امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۹:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 104315
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روزنامه انگلیسی زبان «ایریش تایمز» طی گزارشی تحت عنوان «معامله بزرگ با ایران» می‌نویسد: اقدام اخیر ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روزنامه انگلیسی زبان «ایریش تایمز» طی گزارشی تحت عنوان «معامله بزرگ با ایران» می‌نویسد: اقدام اخیر ایران در حمایت از «حیدر العبادی»، نخست وزیر جدید عراق در کنار آمریکا و عربستان سعودی نکته بسیار جالب توجه بود زیرا در پشت حوادث عراق موضوع شکل‌گیری ژئوپلتیک جدید منطقه خاورمیانه با تبعات جهانی آن مطرح است.

به نوشته این روزنامه، برای العبادی به عنوان نخست وزیر آینده عراق البته بسیار زود می‌باشد تا بتواند شرایط مناسب بیشتری را در زمینه چند قطب‌گرایی در عراق برپا کند. همچنین داعش مشکل و  تهدیدی بزرگ علیه کشورهای همسایه و منطقه‌ای و حتی قدرت‌های بزرگ است.

این روزنامه در ادامه گزارش خود با اشاره به موقعیت مطلوبتر ایران و واقع بینی بیشتر جمهوری اسلامی به نسبت دیگر قدرت‌های منطقه‌ای، با اشاره به گذشته می‌نویسد: ایران در سال 2003 و در زمانی که «حسن روحانی»، رییس جمهور فعلی سرپرست وقت تیم مذاکره کننده هسته‌‌ای ایران بود، پیشنهاداتی را به آمریکا ارائه داد. آن پیشنهادها شامل توافق هسته‌ای، افزایش تدابیر امنیتی و احترام دو جانبه و دسترسی ایران به فن آوری در قبال همکاری این کشور در حل منازعات منطقه‌ای و کمک به برقراری ثبات در عراق بود. اما این پیشنهادها در سایه شادی و سرخوشی دولت بوش در تجاوز به منطقه و اشتیاق نومحافظه کاران در تغییر نظام ایرانی که محور شرارت نام گرفت ،نادیده گرفته شد.

این روزنامه می‌نویسد: این موضوع (همکاری با ایران) می‌تواند مجددا به دنبال خروج مالکی در عراق مورد بازبینی قرار گرفته و احیا شود.

ایریش تایمز در خاتمه  گزارش خود می‌نویسد: اگر ایران در زمینه هسته‌ای به توافق برسد، دارای رویکرد واقع بینانه‌تری نسبت به عربستان سعودی و یا قطر است که به طور غیر مستقیم حامیان داعش هستند. ایران که تنها به دلایل سیاسی نه قومیتی از حکومت «بشار اسد» حمایت می‌کند اقداماتش در منطقه قابل قبول‌تر است. بنابراین ممکن است انجام یک معامله بزرگ با ایران اوباما را وسوسه کند البته باید دید آیا او نسبت به این مسئله با دیده احتیاط برخوردمی‌کند یا خیر؟ اگر او قادر به معامله با ایران نباشد پس بهتر است که اروپا در این راه پیش قدم شود.
انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها