امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۲۳:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 104357
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 50
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دوران سخت اسارت قسمتی از تاریخ انقلاب اسلامی ایران است که رزمندگان سلحشور جبهه و جنگ به آن شکوه و جلال ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دوران سخت اسارت قسمتی از تاریخ انقلاب اسلامی ایران است که رزمندگان سلحشور جبهه و جنگ به آن شکوه و جلال ویژه ای بخشیدند. آن همه مظلومیت، ایثار، معنویت و خوبی‌های انسانی را باید به نسل‌های بعد و مردمی که اطلاعی از آن ندارند، معرفی کرد و کتاب «بررسی وضعیت اسرای ایرانی در اردوگاه‌های عراق» سعی کرده با زبانی روان و ساده این لحظات سخت و طاقت فرسا برای اسراء را به تصویر بکشد.

بررسی مسئله اسارت در جنگ تحمیلی بیانگر این حقیقت است که اسارت در این ابعاد، چهره ای نو و ناشناخته برای ملل جهان و حتی برای ملت شریف ایران دارد؛ و متاسفانه توصیف اسارت به شکل ناقص و خلاصه نمودن آن در کتک خوردن، شکنجه شدن و سوء تغذیه بدون در نظر گرفتن واقعیت‌هایی که باعث خلق صحنه‌های متفاوت و ایثار به گونه ای که موجب حیرت دشمنان اسلام و انقلاب شده است، حق مطلب را ادا نمی‌کند و به غلط نام اسیر با شکنجه و شلاق و کابل و سیم خاردار عجین شده است.

در این کتاب نویسنده سعی کرده چهره‌ای نو از اسارت- آن هم از زبان آزادگان سرافراز میهن اسلامی- به نسل‌های آینده ارائه دهد همچنین در این کتاب سعی شده با توجه به پایان نیافتن قطعی تبادل اسرا و محدودیت‌هایی که برای درج تمامی مطالب مربوط به جنگ وجود دارد و نیز مشکلات فراوانی که در تحقیق میدانی و اسناد شفاهی وجود دارد، ابعاد دیگر اسارت نیز مانند شهادت، ایثار و پایمردی آزادگان و ظلم دشمنان نشان داده شود.

انگیزه اصلی نویسنده کتاب ثبت وقایع و شناساندن ابعاد گوناگون اسارت اسیران ایرانی در عراق بوده است که به خوبی توانسته به این هدف با تحقیقات میدانی و کسب اطلاعات دقیق دست پیدا کند.

کتاب «بررسی وضعیت اسرای ایرانی در اردوگاه های عراق» در 8 فصل کلی تدوین شده است. فصل اول تاریخچه ای از شروع جنگ میان عراق و ایران را بیان می‌کند و بهانه‌هایی را که برای شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران وجود داشته است، با استناد به منابع تاریخی موجود بیان می‌کند.

فصل دوم نویسنده به تعریفی از اسرات و رزمنده می‌پردازد و چگونگی دستگیر شدن و مواجهه با اسارت را مورد ارزیبابی قرار می‌دهد. در این فصل همچنین اسارت از منظر روانشناسی نیز مورد توجه قرار می‌گیرد و جنبه های روانی اسرا به خوبی تعریف می‌شود.

فصل سوم کتاب گذری بر سیر تاریخی رفتار با اسیران جنگی دارد و این رفتارها را از منظر اسلام و احادیث موجود از ائمه اطهار مورد نقد و بررسی قرار می‌دهد و همچنین حقوق اسیران جنگی در قرون معاصر را بیان می‌کند.

در فصل چهارم خواننده با موقعیت کشور عراق و اسارتگاه های آن آشنا می‌شود و در این فصل موقعیت اردوگاه های منطقه رومادیه، موصل و تکریت از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرد. فصل پنجم نگرشی به وضعیت اسرای جنگی ایران و عراق دارد و عملکرد رژیم بعث عراق در رفتار با اسیران جنگی، شرح لطمات وارده به سلامت جسمی اسیران، شرایط عمومی زندانیان جنگی در اردوگاه‌ها، شرایط زیستی مشترک بین اردوگاه‌ها، انواع بیماری‌ها و امراض اسارت، شکنجه‌ها و رنج هاریال روش‌های شکنجه و اطلاعات آماری اسرای عراقی را مورد توجه قرار می‌دهد.

در فصل ششم بافت نیروهای اسیر ایرانی در اردوگاه های عراق و ویژگی‌های نگهبانان عراقی، و در فصل هفتم قوانین بین المللی در کسب خبر و روابط اسیران مورد بررسی قرار می‌گیرد.

فصل آخر هم به تعلیمات هنری، فرهنگی و آموزشی در اسارت نگاهی تازه دارد و در نهایت نویسنده نتیجه گیری مناسبی را انجام می‌دهد.

این اثر در 206 صفحه مصور و با قیمت 9هزار تومان از سوی انتشارات سروش  منتشر شده است.

علاقه مندان برای تهیه کتاب به صورت تک جلدی و کلی به فروشگاه مطهری سروش به نشانی خیابان مطهری، نرسیده به خیابان مفتح، جنب ساختمان سروش، تلفن 88310610-021 یا به فروشگاه مرکزی سروش (ترنجستان سروش) به نشانی خیابان انقلاب، بعد از تقاطع ابوریحان، بین خیابان وصال و فلسطین، فروشگاه ترنجستان سروش، تلفن 66493620-021 مراجعه کنند.

همچنین مرکز پخش پکتا (نماینده انحصاری پخش آثار انتشارات سروش) به نشانی: خیابان انقلاب، بعد از تقاطع ابوریحان، بین خیابان وصال و فلسطین، جنب فروشگاه ترنجستان سروش، تلفن 66973203 ( 20 خط) آماده عرضه کلی و جزئی این کتاب به علاقه مندان است.

فروش اینترنتی کتاب نیز از طریق سایت انتشارات سروش به نشانی: http://soroushpublishingco.ir  امکان پذیر است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها