امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۲۳:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 104356
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی نصیریان، بازیگر پیش کسوت تئاتر، سینما و تلویزیون کشورمان درباره ضرورت پرداختن به طنز گفت: ذوق مردم ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی نصیریان، بازیگر پیش کسوت تئاتر، سینما و تلویزیون کشورمان درباره ضرورت پرداختن به طنز گفت: ذوق مردم ما نسبت به مسائل کمیک بالاست و با موضوع طنز تطبیق می کند و به نظرم خیلی لازم است و در این زمینه کمبود داریم.

وی ادامه داد: البته اجرای نمایش طنز بسیار دشوار است. چرا که صحبت از تئاتر است نه یک نوع لودگی و فکاهیاتی که فقط به صرف خنداندن، هر کاری در آن مجاز باشد. نمایش طنز و کمدی باید در چهارچوبی تولید شود که رعایت زیبایی شناسی، زبان، شخصیت پردازی در آن لحاظ شده باشد. آنچه که یک درام نیاز دارد یک نمایش کمدی و طنز هم نیاز دارد و یک اثر تئاتری اگر در چهارچوب طنز اجرا شود بسیار ارزشمند است.

* طنز کاری صرفا برای خنداندن نیست

این بازیگر پیش کسوت کشورمان با بیان این که اتفاقاتی که در طول سال های اخیر در عرصه فرهنگ و هنر رخ داده است ذوق مردم را از سطح درست و دلخواه پایین آورده، عنوان کرد: این پایین آمدن ذوق مردم نسبت به طنز اتفاق مطلوبی نیست. اگر اثر درست و خوبی وجود نداشته باشد مردم جذب آثاری می شوند که شرایط لازم تئاتر کمدی را ندارند و فقط با لودگی یا اعمال و کارهایی صرفا برای خنداندن مخاطب را جذب می کنند؛ در حالی که طنز کاری صرفا برای خنداندن نیست. در طنز معنا، اندیشه و تفکر وجود دارد و همان طور که تاکید کردم مانند یک چهارچوب اثر درام، کاراکتر، شخصیت، موضوع و تم دارد.

* طنز خوب، می‌تواند از آثار تراژیک تاثیرگذارتر باشد

نصیریان خاطرنشان کرد: اگر اثر فاخری در زمینه طنز ساخته شود مردم به آن توجه می کنند و ذوقشان به آن سمت و سو کشیده می‌شود اما اگر چنین آثاری تولید نشود و مراکز و نهادهای هنری از چنین فعالیت هایی حمایت نکنند، مردم به سمت و سویی می روند که جنبه فرهنگی، هنری و ارزشی و تفکری طنز را نداشته باشد. در حالی که طنز خوب، حتی می تواند از برخی آثار تراژیک هم تاثیرگذارتر باشد.

وی با تاکید دوباره بر این که اگر آثار خوب در حوزه طنز تولید شود مردم به سمت نمایش های سخیف و مبتذل نمی روند، اظهار کرد: کار نمایش صرفا خنداندن مخاطب نیست، البته ساختار نمایش طنز به گونه ای ست که موقعیت های خنده آور و کمیک ایجاد می کند و در این شکی نیست. این ویژگی را نباید فراموش کرد اما به هر قیمت خنداندن مخاطب هم درست نیست.

* طنز چهارچوب و شخصیت دارد

بازیگر فیلم "گاو" با بیان این که طنز چهارچوب و شخصیت دارد، گفت: برخی نمایش ها تنها برای خنداندن مردم اجرا می شود، البته مردم هم توجه می کنند و می خندند و ممکن است خیلی شب ها سالن نمایش پر شود، اما این ارزش نیست. بلکه این گونه نمایش ها اتفاقی زودگذر و تفریحی است و ماندگار نیستند.

این بازیگر پیش کسوت با اشاره به این که جوانان هنرجو و علاقه مند به هنرهای نمایشی باید بیشتر به فرهنگ طنز در کشورمان توجه کنند، عنوان کرد: جوانان در عرصه نمایش باید به آثاری که دارای جنبه های طنز فاخر هستند توجه کنند و کتاب هایی که در این زمینه منتشر شده اند را بخوانند.

وی افزود: داریوش مودبیان کتاب هایی در زمینه طنز به نگارش در آورده است که هم به لحاظ متن نمایشنامه و هم ساختار طنز در تئاتر قابل توجه است و علاقه‌مندان می توانند به این کتاب ها رجوع کنند و نمایشنامه ها را بخوانند تا بیشتر با این عرصه آشنا شوند. البته کتاب های دیگر هم در زمینه طنز در در بازار کتاب موجود است و هنرجویان و علاقه‌مندان می توانند به این گونه آثار رجوع کنند.

علی نصیریان به همراه علیرضا خمسه و رحمت امینی اعضای هیئت داوران بخش نمایش هشتمین جشنواره سراسری طنز سوره را تشکیل می دهند و در روز دوم برگزاری این جشنواره، یکشنبه 26 مرداد نیز به تماشای اجرای نمایش ها می پردازند تا در نهایت گروه های برتر از سوی این داوران انتخاب شوند.

مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره طنز سوره نیز ساعت 18 دوشنبه 27 مرداد در تالار سوره حوزه هنری واقع در خیابان سمیه، نرسیده به پل حافظ برگزار می‌شود.

انتهای پیام/ ا

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها