امروز : پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 26
۰۱:۵۵
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 1043
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۲۷
تعداد بازدید: 283
به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» پس از افزایش نرخ ارز قیمت بسیاری از کالاها از جمله لوازم خانگی در بازار افزایش یافت. این مساله ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» پس از افزایش نرخ ارز قیمت بسیاری از کالاها از جمله لوازم خانگی در بازار افزایش یافت.

این مساله به طور طبیعی موجب کاهش قدرت خرید خانوارها شد چرا که برخی لوازم خانگی مانند یخچال از حدود یک میلیون تومان به 3 میلیون تومان و تلویزیون از حدود 500 هزار تومان به یک میلیون 300 هزار تومان رشد کرده است. البته برندهای مختلف، قیمت‌های متفاوتی دارند و این ارقام میانگین قیمت‌ها است.

با وجود این افزایش شدید قیمتی در بخش لوازم خانگی هیچ تغییری در سقف تسهیلات خرید کالا انجام نشده و همچنان تسهیلات 3 تا 4 میلیون تومانی برای خرید کالا پرداخت می‌شود. در حالی که با قیمت‌های فعلی، دریافت‌کننده تسهیلات تنها این مبلغ را برای خرید دو یا سه قلم کالا می‌تواند استفاده کند.

یکی از آفات این پدیده به وجود آمدن تقاضاها و صدور فاکتورهای صوری خرید کالا برای اخذ تسهیلات خواهد بود زیرا دریافت‌کننده تسهیلات در شرایط فعلی برای خرید لوازم خانگی چندان نمی‌تواند به این مبالغ اکتفا کند.

به گزارش فارس، هم‌اکنون با افزایش قیمت لوازم خانگی و خودرو، به نظر می‌رسد بررسی افزایش سقف این تسهیلات (قرض‌الحسنه نیست و بانک‌ها مشکل چندانی در پرداخت تسهیلات با نرخ سود مصوب ندارند) در شورای پول و اعتبار بسیار منطقی و ضروری است.

مطمئنا یکی از معایب عدم تغییر سقف تسهیلات خرید کالا، کاهش تقاضا در این بازار و رکود در تولید لوازم خانگی خواهد بود که برای جلوگیری از بروز این پدیده، تجدید نظر در آن بسیار ضروری است.
انتهای پیام/ح
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها