امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۶:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 104295
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 12
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - سعیده اسدیان: تا ساعاتی دیگر سومین جلسه از دور دوم رسیدگی به پرونده بین المللی مهدی هاشمی آغاز می شود و این در ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - سعیده اسدیان: تا ساعاتی دیگر سومین جلسه از دور دوم رسیدگی به پرونده بین المللی مهدی هاشمی آغاز می شود و این در حالی است که ار همان ابتدا که خبر رسیدگی به این پرونده منتشر شد، آنچه که بیشتر از همه ذهن افکار عمومی را به خود مشغول کرد این بود که آیا این دادگاه مهم به صورت علنی برگزار خواهد شد یا خیر؟

بر اساس قانون اساسی دادگاه باید به صورت علنی برگزار شود مگر این که بنابر مصلحت یا تشخیص قاضی دادگاه غیر علنی شود، اما برخی بر این باورند که متهم نیز می تواند خواستار تشکیل دادگاه به صورت علنی یا غیر علنی شود.
دادگاه مهدی هاشمی غیرعلنی برگزار می شود
در روز 10 مرداد تنها یک روز قبل از آغاز رسیدگی به پرونده مهدی هاشمی یک منبع آگاه در دستگاه قضایی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی فارس با اشاره به اینکه فردا با توجه به تعیین وقت قبلی، دادگاه مهدی هاشمی به ریاست قاضی مقیسه برگزار می‌شود، گفت: تصمیم‌گیری درباره برگزاری دادگاه به صورت علنی یا غیرعلنی بر عهده قاضی دادگاه است.
وی افزود: اما با توجه به برخی از موارد اتهامی موجود در پرونده این فرد، دادگاه فردا به صورت غیر علنی برگزار می‌شود.
حال پس از برگزاری دو جلسه از رسیدگی به این پرونده همچنان مشخص نیست که آیا در ادامه مسیر برگزاری دادگاه ها باز هم جلسات غیرعلنی برگزار می شود یا خیر.
به سراغ برخی از حقوقدانان و نمایندگان مججلس رفتیم و نظر آنها را درباره برگزاری دادگاه به صورت غیرعلنی جویا شدیم.

در برخی از پرونده ها دادگاه باید علنی برگزار شود

مصطفی ترک همدانی، وکیل پایه یک دادگستری در خصوص شرایط علنی بودن یا غیر علنی بودن دادگاه ها به خبرنگار قضایی فارس گفت: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران یک قانون مترقی است و در ماده 165 همین قانون تأکید شده که محاکمات علنی انجام شود مگر آنکه به تشخیص دادگاه علنی بودن آن منافی عفت یا نظم عمومی باشد.

وی افزود: در برخی پرونده ها دادگاه باید علنی برگزار شود چرا که به اندازه کافی رسانه ها به آن پرداخته اند و سخنگوی قوه قضائیه نیز در مورد آن اطلاع رسانی کرده بنابراین نمیتوان گفت که پرونده منافی عفت و مغایر با نظم عمومی است.

ترک همدانی با اشاره به ماده 188 آیین دادرسی کیفری جاری تصریح کرد: در آیین دادرسی هم بر برگزاری دادگاه ها به صورت علنی تأکید شده است.

این وکیل دادگستری در پایان خاطرنشان کرد: در هر صورت تشخیص برگزاری دادگاه به صورت علنی یا غیرعلنی برعهده قاضی است و متهم در این زمینه حق هیچگونه اظهارنظری ندارد.

متهم حق دخالت یا اظهارنظر در مورد علنی یا غیرعلنی برگزار شدن دادگاه را ندارد

بهروز گلپایگانی، وکیل دادگستری در گفت و گو با خبرنگار قضایی فارس در خصوص برگزاری دادگاه به صورت علنی یا غیرعلنی اظهار داشت: دادگاه های عمومی دادگاه هایی هستند که هنگام برگزاری مردم می توانند از طریق حضور در جلسه یا از طریق رسانه ها در جریان امور قرار بگیرند و از وضعیت پرونده آگاه شوند.

وی افزود: برگزاری دادگاه به صورت علنی یا غیرعلنی بر اساس مصلحت قاضی است اما در هر صورت در قانون اساسی قید شده که یکی از ویژگی های رسیدگی علنی بودن آن است، چرا که مردم باید در اینگونه جرائم از موضوع مطلع شوند و متهم نمی تواند در علنی یا غیرعلنی برگزار شدن دادگاه دخالت کند.

از سوی دیگر برخی از نمایندگان مجلس هم خواستار برگزاری دادگاه مهدی هاشمی به صورت علنی شده اند.

برگزاری دادگاه به صورت غیر علنی با اصل 165 قانون اساسی مغایرت دارد

اما در این میان محمد دهقان، نماینده مردم طرقبه در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور در مجلس اظهار داشت: طبق اصل 165 قانون اساسی برگزاری دادگاه های مبارزه با مفاسد اقتصادی علنی است مگر اینکه برای حفظ امنیت و نظم عمومی باشد و هدف این قانون برای این است که مردم در جریان رسیدگی به این امور باشند.

وی افزود: در پرونده های مفاسد اقتصادی که پای صاحبان قدرت در میان است غیر علنی برگزار شدن دادگاه ها با فلسفه اصل 165 قانون اساسی مغایرت دارد.

دهقان تأکید کرد: غیر علنی بودن دادگاه ها در پرونده مفاسد اقتصدی سوءظن مردم در خصوص نفوذ صاحبان قدرت را بیشتر می کند و اعتماد مردم را نسبت به دستگاه قضا کاهش می دهد.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: رسیدگی به پرونده آقازاده معروف که اتهامات مالی و امنیتی بسیاری دارد و ای کاش رسیدگی به این پرونده ها با حضور رسانه ها برگزار شود.

برگزاری دادگاه به صورت علنی می توانست از گمانه زنی ها برای فشار پرونده ممانعت کند

علیرضا زاکانی هم یکی دیگراز نمایندگانی بود که در گفت و گو با یکی از رسانه ها در خصوص پرونده مهدی هاشمی گفت: بنده خیلی امیدوار بودم که دادگاه ایشان علنی باشد زیرا دادگاه علنی خیلی چیزها را برای مردم معلوم می‌کرد و می توانست از گمانه زنی‌ها برای فشار و تحت تأثیر قرار دادن پرونده ممانعت به عمل بیاورد

وی افزود: اما به هر حال تشخیص علنی بودن یا نبودن دادگاه در صلاحیت رئیس دادگاه است که این طور تشخیص داده اند.

احتمال محاکمه علنی مهدی هاشمی با تشخیض قاضی وجود دارد

اما سخنگوی قوه قضاییه محسنی اژه‌ای درباره محاکمه مهدی هاشمی در دادگاه انقلاب، گفت: بنا به تشخیص قاضی این دادگاه غیر علنی برگزار شده است.

وی افزود: به طور اجمالی می‌توانم بگویم که اتهامات این فرد اقتصادی و امنیتی است.

دادستان کل کشور گفت: این احتمال وجود دارد که در ادامه رسیدگی به این پرونده با تشخیص قاضی محاکمات علنی برگزار شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها