منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: کوهستانی و صعب‌العبور بودن مناطق، نبود جاده دسترسی به محل آتش‌سوزی و تاخیر در رسیدن به نقطه هدف، کمبود آب و سختی دسترسی به آب در ارتفاعات، وزش باد و سختی حمل امکانات به محل حادثه از جمله مشکلات در مهار به موقع آتش است.

وی خاطرنشان کرد: به طور متوسط سالانه شاهد وارد شدن یک میلیارد تومان خسارت آتش‌سوزی به طبیعت استان هستیم لذا انتظار داریم ادارات، سپاه، بسیج، نیروی انتظامی و همه دستگاه‌های استان ما را در خصوص مهار آتش‌سوزی در منابع و مراتع یاری کنند.

این مسئول یادآور شد: در حال حاضر 500 دهیار در سطح استان همیاران طبیعت هستند ضمن اینکه امیدواریم با تخصیص اعتبار طرح حفاظت هوشمند 160 دوربین مدار بسته در مناطق مختلف استان نصب شود.

جهان‌آرا خرید بالگرد و اهدای 12 سکوی فرود بالگرد را از دیگر راه‌ها برای جلوگیری و مهار به موقع آتش در طبیعت استان عنوان کرد و گفت: دستگاه‌های استان در این موضوع مهم پای کار نیستند و ما را یاری نمی‌کنند.

انتهای پیام/2571/ز40/ض1002

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها